Alkotmánymódosítás kellene a területi-közigazgatási átszervezéshez, de addig hosszú az út

területi-közigazgatási

Területi-közigazgatási átszervezés esetén az ezer lakosú, Fehér megyei Torockó községet is hozzácsatolnák a környező román településekhez

Évek óta vita tárgya a területi-közigazgatási átszervezés Romániában, azonban a politikum soha nem jutott tovább az ötletelés szintjén. Kivételt képez az USR törvénytervezete, amit az ellenzéki párt végül visszavont. Újabban a kormányzó PSD próbálkozik a területi-közigazgatási átszervezés kényes kérdésével, de egyelőre csak munkacsoport létrehozására futotta. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, az Országos Önkormányzati Tanács elnöke a Krónikának adott interjúban kifejtette, az RMDSZ számára elfogadhatatlan a megyék és a községek összevonása, a helyi közigazgatás radikális átszervezése, ami eleve alkotmánymódosítást feltételez. A székelyföldi politikus erre a folyamatra nem lát esélyt a következő években.

Makkay József

2025. január 24., 09:032025. január 24., 09:03

– Ismét napirenden van Romániában a területi-közigazgatási átszervezés, ezúttal a Szociáldemokrata Párt (PSD) foglalkozik a témával. Az RMDSZ hogyan tekint az újabb román kezdeményezésre?

– Két részre kell osztani a közigazgatás átszervezésének témáját. Az egyik arról szól, hogy milyen közigazgatási vagy regionális átszervezést lehet az érvényben lévő alkotmány keretei között megvalósítani. A másik rész azt célozná, hogy alkotmánymódosítás esetén milyen stratégiában lehetne gondolkodni. Ez nagyon fontos megközelítés, mert akik az elmúlt években arról beszéltek, hogy a közigazgatást át kell szervezni, nem hozták szóba, hogy mindehhez alkotmányt kell módosítani. Mi úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi alkotmányos keretek között a közigazgatást nem lehet optimalizálni, vagy csak minimálisan.

Idézet
A jelenlegi alkotmány nem teszi lehetővé újabb közigazgatási szint létrehozását az országban.

Az egyetlen átszervezési lehetőség a megyék, illetve a községek összevonása, ezt viszont nem támogatjuk.

– Az RMDSZ milyen közigazgatási átszervezésről tárgyalna a kormánykoalíciós pártokkal?

– Mi a fejlesztési régiók átszervezését támogatjuk – erről törvénytervezetünk is van a parlamentben –, az viszont nem közigazgatási átszervezés. Azt javasoltuk, hogy a jelenlegi nyolc fejlesztési régió helyett alakítsunk ki többet, mert a mai régiók túl nagyok és nem azt a célt szolgálják, amiért létrehozták őket, azaz mérséklődjenek a területi különbségek a gazdag és a szegényebb térségek, illetve a fejlesztési régión belül a gazdagabb és a szegényebb megyék között. A jelenlegi román alkotmány keretei között csak a fejlesztési régiókat lehetne átszervezni, amelyeknek viszont nincs közigazgatási hatáskörük.

Idézet
A megyék és a községek összevonását az RMDSZ nem támogatja – ellenzékben és kormányban mindig ugyanezt mondtuk –, az álláspontunk nem változott.

– Ha a PSD az USR törvénytervezetének mintájára a megyék összevonásával áll elő, ez a kormánykoalíció szakítópróbája lehet?

– Még semmit nem tudunk arról, hogy a PSD hogyan képzeli el az ország területi-közigazgatási átszervezését. Ők annyit mondtak, hogy munkacsoportot hoznak létre, ami megvizsgálja, hogy milyen lehetőségek vannak. Amíg nem mondanak, illetve nem készítenek elő konkrét javaslatot, nekünk erről nem kell véleményt formálnunk. Mindenkinek joga van munkacsoportokat létrehozni, és megvizsgálni, hogyan lehet Románia közigazgatását átalakítani. Meglátásom szerint arra a következtetésre fognak jutni, hogy a jelenlegi alkotmányos keretek között nem lehet radikálisan átalakítani Románia közigazgatását.

területi-közigazgatási Galéria

Az aranyosszéki Székelykocsárd. A hozzá hasonló, magyarok lakta települések is eltűnnének a többségi „olvasztótégelyben"

Fotó: Makkay József

– Az ország területi átszervezése kapcsán magyar részről felmerült Székelyföld területi autonómiája is. Lát-e esélyt arra, hogy ez valamilyen formában napirendre kerüljön?

