Fotó: Erdélystat
Az erdélyi magyarok immár 79 százaléka olyan háztartásban él, amelyben van otthoni internet-előfizetés, sőt háromnegyedük olyan személyes okostelefonnal is rendelkezik, amely mobilinternet-kerettel rendelkezik. Az internetes rendelés, fizetés, bankolás, ügyintézés is terjed: a megkérdezettek több mint fele élt már ezekkel a lehetőségekkel – derül ki az Erdélystat kutatásából, melynek eredményeit szerdán ismertették.
2021. október 20., 12:252021. október 20., 12:25
2021. október 20., 13:012021. október 20., 13:01
A statisztikai portál szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint az Erdélystat az erdélyi magyarokra reprezentatív kérdőíves kutatásban vizsgálta meg a digitális készségek, az elektronikus ügyintézés elterjedtségét 2021 nyarán, 45 magyarlakta településen. A kutatók szerint újdonság, hogy az elektronikus ügyintézés elsődleges eszközévé már a mobiltelefon vált.
Az Erdélystat 2021 nyarán végzett, 1200 fős, az erdélyi magyarságra reprezentatív kutatásában a válaszadók 79%-a nyilatkozott úgy, hogy van otthoni internet-előfizetése. Az erdélyi magyarok további 6%-a nyilatkozott úgy, hogy bár otthoni internet-előfizetése nincs, de van mobilinternettel ellátott okostelefonja. Így tehát jelenleg már az erdélyi magyarok 85%-a hozzáfér a világhálóhoz. További 2% azok aránya, akiknek bár nincs se otthoni, se telefonos internet-hozzáférésük, de van olyan tagja a háztartásuknak, aki rendelkezik internettel ellátott mobiltelefonnal.
Fotó: Pixabay.com
Ugyanakkor az már árnyaltabb képet ad, hogy mire és milyen gyakran használják az internetet, mennyire élnek a digitalizáció által nyújtott lehetőségekkel: az eredmények szerint az érintettek annak ellenére nem használnak bizonyos funkciókat, hogy technikai értelemben lenne arra lehetőségük.
a kérdőívek, űrlapok számítógépes kitöltése az erdélyi magyarok 27%-ának a háztartásában jellemző. Ezekben a számokban azon személyek is szerepelnek, akik nem maguk, hanem családtagjuk intézi ezeket a tevékenységeket – olvasható a közleményben.
Nem csak az internettel ellátott mobiltelefonok elérhetősége haladja meg az otthoni internet-előfizetések elterjedtségét, de a telefonon történő digitális ügyintézés gyakorisága is nagyobb a számítógépesnél. Az erdélyi magyarok többsége (55%-a) olyan háztartásban él, ahol legalább egy valaki szokott a mobiltelefonján keresztül az interneten rendelni. A mobilon keresztüli fizetés már csak 40%-ra jellemző, a bankolás, számlák intézése 36%-ra; a kérdőívek, űrlapok kitöltése 29%-ra.
Fotó: Pixabay
Regionális bontásban a legkedvezőbb képet a Kolozs és Maros megyéből összesített Közép-Erdélyben találjuk, itt ennek a csoportnak a nagysága 56%. Székelyföldön ez az érték 52%, tehát megfelel az erdélyi magyar átlagnak. Valamivel átlag alatti a szórványmegyék értéke (51%), de igazából az átlagot Partium „húzza” lefelé.
Utóbbi jelenségnek valószínűleg az az oka, hogy a teljes internetnélküliség a legidősebb korosztályra jellemző, ennek a csoportnak az aránya pedig az igen elöregedett magyarsággal rendelkező szórványmegyékben magas. Partiumban az internettel mint infrastruktúrával rendelkező, de digitális ügyintézési kompetenciákkal nem rendelkező csoport aránya kiemelkedő (39%) a magyarok között – mutatnak rá az Erdélystat kutatói.
Nem meglepő módon a digitális ügyintézési gyakorlatok mértéke összefügg a település típusával: a városokban élők között több embernek van hozzáférése az internethez, és nagyobb arányban is intézik ügyeiket az interneten. Ez az összefüggés annak ellenére is igaz, hogy már a községekben élők túlnyomó többsége is hozzáfér a világhálóhoz: 85%-uk úgy nyilatkozott, hogy vagy rendelkezik otthoni internet-előfizetéssel, vagy van legalább egy olyan okostelefon a háztartásban, amelyhez tartozik mobilinternet. A városokban élő erdélyi magyarok 39%-a tekinthető digitális ügyintézőnek, ez a községekben élők 22%-áról mondható csak el.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Azonban a településtípusok közötti különbségek mellett talán még lényegesebb az életkor és az iskolai végzettség szerepe:
A korral nő az internet-hozzáféréssel rendelkezők, de digitális kompetenciák nélkül élők aránya: 35 év alatt ez a csoport 15%-os, 55 felett 49%-os. Az iskolai végzettség hasonlóan erős – és a feltételezhető irányú – összefüggést mutat a digitális kompetenciákkal. Míg az alapfokú végzettségűek 3%-a digitális ügyintéző, 11%-a részleges digitális ügyintéző, a felsőfokúak körében ez 66, illetve 18%.
Szinte mindenkinek – iskolai végzettségtől függetlenül – ki kell töltenie űrlapokat, fizetnie kell számlákat, be kell vásárolnia. Aki ezeket a tevékenységeket kizárólag hagyományos, „offline” módon tudja intézni, sokkal kevesebb választási lehetőség előtt áll: időt és sok esetben pénzt veszít – közölték a kutatók – Ezek a digitális ügyintézési egyenlőtlenségek egy olyan modern, újfajta társadalmi szakadék jelei, sőt okai lehetnek, amely Erdélyben épp jelenleg van kialakulóban, és amelynek csökkentése a közösség érdeke lenne.”
Nagyon ott vagyunk a Facebookon
Az Erdélystat kutatása kitért a Facebook mint az erdélyi magyarok által leginkább elterjedt közösségi médiaplatform használatára is. A nagykorú erdélyi magyarok 70%-a regisztrált a Facebookon, további 2% pedig más profilján keresztül szokta használni. Vannak azonban olyanok is (mintegy 5%), akik bár regisztráltak a platformon, de jelenleg nem használják azt, így a Facebook-használók aránya 67%. A Facebookot használók igen jelentős része aktívan használja a platformot: az erdélyi magyarok mintegy 57%-a legalább naponta egyszer belép a Facebookra.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
szóljon hozzá!