A Magyar Unitárius Egyház és a Gondviselés Segélyszervezet kilencedik segélyszállítmánya július elején érkezett meg Kárpátaljára
Fotó: Gondviselés Segélyszervezet
Miként segítették és segítik jelenleg is az ukrajnai háború által érintetteket, menekülőket Erdélyből, Romániából, hogyan támogatja helyben a rászorulókat, nélkülözőket a Kárpátaljai Református Egyházkerület – ezt összegezték a résztvevők a Magyar Unitárius Egyház által szervezett kerekasztal-beszélgetésen, amelyet csütörtökön délután tartottak a Kolozsvári Magyar Napok keretében. Elhangzott: a háború okozta nehézségek arra döbbentették rá az embereket, hogy empatikusan viszonyuljanak egymáshoz.
2023. augusztus 17., 18:282023. augusztus 17., 18:28
2023. augusztus 17., 20:432023. augusztus 17., 20:43
A Magyar Unitárius Egyház által a kincses városi Vallásszabadság Házában szervezett kerekasztal-beszélgetésen
A jelenlévők mindannyian olyan szervezetet, intézményt képviselnek, amely a háború által sújtott övezetekben élőket, a rászorulókat, menekülteket segíti: a beszélgetésen mindannyian arról számoltak be, milyen kihívásokkal, nehézségekkel szembesültek a 2022 februárjában kirobbant orosz-ukrán háború miatt. Az angolul, magyarul és románul zajló, szinkrontolmácsolt beszélgetésen a résztvevők mindannyian azt hangsúlyozták, hogy
Számos élménybeszámoló elhangzott arról, hogy a segélyszervezetek képviselői miként élték meg odautazásukkor, Ukrajnában, valamint az ukrán–román határon, Máramarosban a segítségnyújtás sokszor torokszorító pillanatait.
Nagy Béla elmondta: rengeteget jelent a Kárpátaljai Református Egyházkerület számára az „erdélyi testvérek” segítsége. Ő, aki az ottani gyülekezetek presbitereinek vezetője is, és szociális nehézségben szenvedőknek segít feleségével, Nagy Máriával együtt már az 1990-es évek eleje óta, határozottan érzékeli, mennyire hálásak a kárpátaljaiak az erdélyi – és nemcsak erdélyi – segítségért, amit jó szándékú emberek nyújtanak nekik a háború kezdete óta.
ahonnan a háború miatt sok fiatal elment, sokakat besoroztak, rengeteg öreg ember támasz nélkül maradt, és millió a gond” – ecsetelte a főjegyző. Azt is elmondta, hogy a Kárpátaljai Református Egyházkerület rengeteg féle szociális segítségnyújtást vállal: szociális konyhákat, gyerekotthont, idősotthont működtet, valamint négy tanintézetet, ahol több mint 600 gyerek tanulhat.
Dumitru Anca, Vladimir Szkalszkij, Anca Beu, Nagy Béla és Szabó László a Vallásszabadság Házában tartott kerekasztal-beszélgetésen
Fotó: Kiss Judit
Nagy Béla kiemelte,
Szabó László kifejtette, már a háború kitörésekor adománygyűjtési felhívást intéztek nemcsak az erdélyi unitáriusokhoz, de Kárpát-medence-szerte minden jó szándékú segítőhöz, valamint testvérgyülekezeteikhez az Amerikai Unitárius Univerzalista Egyházból – ahonnan rengeteg segítség érkezett. A támogatásokat olyanok számára juttatták el, akiknek el kellett hagyniuk otthonukat a háború, a bombázások miatt, akik orvosi segítségre, lelki segítségre szorulnak. Szabó László arról is beszámolt,
Szabó László azt mondta, két ukrán óvónő oktat az intézményben, azóta pedig már elemi osztályt is indítottak menekült gyerekek számára – ahol két tanítónő tanít, és tankönyveket szereztek Ukrajnából.
Nagy Béla arról beszélt, hogy jelenleg is sokan vannak szorult helyzetben Kárpátalján: egy-egy ottani járásban jelenleg is több száz, más vidékekről menekült él.
vagy az öreg, beteg embereket – akiknek szintén hasonló orvosi utókezelésre van szükségük. Abban kérünk segítséget, hogy a rehabilitációs folyamatokat támogassák azok, akik megtehetik” – hangsúlyozta Nagy Béla. Azt is kifejtette, hogy Kárpátaljáról sokan elmenekültek más országokba azok közül, akik tehették, viszont bizony rengetegen vannak, akik nem tudnak maguknak lakhatást biztosítani, viszont nem élhetnek örökké menekültszállásokon. A református egyház igyekszik őket is támogatni, valamint azokat is, akiknek nincsen munkája – Ukrajnában jelenleg nagyon szűkösek a munkahelyszerzés lehetőségei. Kiemelte, mennyire fontos az, hogy az emberek segítenek egymáson a nehézségek közepette.
Dumitru Anca, a Romániai Máltai szeretetszolgálat programvezetője kifejtette, a szervezet – amely többek közt Bukarestben, Temesváron, Kolozsváron, Sepsiszentgyörgyön fejti ki tevékenységét – önkénteseivel együtt már a háború kezdetekor elindult, hogy segítsen az ukrajnai rászorulóknak, nőknek, gyerekeknek. Orvosi felszereléseket, gyógyszereket, élelmiszereket, ruházati cikkeket vittek és visznek. Faluról falura járva írják össze, hogy hol mire van szükség, és eszerint látják el a nélkülözőket.
Dumitru Anca, Vladimir Szkalszkij és Anca Beu is kiemelte, hogy mennyire fontos, ha az emberek összetartanak nehézségek idején
Fotó: Kiss Judit
Vladimir Szkalszkij a segélyszervezet önkénteseként kapcsolódott be a humanitárius munkába: immár nyolc alkalommal utaztak el együtt Ukrajnába, hogy adományokat vigyenek a nélkülözőknek.
Anca Beu, a Phoneo Egyesület képviselője szintén arról számolt be, miként segítették a Romániába érkező, innen Európa más országaiba tartó, vagy ideiglenesen hosszabb időre itt maradó ukrajnai embereket. „Minden rosszban van valami jó: a háború okozta nehézségek arra döbbentették rá az embereket, hogy empatikusan viszonyuljanak egymáshoz.
Nevelési központot működtetünk gyerekek, fiatalok számára, Nagyszebenben árvaházat az ukrajnai árvák számára, lelki gondozást tartunk ottani nőknek, gyerekeknek” – ecsetelte Anca Beu.
Az ukrajnai fegyveres konfliktus kezdete óta ukrán férfiak százai lépték át törvénytelenül az ukrán–román határt, hogy elmeneküljenek a háború elől – derül ki a határrendészet Iaşi megyei területi felügyelőségének csütörtökön közzétett adataiból.
Közös nyilatkozatban bírálta a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) az Ukrajna nemzeti közösségeiről szóló törvénymódosító javaslatot, amelynek a napokban megtartották a társadalmi vitáját.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!