Bírói felügyelet alá helyezték Kiss Sándort, a Bihar Megyei Tanács RMDSZ-es alelnökét, miután a Bihar megyei törvényszék szerdán részben elutasította az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) előzetes letartóztatásra vonatkozó javaslatát.
2015. június 03., 19:222015. június 03., 19:22
Amint arról beszámoltunk, a szövetség területi vezetőjét Beniamin Russzal, a Selina építőipari vállalat tulajdonlásával egyetemben kedden vették őrizetbe többrendbeli korrupciós csalás miatt.
A törvényszék Rus esetében is bírói felügyeletet rendelt el.
A többrendbeli pénzmosással, hivatali visszaéléssel, csúszópénz elfogadásával és befolyással való üzérkedéssel gyanúsított Kiss Sándort, valamint a pénzmosással és visszaélésre való felbujtással gyanúsított Beniamin Rust reggel újságírók hada várta a törvényszék előtt, ám a két megbilincselt szűkszavúan nyilatkozott. Kiss kérdésre válaszolva csak annyit mondott, nem tudja, hogy az RMDSZ keddi állásfoglalásában feltételezett „politikai bosszú” miatt vették-e őrizetbe, az üzletember pedig túlkapásnak minősítette a DNA ellenük kért óvintézkedéseit.
Kiss Sándor ügyvédje, Răzvan Doseanu sem tartja indokoltnak a vádhatóság javaslatát. „Az ügyfelem ellen felhozott vádak a 2003–2008-as időszakot érintik. Azóta eltelt tizenkét, illetve nyolc év. Ezzel az üggyel 2010 óta foglalkozik a DNA, az egyedüli újdonság, amely talán indokolttá tenne egy ilyen javaslatot egy másik büntetőjogi ügyben megvádolt személy vallomása. Az ilyen feljelentéseket és nyilatkozatokat óvatosan kell kezelni, hiszen olyan személyektől származik, akiknek problémájuk van a hatóságokkal, és hasznuk származhat efféle besúgásból” – magyarázta.
A nagyváradi ügyvéd azt is furcsállja, hogy a DNA csupán Kiss és Rus előzetes letartóztatásba helyezését kérte, pedig mellettük Bojtor Vilmos László (aki az amerikai Wasleys Wordwide LLC Washington céget irányította), Gheorghe-Ioan Roatiş, Miklóssy Ferenc és Miklóssy Ferenc-László ellen is eljárás indult, velük szemben viszont semmilyen kényszerintézkedést nem vettek számításba.
„Kiss úr határozottan ártatlannak vallja magát, és minden lehetséges módon megpróbáljuk ezt bebizonyítani. A védelem szempontjából ennyi év után semmi sem tartja indokoltnak az előzetes letartóztatását. Nem tudom, egy olyan ember, aki eddig az ügyészek minden kérésére megjelent, miért válna egyik pillanatról a másikra veszélyessé” – fogalmazott Doseanu, aki a Krónika kérdésére leszögezte, hogy csak az előzetes letartóztatás elutasítását tartják elfogadható döntésnek a törvényszék részéről.
Amikor Kiss Sándor mintegy öt órával később elhagyta a tárgyalótermet már bőbeszédűbb volt. „A történet felét már az elejétől fogva nem értettem, a másik felét pedig úgy elhadarták, hogy azért nem értettem. Azt viszont tudom, hogy nem tettem semmit” – fogalmazott. Ő is szeretné tudni, hogy miért mostanra citálták a bíróság elé, de arra nem gondol, hogy valamiféle bosszú lenne. „Semmilyen politikai felhangja nincs” – szögezte le.
Bevallása szerint mindig korrekt volt az általa vezetett intézménnyel, de „világbajnokká vált” azáltal, hogy kárt okozott olyasmivel, amit nem is adott el. Utalt itt azokra a nagyváradi telkekre, amelyeket most a megyei önkormányzat visszakövetel Rustól, amiért az nem építette fel ott a tömbházakat.
Kiss szerint a hőerőmű szénvásárlási szerződésével kapcsolatban ellene felhozott vádak teljesen alaptalanok, azokat az ügy egy másik vádlottja, Bojtor Vilmos-László, az Ariston Distribution Corporation ügyintézője találta ki. „Én azt sem tudom, hogy mi történik a hőerőműnél. Soha nem találkoztam az illetőkkel és még szándékomban sem állt közbenjárni az ügyben” – magyarázta.
Kiss hozzátette, hogy az ellene zajló nyomozás elmúlt egy évét tartja a legmegterhelőbbnek, és számított rá, hogy őrizetbe fogják venni. „Senkinek sem kívánom, hogy ide jusson. Elképesztő. Anynyit olvasok, hogy már lassan vétkesnek érzem magam” – fogalmazott.
Meglátása szerint a politikai pályafutása ezzel véget ért, de 60 évesen már amúgy sem állt szándékában jelöltetni magát. „Sajnálom, hogy belemásztam a politikába, mert nem lett volna rá szükségem. Többet vesztettem, mint amennyit nyertem. Mert ha megnézik a vagyonnyilatkozatomat, láthatják, hogy mielőtt politikus lettem volna, hetven százalékkal gazdagabb voltam. Voltak telkeim, házam, tévécsatornám, újságaim, részvényem az RCS&RDS társaságban, amelyeket eladtam eurómilliókért. Mindent törvényesen” – állapította meg, leszögezve: a tanácsban betöltött tisztségéről nem mond le.
Amint arról beszámoltunk, a DNA által kedd délután kiadott közleménye emlékeztet arra, hogy nyomozásuk eredménye alapján a gyanúsítottak három esetben ugyanazt a sablont alkalmazták. Romániai cégek építkezésben használt gépeket és anyagokat vásároltak nyugat-európai gyártóktól. Noha közvetlenül alkudtak az eladóval, az üzletet angliai és amerikai cégeken keresztül kötötték meg, amelyeknek több százezer euróval többet fizettek a kialkudott árnál.
Az árkülönbözetet az ügyészség állítása szerint valamennyi esetben a beiktatott angliai és amerikai cégek tulajdonosa, Bojtor Vilmos László készpénzben vette fel, és fizette ki Kiss Sándornak és az azóta elhunyt Mudura Sándor nagyváradi üzletembernek, hogy ezáltal kedvező elbírálásban részesüljenek különböző közbeszerzési eljárásokon.
Kiss Sándort egy korábban nem említett ügyben is gyanúsítja az ügyészség. Eszerint Bojtorral és Mudurával együtt 2004 és 2008 között 3,2 millió euró csúszópénzt kért és kapott attól az üzletembertől, amely utólag a feljelentést tette. Az összegért cserébe közben kellett járniuk a nagyváradi hőerőműnél, hogy a vállalkozótól vásárolja a szenet.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!