Jól befűtöttek nekik. Számos helyen alapos drágulást jelentettek
Fotó: Haáz Vince
Egyre több tanintézet kap alaposan megemelt gázszámlát. A jelentős növekedés nem befolyásolja az iskolák működését, hiszen a fenntartó önkormányzatoknak kötelességük kifizetniük a fűtésköltségeket, ám a többletkiadások felboríthatják az intézmények büdzséjét. Erdélyi magyar iskolák képviselőit, önkormányzati illetékeseket kérdeztünk az energiadrágulás súlyosságáról, a lehetséges megoldásokról.
2022. január 21., 19:332022. január 21., 19:33
Óriási pluszterhet ró a fogyasztókra az eszement energiadrágulás, és ez alól természetesen az oktatási intézmények, illetve fenntartóik, az önkormányzatok sem számítanak kivételnek. Éppen ezért a koalíciós pártok hétfő esti ülését követően Nicolae Ciucă miniszterelnök bejelentette, hogy
A döntés költségvetési vonzata 3 milliárd lej. A kis- és középvállalkozások, kórházak, iskolák, templomok, valamint az élelmiszert gyártók esetében 37 bani/kWh-ban maximálták a földgáz árát.
Bármilyen segítség, beavatkozás jól jön, hiszen egyre több iskola, óvoda vezetősége számol be megtöbbszöröződött számlákról.
Ezért nem véletlen, hogy sok tanintézet visszakapcsolódna a távhőrendszerre. Mircea Marin, a brassói távhőszolgáltató vezetője közölte, mintegy 20 iskola kerülhet vissza hozzájuk. Szerinte a munkálatok nem bonyolultak, idén legalább tíz tanintézetet rákapcsolhatnak a távhőrendszerre.
A számlatöbbszöröződések láttán megkerestünk néhány erdélyi magyar tanintézetet. Ádámkó István Csaba, a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója a Krónikának elmondta, hogy egy év alatt arányaiban megnőttek a számlák, bár a decemberi „boríték” tartalma még nem az energiaárak drasztikus megemeléséről szólt. „Az online oktatás idején, 2020-ban minimálisra vettük a fűtést épületeinkben. Akkoriban a Szent Alajos Konviktus bentlakás számláján 13 845 lej, míg a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumén 12 835 lej szerepelt” – tájékoztatott az igazgató. Ám 2021 decemberében ehhez képest már jóval magasabb összegek jelentek meg a nekik címzett borítékokban: a bentlakás fogyasztása 74 077 lejt, az iskoláé pedig 53 128 lejt tett ki.
„Úgy tudom, hogy egyes iskolák, közintézmények számára lesz valamiféle kompenzálás, ami egy kritériumrendszer alapján van meghatározva. Be kellett nyújtani egy dokumentumot, kérést és saját felelősségre kiállított nyilatkozatot jogi személyek számára igényelt energiatámogatás érdekében – ismertette Ádámkó István Csaba. – Várom rá a választ, viszont azt nem tudom, hogy az majd mit is fog jelenteni számunkra. Ha meglesz az iskola költségvetése, akkor átláthatóbb lesz, hogy ki tudjuk-e fizetni a számlákat, vagy sem.”
Jó befűtöttek nekik. Számos helyen alapos drágulást jelentettek
Fotó: Haáz Vince
Az energiaárak növekedése alaposan megterheli az önkormányzatok költségvetését, hiszen
Székelyudvarhelyen óriási az energiaárak változása: tavaly januárban 99,50 lejbe került a fűtés egységára, amelyhez még hozzáadódott a jövedéki adó és az áfa – tájékoztatta a Székelyhont Zörgő Noémi, az önkormányzat sajtófelelőse. „Júliustól 163 lejbe került ugyanez az egységár, de közben visszavonták a Hargaz szolgáltató licencét, így szolgáltató nélkül maradtunk, és bekerültünk novembertől egy úgynevezett FUI-rendszerbe (az illetékes hatóság által az egyetemes ellátási szolgáltatás nyújtására kijelölt szolgáltató, meghatározott feltételek mellett – szerk. megj.). Ebben a rendszerben kaptuk a gázt a következő árakon:
Természetesen ezekhez a négy számjegyű árakhoz is hozzá kell adni még a jövedéki adót és az áfát. Ebben a három hónapban kellett keresünk magunknak szolgáltatót, január 15-től pedig új szerződésünk van” – közölte Zörgő Noémi. Az új szerződés szerint valamivel alacsonyabb áron számlázzák az energiaárat, de így is három számjegyű az egységár: idén januártól 703,72 lej/MWh (plusz jövedéki adó és áfa) az új ár.