– A fejlesztési régiókat átszervező törvénytervezetünkben többek között az is szerepel, hogy Hargita, Kovászna és Maros megye egyetlen fejlesztési régió legyen. A közigazgatási átszervezést azonban csak alkotmánymódosítás után lehetne napirendre tűzni. Fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy az elmúlt években nagyon sok és fontos hatáskört sikerült Bukaresttől elvenni, amelyeket áthoztunk megyei, illetve helyi szintre.

Idézet
Én inkább attól tartok – és ez a tapasztalat más európai országokban is megtörtént –, hogy közigazgatási átszervezés címén sor kerülhet a helyi intézmények államosítására.

Nagyon oda kell figyelnünk, hogy ha Bukarest úgy érzi, túl sok hatáskört adott ki a kezéből a regionális szintekre, akkor meghirdeti a közigazgatás átszervezését, aminek az lehet a vége, hogy központosít, a megyei és a helyi önkormányzatoktól ismét elvesz hatásköröket. Mi egyértelművé tettük, hogy nem megyünk bele semmiféle közigazgatási átszervezésbe, ami a magyarlakta régiókat hátrányosan érintheti.

– A romániai közbeszédben egyre gyakrabban fogalmazódik meg az a felvetés, hogy a helyi közigazgatás túl költséges. Lát-e esélyt arra, hogy a jelenlegi rendszert karcsúsítani lehessen?

– Mielőtt a kérdésre válaszolnék, fontos, hogy meghatározzuk, mi a közigazgatás célja. Gyakorlatilag egy közszolgáltatásról beszélünk. A közigazgatás célja, hogy a polgároknak jobb életminőséget biztosítson a minél jobb minőségű közszolgáltatások révén. Másik fontos feladata, hogy csökkenjenek a területi egyenlőtlenségek, amit csak hatékony önkormányzati rendszerrel tudunk elérni. Ezért nem tudom elfogadni azt a megközelítést, azokat a pártpolitikai célokat szolgáló román javaslatokat, amelyek mindenekelőtt pénzt akarnak spórolni az önkormányzatokon.

Idézet
Nem az az elsődleges cél, hogy pénzt spóroljunk, hanem nézzük meg, hogy ugyanennyi pénzből miként lehet hatékonyabb közigazgatást működtetni, és jobb minőségű szolgáltatásokat nyújtani a polgároknak.

korábban írtuk

Kelemen: a közigazgatási reform során nem szabad lemondani a hagyományos kisközösségekről
Kelemen: a közigazgatási reform során nem szabad lemondani a hagyományos kisközösségekről

A romániai közigazgatási-területi reformot nem lehet a kistelepülések hasraütésszerű összevonásával, csak a nagyvárosok szemszögéből kiindulva megvalósítani – szögezte le Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

– A pénzspórlás kérdése azonban megkerülhetetlen, ha az elszállt román költségvetés adatait nézzük. Ezen a területen honnan lehetne lefaragni a kiadásokból?

– Úgy gondolom, hogy elsősorban az állami szektorban lehetne sokat spórolni. Főleg a nagy, dekoncentrált intézmények működését kell górcső alá venni. Erre már volt is javaslat: évekkel ezelőtt létrejött egy pártok fölötti munkacsoport, aminek én is tagja voltam. Akkor megfogalmaztuk, hogy a dekoncentrált intézmények esetében csak az ellenőrző funkció kell az állam szintjén maradjon, minden más feladatot át kellene adniuk a megyei önkormányzatoknak. Nyilván a helyi és a megyei közigazgatást is hatékonyabbá lehetne tenni, de ezt két irányból közelíthetjük meg. Ugyanennyi pénzből eredményesebben, hatékonyabban működtetni a rendszert, vagy kevesebb pénzből, és kevesebb emberrel ugyanígy dolgozni? Ez utóbbi azonban nehezebben kivitelezhető.

