Fotó: Képernyőmentés
Olvasóihoz fordult támogatásért a Transindex, amelynek szerkesztősége szerint veszélybe került a portál működése. Szerettük volna megtudni, mi vezetett az első erdélyi magyar internetes újság nehéz helyzetéhez, ám az érintettek nemigen nyilatkoztak.
2021. november 17., 18:522021. november 17., 18:52
2021. november 17., 19:192021. november 17., 19:19
Veszélyben a Transindex működése – jelentette be októberben a portál szerkesztősége, amely szerint soha nem volt még ilyen nehéz fenntartani a „Transindex projektet”, mint most. Az 1999-ben alapított internetes újság munkatársai szerint eljutottak ahhoz a ponthoz, amikor a lap fenntartása az olvasók nélkül már nem lehetséges, ezért adományozásra kérnek mindenkit. Közölték, amennyiben havonta 600-an rendszeresen utalnak 50 lejes (10 eurós) támogatást, akkor a Transindex a már meglévő forrásaival együtt tovább tudna működni.
A Krónika először az önmagát „A napos oldalként” meghatározó online lap főszerkesztőjét kérdezte az anyagi nehézség okairól, Vig Emese azonban elhárította a válaszadást. A Transindext tavaly júliusa óta irányító, azelőtt a konkurens Maszol portálnál, korábban pedig a Román Televízió (TVR) kolozsvári stúdiója kisebbségi szerkesztőségének volt vezetőjeként tevékenykedő újságíró megkeresésünkre arra hivatkozott, hogy korábban „nyilatkozott úgy a Krónikának, hogy köszönőviszonyban sem volt a cikk” azzal, amiről kérdeztük, ezért a „rossz tapasztalat” miatt kénytelen visszautasítani a kérést. (Lapunk értetlenül fogadja az állítást, hiszen a Krónika mindannyiszor bő terjedelemben helyt adott Vig Emese nyilatkozatának, amikor beszámoltunk a TVR területi stúdiójával támadt konfliktusáról, továbbá a tévétől való botrányos távozásáról, utólag pedig nem kért pontosítást). Nyilatkozatra kértük Gyöngyi Annamária kiadóigazgatót is, nem kaptunk választ.
Vig Emese főszerkesztő a TVR kolozsvári stúdiója Erdélyi Figyelő című műsorában arra kérdésre, hogy mi okozza a portál nehézségeit, nem adott konkrét választ, hanem a sajtószabadságról beszélt, és arról, hogy „fogytán a levegő” az erdélyi magyar sajtótermékek körül, működik az öncenzúra, valamint a „politikai akarat nyomása”.
„Annak ellenére, hogy 22 éves létezése alatt állandó támogatásban részesült, a Transindex nem engedett beleszólást a tartalmi politikába, hogy mi jelenik meg a címlapon. Ehhez tartjuk magunkat, úgyhogy ezért került nehéz helyzetbe a Transindex” – jelentette ki a portál főszerkesztője, aki azonban nem nevezte meg, ki vagy mi vár el beleszólást az internetes lap szerkesztésébe.
Csak következtetni lehet, hogy Vig az RMDSZ-re utalt, amely a Communitas Alapítványon keresztül évek óta osztogat támogatást magyar sajtótermékek számára a bukaresti Kisebbségi Tanács alapjából.
A portálnak egyébként két tulajdonosa van, a Média Index Egyesület és a Média Net Kft. A Transindexnek 2018-ban Hajdú Áron, a csíkszeredai Bookart Kiadó igazgatója lett a többségi tulajdonosa azáltal, hogy felvásárolta a Media Net Kft. 66,6 százalékos üzletrészét, a portál domainjét (tartománynév) birtokló cégben részvényes még Kelemen Attila Ármin, a Transindex egykori kiadóigazgatója 30 százalékos tulajdonrésszel. (Egyébként ugyanennek a cégnek 2015 novemberéig még Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke volt a többségi tulajdonosa).
Kérdésünkre, hogy lát-e esélyt a Transindex megmentésére, Hajdú Áron lapunknak kijelentette, ebben a kérdésben nem tartja illetékesnek magát arra, hogy nyilatkozzék. Aztán mégiscsak kifejtette: egyrészt az internetes újság helyzetének helyrebillentése az ügyvezető igazgató feladatát képezi, másrészt ő nem hinné, hogy a Transindex tönkremenne, hisz vannak különböző próbálkozások a helyzet javítására.
„Én mindössze részvényes vagyok, aki évente egyszer, a közgyűlésen kinyilvánítom a véleményem. Hogy pontosan mi történt vagy történik a Transindex-szel, azt majd decemberben fogom megtudni a közgyűlésen” – szögezte le a Csíkszeredában bejegyzett Media Net Kft. többségi tulajdonosa.
Felvetésünkre, főrészvényesként mégsem zavarja-e annyira, hogy valaki vagy valakik ebbe a helyzetbe sodorták a portált, Hajdú azt mondta, „ez jó kérdés, amit felül kell vizsgálni”. Szerinte a járványhelyzet óta átalakult gazdasági helyzet bebizonyította, hogy szinte bármilyen jól működő céget képes kimozdítani az addig biztonságosnak tűnő működéséből.
Hajdú Áron, a csíkszeredai Bookart Kiadó igazgatója lett a Transindex hírportál többségi tulajdonosa. Az üzletkötés tényét a székelyföldi üzletember két héttel ezelőtt a Krónika érdeklődésére még letagadta, most viszont az Átlátszó Erdélynek megerősítette.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
Sűrű köd miatt rosszak a látási viszonyok Kovászna, Hargita, Brassó és Szeben megyében csütörtök este - figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kolozs megye hegyvidékein szélvihar lesz a következő órákban – figyelmeztetett csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Felerősödő szélre, a hegyekben hóviharokra számíthatunk csütörtökön és pénteken az ország több régiójában, Erdélyben havazásra van kilátás – figyelmeztetnek a meteorológusok.
Újév napján 93 személynek nyújtottak segítséget a hegyimentők – tájékoztatott csütörtökön a Salvamont.
Zajlik a munka Erdély legnagyobb kórháza, a kolozsvári regionális sürgősségi egészségügyi intézmény építőtelepén, a munkálatok első szakasza mintegy nyolcvan százalékban elkészült.
Első helyen Romániát ajánlja 2025-ös úti célpontként a világhírű Vogue magazin, amely erdélyi helyszínekkel is csábítja olvasóit rendkívül hízelgő országbemutató leírásában.
Most először nem tűzijátékkal, hanem drón- és fényjátékkal búcsúztatta az óévet a kolozsvári önkormányzat.
6 hozzászólás