Ukrajnából érkezett menekültek a román–ukrán határon, Suceava megyében
Fotó: Cristian Lupașcu/Agerpres
Az ukrajnai fegyveres konfliktus kezdete óta ukrán férfiak százai lépték át törvénytelenül az ukrán–román határt, hogy elmeneküljenek a háború elől – derül ki a határrendészet Iaşi megyei területi felügyelőségének csütörtökön közzétett adataiból.
2023. augusztus 17., 16:182023. augusztus 17., 16:18
2023. augusztus 17., 16:232023. augusztus 17., 16:23
A felügyelőségnek az Agerpres hírügynökség által ismertetett elemzéséből kiderül, hogy a fegyveres konfliktus 2022. február 24-i kirobbanásától 2023. augusztus 15-éig a határrendészek 451, Ukrajnából érkezett férfit azonosítottak Botoşani megye területén, akik törvénytelenül lépték át az ukrán–román határt. 190 eset az idén történt.
Minodora Răcnea, a Iaşi megyei felügyelőség ügyfélszolgálati tisztje szerint értesítették a bevándorlási főfelügyelőséget (IGI), amely elindította az eljárást a menedékjog odaítélésére. Az ukrán férfiakat elhelyezték a radóci (Rădăuţi) menekültszálláson.
A háború kitörése és a hadiállapot 2022. februári kihirdetése óta a 18 és 60 év közötti ukrán férfiak nem hagyhatják el Ukrajnát, és felszólításra kötelesek hadba vonulni. Ennek elkerülése végett sokan közülük megpróbálják illegálisan elhagyni az országot, átszökve a határon Romániába vagy a Moldovai Köztársaságba, vagy megvesztegetve az ukrán vámosokat és határrendészeket.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!