– Megoldást jelentene a romániai adórendszer átalakítása, hogy több pénz maradjon helyben, a megyei és a helyi önkormányzatoknak?

– A romániai adórendszer rendkívüli összetett. Az állam legfontosabb adóbevételét, az áfát Bukarest gyűjti be, a másik jelentős bevétel a személyi jövedelemadó: az elmúlt években itt sikerült elérnünk, hogy a befizetés 100 százalékban az önkormányzatok különböző szintjén maradjon. Ugyanakkor a profit- és az osztalékadó Bukarestbe megy.

Idézet
Ha azt mondanánk, hogy minden adó maradjon azon a településen, amelyen megtermelik, akkor az egyenlőtlenségek még nagyobbak lennének. Minden állam esetében fontos a kiegyenlítési rendszer.

Ha pénzügyekről beszélünk, az államnak az kellene legyen a feladata, hogy a különböző közigazgatási szinteket kiegyenlítse. Ne legyen olyan település, ahol az adóbevételek visszaosztása után harmincszor több több pénz jut, mint a másik településnek. Mert nem ér harmincszor többet egy bukaresti kerületben élő állampolgár, mint egy székelyföldi község lakója. Ezeket a szorzókat kell lecsökkenteni, és megvalósítani az önkormányzatok közötti pénzügyi szolidaritást. Tánczos Barna pénzügyminiszternek éppen ezen a területen sikerült áttörést elérnie: Bukarestet sikerült behoznia az országos szolidaritásba, amiből korábban a román főváros kimaradt.

területi-közigazgatási Galéria

Antal Árpád polgármester szerint a helyi önkormányzatokat nem karcsúsítani kell, hanem növelni a szolgáltatások hatékonyságát

Fotó: Facebook/Antal Árpád

– Úgy érti, hogy a bukaresti adóbevételeket eddig zömében a főváros számára osztották el?

– Az történt, hogy a személyi jövedelemadó 14 százalékát elvették a településektől, és odaadták a szegényebbeknek. Ennek az lett az eredménye, hogy például Sepsiszentgyörgy, vagy Kézdivásárhely, illetve a gazdagabb községek a visszaosztásból nem kaptak pénzt, ami végül is érthető, mert erről szól a szolidaritás.

Idézet
Az nem volt rendben, hogy Bukarest teljesen kimaradt a szolidaritásnak ebből a rendszeréből, és ezen akar most változtatni Tánczos Barna.

Összességében nem rossz a romániai adórendszer, de nyilván kell rajta csiszolni.

– Mekkora a helyi önkormányzatok pénzügyi autonómiája?

– Néhány évvel ezelőtt sikerült elérnünk, hogy nagyon jelentős helyi autonómiát biztosítsanak a helyi önkormányzatok számára megyei, városi és községi szinten egyaránt. Minden testület maga dönthette el, mekkora fizetést ad a saját apparátusában dolgozó munkatársaknak egy alsó és egy felső határ között. Voltak önkormányzatok, ahol nem viszonyultak ehhez felelősséggel, és nagyobb béreket biztosítottak az alkalmazottaiknak, mint amit az adott település pénzügyi helyzete megengedett. Ez sok problémát okozott a rendszerben, de bízom benne, hogy 2025-ben a gondokat lépésről lépésre orvosolni lehet.

Idézet
Tánczos Barna miniszter úr rendbe fogja tenni a román költségvetést, és 2025 végén sokkal kiegyensúlyozottabb, és igazságosabb finanszírozási rendszere lesz az önkormányzatoknak.

