Pénteken még kellemes, napos idő fogadta a vásározókat
Fotó: Facebook/Bejön a vidék
Meghaladta századik kiadását a kolozsvári Bejön a vidék kistermelői vásár. A főleg Kolozs megyei magyar gazdákat felvonultató seregszemle iránt csökkent ugyan az érdeklődés, de még mindig hűséges törzsvásárlói kör övezi a gazdák kínálatát. Videós összeállításunkban a kincses város belvárosában megrendezett gazdavásárról számolunk be.
2024. szeptember 15., 18:122024. szeptember 15., 18:12
2024. szeptember 16., 09:232024. szeptember 16., 09:23
A 2016-ban indult Bejön a vidék kolozsvári mezőgazdasági és kistermelői élelmiszervásár túl van a századik kiadásán. Szeptember 13-14-én a kolozsvári Fogoly (Potaissa) utcában a Főtérhez közel megrendezett seregszemle mintegy tíz mezőgazdasági termelőt vonultatott fel, a szombati esős időjárás azonban nem kedvezett az eladóknak, sem a vevőknek. Valójában mégsem a nyári nagy meleg és az őszi esős idő miatt vannak gondok a rendszerváltás utáni Kolozsvár első, havonta megtartott kistermelői vásárának forgalmával.
A 2020 tavaszáig lendületesen fejlődő vásár egy évre bezárt, a 2021-ben újraindított sokadalom viszont nem tért vissza a régi kerékvágásba.
,,Időközben a kolozsvári polgármesteri hivatal elindította saját termelői vásárát, amelyet ma már minden hétvégén megtartanak nagy termelői felhozatallal, akik között azonban vannak viszonteladók is. Arra gondoltam, hogy mi is tagozódjunk be, és a termelőink vegyenek részt a heti önkormányzati vásárokon, de a magyar gazdák ezt elutasították. Arra kértek, szervezzem tovább a Bejön a vidék kistermelői vásárt” – fogalmazott portálunknak az Aranyosszéki Gazdák Egyesülete és a Mezőségi Gazdák Egyesülete égisze alatt tevékenykedő vásárszervező, Fancsali Ernő.
ahol az elmúlt két napban is zöldséget, gyümölcsöt, házilag feldolgozott élelmiszereket – ízeket, dzsemeket, zakuszkát, szörpöket, mustárt, tejtermékeket – és gyógyteákat kínáltak az eladók. Fancsali Ernő eltökélt szándéka, hogy a vásárt életben tartják, miközben keresik a kibontakozás lehetőségét. A bővítési szándék a nem mezőgazdasági kézműves termékek megjelenését is elhozhatja a Fogoly utcai standokon.
A kolozsvári vásárba szombat dél körül látogattunk kim abban az órában, amikor csupán szemerkélt az eső, de távozáskor már zápor kísért. Ha a vásárt nem is övezte nagy érdeklődés, azért jöttek-mentek a vevők. A legbőségesebb felhozatallal Horváth Edit harasztosi zöldségtermesztő érkezett, aki szinte mindent árult, ami zöldségből-gyümölcsből megtermelhető a Kolozs megyei Aranyosszéken.
Szombaton esett az eső, de így is voltak vásárlók
Fotó: Oláh-Badi Levente
A gazdaasszony arra panaszkodott, hogy a korábbi években tapasztalt kiemelkedő vásárlói érdeklődés mára alábbhagyott. Számukra úgy éri meg, hogy a vásári forgalmat kiegészítik a házhoz szállítással.
,,A koronavírus-járvány idején feliratkoztunk egy kolozsvári kistermelői platformra, és akkor épült ki a házhoz szállítási hálózatunk Kolozsváron, a vevők közül sokan megmaradtak. Előre szólok, hogy mikor jövünk, és arra az időpontra mindenki rendel valamit” – foglalja össze kolozsvári értékesítési tapasztalatait a harasztosi termelő.
Bálint Sándor az udvarhelyszéki Székelydályáról jár a kolozsvári vásárba annak első, 2016-os kiadása óta. Bevallása szerint még soha nem hiányzott az itteni gazdavásárról. A Bálint sajtokat forgalmazó székelyföldi kisvállalkozó jelen van a Kolozsvári Magyar Napokon is, termékeik jelentős része a kincses városban fogy el. A 36 fejőstehenet tartó gazdacsalád a naponta kifejt tejmennyiséget otthon dolgozza fel. Idén januártól Amerikában élő fiuk is hazatért a feleségével a Székelyföldre, ők vették át az otthoni sajtműhely teendőit.
