„Ilyen száz éve nem volt”: teljesen kiszorultak a románok a sepsiszentgyörgyi önkormányzatból, Antal Árpád nagyon sajnálja

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

Totális győzelmet aratott az RMDSZ a sepsiszentgyörgyi választásokon: sem román, sem pedig magyar ellenzéki párt listája nem érte el a bejutáshoz szükséges ötszázalékos támogatottságot. Antal Árpád újrázó polgármester előbbi miatt bánkódik.

Krónika

2024. június 10., 20:122024. június 10., 20:12

2024. június 10., 20:162024. június 10., 20:16

A vasárnap rendezett helyhatósági választásokon az RMDSZ csaknem 79 százalékot ért el a helyi tanácsosi listák megmérettetésén, míg a román Szociáldemokrata Párt (PSD) 4,8, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 4,44, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 3,71, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig 3,28 százalékig jutott. Az Erdélyi Magyar Szövetségre és a Magyar Polgári Erőre a választók kevesebb mint 3 százaléka adta voksát.

Antal Árpád ötödször szerzett polgármesteri mandátumot a szavazatok 83 százalékával. A román Agerpres hírügynökség szerint kijelentette: „száz éve nem fordult elő”, hogy csak RMDSZ-es tanácsosok alkossák a szentgyörgyi közgyűlést. Az elmúlt négy évben Sepsiszentgyörgy városi tanácsában egyetlen román nemzetiségű tanácsos volt, a nemzeti liberális párti Liviu Comăneci. Ugyanakkor az Erdélyi Magyar Szövetségnek is volt két választott képviselője az önkormányzatban.

Idézet
Nem örülök, hogy román párt nem jutott be a helyi tanácsba, nem tartom normálisnak azt, hogy egy több mint húsz százalékos közösség képviselet nélkül marad, de azt hiszem, ennek a tanulságait mi, magyarok is le kell vonjuk”

fogalmazott a Székelyhon szerint Antal Árpád. Hozzátette, a helyi román közösség több mint fele az RMDSZ-re voksolt: ennek az az üzenete, hogy át tudnak lépni az etnikai határokon a közös fejlődésért, de feltevődik a kérdés, hogy a jelenleg kialakult helyzetben mit tehet az önkormányzat a románok érdekében.

Antal Árpád megoldásként azt javasolja, hogy hozzanak létre egy hattagú konzultatív testületet, amelyben a három demokratikus román párt (PSD, PNL, USR) listáinak első két helyét elfoglaló képviselőjelöltek kapnak majd helyet, és akikkel a polgármester rendszeresen egyeztet majd a helyi román közösséget érintő döntésekről, még mielőtt előterjesztené azokat a tanács számára. Az újraválasztott polgármester kijelentette: még hétfőn hivatalosítja ebbéli szándékát.

Egyébként nemcsak a városvezetői tisztségek mindegyikét nyerte meg, hanem kétharmados többséget is szerzett a helyi önkormányzatokban az RMDSZ – jelentette be Tamás Sándor, a szövetség háromszéki szervezetének elnöke a hétfői választási kiértékelőn, amelyet Antal Árpád újraválasztott polgármester társaságában tartott Sepsiszentgyörgyön. Kiderült továbbá az is, hogy a megyei önkormányzatban más magyar párt nem kapott helyet.

korábban írtuk

Választási kiértékelő Háromszéken: az erdélyi magyarok megértették a választás tétjét
Választási kiértékelő Háromszéken: az erdélyi magyarok megértették a választás tétjét

Nem csak a városvezetői tisztségek mindegyikét nyerte meg, hanem kétharmados többséget is szerzett a helyi önkormányzatokban az RMDSZ – jelentette be Tamás Sándor, a szövetség háromszéki szervezetének elnöke a hétfői választási kiértékelőn.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 11., péntek

Egyetlen éjszaka alatt kétszer kapták ittas vezetésen

Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.

Egyetlen éjszaka alatt kétszer kapták ittas vezetésen
2025. április 11., péntek

Száj- és körömfájás: Románia behozatali stopot rendelt el Magyarország irányából

Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).

Száj- és körömfájás: Románia behozatali stopot rendelt el Magyarország irányából
2025. április 11., péntek

Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén

Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.

Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén
2025. április 11., péntek

Újra köztérre kerülhet Nagyvárad 112 éves címere, amelyet az OLX-en árultak 10 000 euróért

Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.

Újra köztérre kerülhet Nagyvárad 112 éves címere, amelyet az OLX-en árultak 10 000 euróért
2025. április 11., péntek

Érik az erdélyi gyorsforgalmi út júniusi átadása (videóval)

Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Érik az erdélyi gyorsforgalmi út júniusi átadása (videóval)
2025. április 11., péntek

Nehezen hagy el a tavaszi tél, erős szélre és havazásra is számíthatunk

Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.

Nehezen hagy el a tavaszi tél, erős szélre és havazásra is számíthatunk
2025. április 11., péntek

A textilgyári tornaórától Kós Károly köhécseléséig: dokumentumfilm készült a Kolozsvári Rádió 70 évéről

Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.

A textilgyári tornaórától Kós Károly köhécseléséig: dokumentumfilm készült a Kolozsvári Rádió 70 évéről
2025. április 11., péntek

Villamost szállító kamion szorult egy vasúti felüljáró alá a Bánságban

A forgalmat is le kellett állítani a Temesvárt az ország déli részével összekötő 6-os főúton, miután pénteken reggel a Krassó-Szörény megyei Teregova közelében vasúti felüljáró alá szorult egy kamion.

Villamost szállító kamion szorult egy vasúti felüljáró alá a Bánságban
2025. április 10., csütörtök

Idén is biztosítja az Alma Mater Alapítvány az ingyenes bentlakást az aradi magyar főgimnázium középiskolásainak

Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.

Idén is biztosítja az Alma Mater Alapítvány az ingyenes bentlakást az aradi magyar főgimnázium középiskolásainak
2025. április 10., csütörtök

Az „évszázad fagykárára” panaszkodnak a gyümölcstermesztő gazdák

Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfaj termését is.

Az „évszázad fagykárára” panaszkodnak a gyümölcstermesztő gazdák