– A kormánykoalícióban felmerült-e az alkotmánymódosítás lehetősége, ami megnyithatná az utat a területi-közigazgatási átszervezés előtt?

– Nem gondolom, hogy a következő években napirendre kerülne Románia alkotmányának módosítása. A kormányprogram kialakítása során ez így nem került szóba, ezt senki nem támogatja, vagy senki sem gondolja azt, hogy frontot kellene most ezzel nyitni. Márpedig alkotmánymódosítás nélkül csak a fejlesztési régiókat lehetne átszervezni, a közigazgatási egységeket nem. Sem a megyéket, sem a községeket nem szabad összevonni. A községek szintjén bizonyos közszolgáltatásokat viszont lehetne optimalizálni. Nem biztos, hogy minden községnek saját jegyzőre van szüksége, mint ahogy nem minden község rendelkezik főépítésszel sem. A rendszert ilyen szinten lehetne optimalizálni, de feladatokat, hatásköröket radikálisan átalakítani nem. Az RMDSZ biztosan nem lesz partner semmilyen olyan átszervezésben, ami a magyar emberek, a magyar lakta települések, megyék, régiók érdekei ellen szól.

korábban írtuk

Antal Árpád a Krónikának: elfogadhatatlan a községek közigazgatási összevonása
Antal Árpád a Krónikának: elfogadhatatlan a községek közigazgatási összevonása

A helyi közösségeket nem lehet matematikai, könyvelői szempontok szerint megközelíteni – jelentette ki a Krónikának Antal Árpád szentgyörgyi polgármester a közigazgatási átszervezés szükségességéről elhangzó román politikusi nyilatkozatok kapcsán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 17., csütörtök

Magyarországiak szenvedtek halálos balesetet Romániában

Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.

Magyarországiak szenvedtek halálos balesetet Romániában
2025. április 17., csütörtök

Többéves késés után végre elkészül egy alagút a páneurópai vasútvonalon (videóval)

Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.

Többéves késés után végre elkészül egy alagút a páneurópai vasútvonalon (videóval)
2025. április 17., csütörtök

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk

Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk
Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk
2025. április 17., csütörtök

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk

2025. április 17., csütörtök

Közel száz pap vett részt a hagyományos nagycsütörtöki krizmaszentelési szentmisén Gyulafehérváron

Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Közel száz pap vett részt a hagyományos nagycsütörtöki krizmaszentelési szentmisén Gyulafehérváron
2025. április 17., csütörtök

Árvíztől tartanak egy erdélyi gát megrepedt betonfala miatt, a vízügy nyugalomra int

Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.

Árvíztől tartanak egy erdélyi gát megrepedt betonfala miatt, a vízügy nyugalomra int
2025. április 17., csütörtök

Újabb tíz vadonatúj villamossal bővül az aradi tömegközlekedési flotta

Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.

Újabb tíz vadonatúj villamossal bővül az aradi tömegközlekedési flotta
2025. április 17., csütörtök

Óriási harcsát fogtak a Maroson – csak épp horgásztilalom idején

Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.

Óriási harcsát fogtak a Maroson – csak épp horgásztilalom idején
2025. április 16., szerda

Autónak ütközött és megsérült a rendőrök elől menekülő motoros

Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.

Autónak ütközött és megsérült a rendőrök elől menekülő motoros
2025. április 16., szerda

Balesetre hivatkozva csaltak ki pénzt egy idős embertől, őrizetbe vették az elkövetőket

Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu

Balesetre hivatkozva csaltak ki pénzt egy idős embertől, őrizetbe vették az elkövetőket
2025. április 16., szerda

Megszűnt a kiskérődzők pestise miatt elrendelt élőállat-szállítási tilalom Arad megyében

Az Európai Bizottság hétfői rendelete értelmében megszűnt Arad megyében a kiskérődzők pestisének terjedése ellen hozott élőállat-szállítási tilalom, így a bárány- és kecsketenyésztők értékesíthetik jószágaikat.

Megszűnt a kiskérődzők pestise miatt elrendelt élőállat-szállítási tilalom Arad megyében