A sima sajtok mellett számos fűszerezettségű terméket kínálnak, de Kolozsváron jól fogy a puliszkába való túró is. Felfutóban a friss gyúrt sajtok kategóriájába tartozó parenyica, amiből szintén többféle fűszerezettségű változat készül.
Az újraindulás időszaka 2021-ben
Fotó: Jakab Mónika
,,Hargita megyében sok a sajtkészítő, de mindenki igyekszik megkeresni a piaci lehetőséget. Vannak, akik a román főváros, Bukarest felé indultak el, mások Háromszéket próbálják meghódítani, mi Kolozsvár és Marosvásárhely mellett köteleztük el magunkat, és újjáélesztettük a székelyudvarhelyi házhoz szállítást” – magyarázta Bálint Sándor.
Számomra igazi meglepetés volt a Kolozs megyei Válaszútról érkezett Juhos házaspár házi mustárja.
a normál ízűtől a csípős francia mustárig, mindenik remek ízkombinációnak bizonyult.
Juhos János szigorúan őrzi saját receptjét, amibe házilag erjesztett ecet is kerül, de semmi olyan melléktermék, ami a nagyüzemi mustárgyártásra jellemző, mint például a lisztek.
,,Ebben a minőségben csak kis mennyiséget tudunk előállítani. Nem ebből élünk – mindkettőnknek van munkahelye –, de keresetkiegészítő foglalkozásként és szenvedélyként tekintünk a mustár készítésére” – ismerte el portálunknak a mezőségi kistermelő.
A novemberi jó idő kicsalogatta az idősebb és fiatalabb generációt is a kolozsvári Fogoly (Potaissa) utcába, ahol szombaton és vasárnap rendezik a helyi termelők immár hagyományossá vált, Bejön a vidék című vásárát.
Havi rendszerességgel több száz vásárló keresi fel a Bejön a vidék elnevezésű mezőgazdasági vásárt Kolozsvár belvárosában. A 2016-ban született kezdeményezés idén gazdabolttal egészült ki, de a főszervező Fancsali Ernő erdélyi hálózatban gondolkodik.
A második világháborút lezáró béketárgyalásokon a győztes nagyhatalmak többsége érzékelte, hogy a trianoni határok igazságtalanok voltak Magyarország számára, és valamilyen korrekcióra lenne szükség.
Kigyulladt egy üzlethelyiség tetőszerkezet keddre virradóra Parajdon. A lángok két közeli vegyesboltban és egy tömbház két lakásában is károkat okoztak – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Megkezdődött a 24. Partiumi Magyar Napok (PMN) Szatmárnémetiben, az augusztus 24-ig tartó fesztivál koncertekkel, színházi előadásokkal, filmvetítésekkel, bábelőadásokkal, néptáncbemutatókkal és sok más kulturális eseménnyel várja az érdeklődőket.
Befejeződött a restaurálás, hétfőtől ismét látogatható a Hunyad megyei Szászváros vára.
A Kolozsvári Magyar Napok sikere számomra azt bizonyítja, hogy van jövője a magyar közösségnek, mégpedig reményteljes – hangoztatta Sulyok Tamás köztársasági elnök hétfőn este a kincses városban.
A hét első napjaiban Erdélyben 22 fokra, Máramarosban és Moldvában 25–26 fokra csökkent a nappali hőmérséklet maximális értékeinek átlaga, jövő héttől pedig a megszokottnál hűvösebb lesz az idő a legtöbb régióban.
Kolozsváron folytatta hétfőn háromnapos erdélyi magánlátogatását Sulyok Tamás államfő, aki a Barabás Miklós Céh Bánffy-palotában berendezett rendhagyó tárlatát és a kolozsmonostori Nagyboldogasszony (Kálvária) plébániatemplomot tekintette meg.
A 150 éve elhunyt Kriza János püspöknek avatott szobrot a Fehér megyei Torockón a Magyar Unitárius Egyház.
Zivatarokra, jégesőre és erős szélre vonatkozó másodfokú (narancssárga) riasztást bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Vâlcea, Olt, Argeș, Teleorman megyére, valamint Fehér, Szeben, Brassó, Dâmbovița és Prahova megye hegyvidékére.
Erdély több pontján is károkat okozott a vihar vasárnap, számos helyen kellett beavatkozniuk a katasztrófavédelem egységeinek.
szóljon hozzá!