Marosvásárhelyen 2020 novemberében az önkormányzathoz összesen 481 ezer lejes számla érkezett fűtésre, úgy, hogy online tanrendben voltak az iskolák, és körülbelül 18 fokra fűtötték az osztálytermeket. Rá egy évre, 2021 novemberében már 1 millió 280 ezer lejes számla jött, úgy, hogy jelenléti oktatás volt, és 21 fok volt az osztálytermekben – ismertette a háromszorosára növekedett fűtésszámla részleteit Rigmányi Eszter, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal sajtófelelőse. „A város polgármesteri hivatala a szolgáltató felé küldött egy átiratot, amelyben kéri az ártámogatást, de erre még nem érkezett válasz” – tudtuk meg a sajtófelelőstől. Hozzátette, a polgármesteri hivatalnak kötelessége fűteni az iskolákat és fizetni a számlákat, ezért elvileg nem lesz működési gond ezután sem.
Schuller Hajnal, a kolozsvári Báthory István Gimnázium igazgatónője a Krónikának elmondta, hogy pontos számokat nem tud mondani az iskola gázszámlái kapcsán, mert ezeket a könyvelőség intézi, de az egyértelmű, hogy a 2021 decemberi számla jelentősen nagyobb volt, mint amire számítottak, vagy mint az előző évek ugyanezen időszakára vonatkozó számlái. Az intézményvezető megjegyezte, hogy
„A számla lényegesen több, mint amire számítottunk, de kértünk rá támogatást. A tanfelügyelőség értesített, hogy közintézmények esetében is lehetséges, így már be is nyújtottuk a kérést, és reméljük, hogy meg fogjuk kapni a támogatást, mivel az iskola nem tudja ezt csak a saját költségvetéséből kifizetni” – jelezte az igazgató.
A Báthory-gimnázium két épületben működik több mint 1000 diákkal, körülbelül 200 alkalmazottal. Jelenleg minden osztályban jelenléti oktatás zajlik, úgyhogy az intézmény gázfogyasztása nagynak mondható a téli időszakban, de a legutóbbi számla sokkal nagyobb a vártnál. Az igazgatónő reméli, hogy meg fogják kapni a támogatást a szolgáltatótól, mert ha nem, a számlák kifizetéséhez más célra elkülönített összegből, más alapból kell elvenniük a pénzt. Az intézményvezető azt is elmondta, hogy a költségvetéstervüket, ami januártól érvényes, októberben kellett benyújtaniuk, de ahhoz képest már kellett kiegészítést kérjenek a friss számla kifizetéséhez. Ezenfelül leadták a kérvényt a szolgáltatói támogatásra – nagyon remélik, hogy megkapják, és hogy azt majd a következő havi számlából vonják le. Schuller Hajnal azt is hozzátette, hogy a gázáremelkedést megérzik, de szerencsére a villanyáram árának növekedését nem, mert az egész iskolában takarékos izzók vannak, amelyeknek nagyon alacsony a fogyasztásuk.
Fotó: Barabás Ákos
Sztakics Éva Judit, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium igazgatója a Krónikának elmondta, hogy intézményük november óta nem kapott fűtésszámlát, így még nem érzékelték igazán a drágulást, illetve annak következményeit. Az intézményvezető decemberben jelezte a szolgáltatónak, hogy az év végi költségvetésben tartalékolt összegből ki szeretnék fizetni a fogyasztásukat, ám az volt a válasz, hogy „nincsenek a szerződések bevezetve az informatikai rendszerbe”. Sztakics Éva Judit azt is elmondta, bár számláikat az önkormányzat állja, igyekeznek észszerűen fűteni, de annak rovására nem fognak spórolni.
A Maros megyei Jobbágytelkén működő Petres Kálmán Általános Iskola tanítónője, Kémenes Hajnal lapunknak elmondta, hogy az utóbbi hónapok számlái egyelőre nem emelkedtek számottevően a múlt téli időszakhoz vagy az előző hónapokhoz képest. Ugyanakkor hozzátette, ebben az is szerepet játszik, hogy a Petres Kálmán Általános Iskolához tartozó székelyhodosi épületben
Elmondta, hogy mind a székelyhodosi, mind pedig az iszlói iskola fűtésszámláit összevetették a tavalyi, illetve a tavalyelőtti évek számláival, de nem találtak túl nagy eltérést. „Azt látjuk, hogy a megemelkedett gázszámlák inkább a déli vidékekre jellemzők, talán mert más a szolgáltató is. Nálunk az októberi számla 450, a novemberi 900 lej volt, november végétől decemberig pedig 1300 lejt fizettünk. Egy kevés emelkedés persze érzékelhető, de nem akkora, mint sok más helyen” – osztotta meg.
A megemelkedett fűtésszámlák kapcsán a Brassó megyei Négyfalu tanintézetét, a Zajzoni Rab István-középiskolát is megkerestük, ahol hasonló jelenségről számoltak be. Az iskola tanítója, Rémán-Zippenfénig Erika megkeresésünkre elmondta, hogy a napokban a polgármesteri hivatal képviselőivel közös gyűlést tartottak, ahol terítékre került a fűtésszámlák kérdése is, ám ezek – mint mondta – náluk szerencsére nem ugrottak az egekbe. Az iskola közköltségét a polgármesteri hivatal rendezi, de nem esett szó arról, hogy bármiféle akadályba ütköznének, ami a legutóbbi számlák összegét, kifizetését illeti.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!