Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Vizsgálatot rendelt el az Arad Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) azt követően, hogy csütörtök délután életét vesztette egy koronavírussal fertőzött várandós nő, miután egy aradi kórházból egy temesvári egészségügyi intézménybe szállították.
2020. július 31., 12:042020. július 31., 12:04
2020. július 31., 15:402020. július 31., 15:40
Horea Timiş, a közegészségügyi hatóság vezetője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, a 39 éves nő 28 hetes terhes volt.
Hivatalból eljárást indított az aradi rendőrség annak a koronavírussal fertőzött várandós nőnek az ügyében, aki meghalt, miközben Aradról Temesvárra szállították mentőautóval. A rendőrség gondatlanságból elkövetett emberölés miatt vizsgálódik in rem (vagyis nem személy ellen folyik az eljárás, hanem azt vizsgálják, hogy történt-e bűncselekmény) – közölte az Agerpres hírügynökséggel Adina Aconstantinesei, az Arad megyei rendőrség szóvivője.
Eredetileg a most az aradi megyei sürgősségi kórházhoz tartozó városi kórház intenzív osztályára utalták be. Miután állapota a koronavírus-fertőzés miatt súlyosbodott, az orvosok úgy döntöttek, átszállítják a temesvári megyei sürgősségi kórházba.
Jelezte egyúttal, hogy felvették a kapcsolatot a Temes Megyei Közegészségügyi Igazgatósággal, hogy közösen vizsgálják meg a várandós nő halálának körülményeit.
Megszólalt az ügyben Raul Pătrașcu, a temesvári megyei kórház menedzsere is, aki „eszement esetnek” nevezte a történteket: szerinte meg lehetett volna menteni mind a nő, mind pedig a magzat életét, ha időben intubálták volna.
„Miért eszement az eset? Mert információink szerint a páciens tünetmentesen került az aradi megyei kórházba, azt követően lett pozitív a tesztje, hogy találkozott egy fertőzött személlyel. Nem szállították át az Arad megyei Covid-19 szülészetre, hanem a megyei kórház sebészeti osztályán tartották, mert ott van a vörös zóna” – ismertette a részleteket Facebook-bejegyzésében a kórházmenedzser.
Hozzátette: amikor rosszabbodott a páciens egészségi állapota, átvitték a kórház intenzív osztályára, ahol információi szerint nem követték megfelelően állapotának alakulását. Csütörtök reggel az egészségügyi intézmény egyik epidemiológusa „fedezte fel”, mi történik, akinek azt mondták, hogy „ez az eset meghaladja őket”.
– magyarázta Raul Pătrașcu.
„Miután a nőnek nem voltak nőgyógyászati gondjai, ha időben hozzánk került volna, mi egyből az intenzív osztályra utaltuk volna be, mivel ott kell kezelni a súlyosbodó eseteket.
– zárta posztját a temesvári kórházmenedzser.
A temesvári vádakra reagálva Florina Ionescu, az aradi megyei kórház menedzzere a G4Media.ro hírportál megkeresésére elmondta, a nő július 28-án 19 órakor ment be a sürgősségre, mert nem érezte jól magát. Megvizsgálták, elvégezték a koronavírustesztet, és beutalták az elkülönítőbe.
Amikor kiderült, hogy a nő fertőzött, átvitték a vörös zónába, ahol megfigyelés alatt tartották, amikor pedig észlelték, hogy oxigénszaturációja 72 százalékos, átvitték az intenzív osztályra.
„A páciens előbb oxigénmaszkot kapott, majd áttették CPAP típusú noninvazív lélegeztetésre.
– részletezte a kórházmenedzser.
Elmondása szerint a nőt a kórház 15 orvosa vizsgálta meg attól kezdve, hogy bement a sürgősségre, egészen addig, ameddig elindultak vele Temesvárra.
A Temesvárra történő átszállításról pedig a Béga-parti város szakembereivel folytatott egyeztetést követően döntöttek, mivel az egészségügyi minisztérium hierarchiája szerint a terhesség 32. hete előtt levő pácienseket a temesvári egészségügyi intézményhez hasonló besorolású kórházakban kell ellátni.
„Belső vizsgálatot indítottunk. Zajlik a DSP vizsgálata is, levonjék majd a következtetéseket. Nem akartam addig nyilatkozni, amíg az igazgatótanács valamennyi tagja nem látta a kórlapot, és nem beszéltem minden orvossal, aki foglalkozott a pácienssel” – mondta az aradi kórházmenedzser, aki nehezményezi, hogy a temesvári kórház illetékesei azelőtt megszólaltak a témában, hogy az aradiakkal egyeztettek volna.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
szóljon hozzá!