Fotó: Simó Helga
Rengeteg gyakorlati és szimbolikus következménye volt annak, hogy a 2010. május 26-án megjelent határozat elindította a magyar nemzet közjogi egyesítését – hangzott el szerdán Kolozsváron, a Magyarnak lenni jó! – Az EMNT Demokrácia-központok 10 éve című kötet bemutatóján.
2021. május 12., 17:402021. május 12., 17:40
2021. május 12., 17:592021. május 12., 17:59
Az újrahonosítás nem egy új jelenséget generált, hanem egy már létező ténynek a közjogi kereteit alakította ki – jelentette ki Mile Lajos főkonzul a Magyarnak lenni jó! – Az EMNT Demokrácia-központok 10 éve című kötet szerdai kolozsvári bemutatóján. Rámutatott,
„Magyarságtudatunk rengeteg élményből, hagyományból, kulturális elemekből, nyelvből alakul ki. Ez az élményhalmaz, minden szembenállás, vita ellenére is. A jogintézmény is ennek a tudatára épült. Ha ez a tudat nincs meg, akkor nincs mire építeni” – fogalmazott Magyarország kolozsvári főkonzulja. Kifejtette, az állampolgárság elnyerése számos jogosultsággal jár, megannyi juttatásban részesültek azok, akik az elmúlt évek során felvették a magyar állampolgárságot. „Megígérem, hogy lankadatlan lelkesedéssel folytatjuk a honosításokat” – hangsúlyozta Mile Lajos.
Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) ügyvezető elnöke komoly dokumentumgyűjteményként jellemezte a kötetet. Rámutatott, a könyv célja, hogy köszönetet mondjanak azoknak a nemes cél érdekében elkötelezett embereknek, akik az elmúlt 10 évben részt vettek az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) demokrácia-központjainak munkájában.
Kiemelte, a 2010-es esztendő fontos mérföldkő a magyar nemzetpolitikában.
Nem véletlen, hogy az EMNT kapta meg a kettős állampolgárság terjesztésének jogát, és hogy a román állammal rendezze a közjogi viszonyt. Megtörtént az áttörés, de még nincs befejezve” – magyarázta az EMNP ügyvezető elnöke.
Kifejtette, a továbbiakban a hálózat célja bővíteni a szolgáltatások palettáját, valamint kulturális, gazdasági téren is tenni a külhoni állampolgárokért.
Mile Lajos jelezte, a vakcinaigazolványok kölcsönös elismeréséről már megtörtént a megállapodás Magyarország és Románia között. Ezt a legfelsőbb szinten kijelentették, azonban a jogi kereteket még ki kell alakítani, majd ezek alapján állapítják meg a jogosultságokat a különböző szolgáltatásokhoz.
Fotó: Simó Helga
A Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának rendezvénytermében tartott eseményen részt vett Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke is. Elmondta,
Rámutatott, Lukács Bence Ákos, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja történészként is jelen volt a kötet létrehozásánál, az ő szerepe is jelentős.
A könyvben megtalálhatóak állampolgársági és személyazonosításra használt dokumentumok, az anyakönyvezéssel, oktatással, munkavégzéssel, közigazgatással kapcsolatos, valamint a magyar királyi honvédség és csendőrség által kiállított iratok. Az ügyvezető elnök kitért arra is, hogy ezeken a kategóriákon kívül számos olyan érdekes irat van, amelyek nem fértek bele a fent említett csoportokba, mint például a korlátlan italmérési engedély vagy a himlőigazolvány. Emellett vallomások is szerepelnek benne, amelyek személyesebbé teszik a kötetet.
Albert Beáta, a kötet egyik szerkesztője egy idős bácsi megható történetét idézte fel, aki eredetileg tordai lakos volt, azonban a második bécsi döntés után Kolozsvárra költözött, de ezt nem tudta iratokkal bizonyítani, csupán egy medálban őrzött fényképpel.
Albert Beáta megosztott a jelenlévőkkel néhányfeledhetetlennek bizonyuló élményt is
Fotó: EMNT
Kezünkbe került például egy születési bizonyítvány, amelyben a bába neve is szerepel, vagy találkoztunk egy nénivel, aki november 31-én született” – emlékezett vissza a szerkesztő, hozzátéve, hogy ez a hónap egyébként 30 napos.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
A román gazdaság nem szárnyal, de a kis eredményeket is el tudja adni a politikum – állapította meg a Krónikának Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal igazgatója, akivel a romániai munkaerőpiacról beszélgettünk.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
szóljon hozzá!