Az elmúlt időszakban is a hegyimentők segítségére szorult több, az országba illegálisan bejutott ukrán állampolgár
Fotó: Facebook/Salvamont Romania-Dispeceratul National Salvamont
Mintegy 11 ezerre tehető azoknak az ukrán állampolgároknak a száma, akik az országukban dúló háború miatt illegálisan lépték át Románia északi határát – vont mérleget csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Coman, a máramarosszigeti területi határrendészet vezetője. Elmondása szerint akik illegálisan lépik át a határt Romániába, életüket kockáztatják, eddig 19 ukrán állampolgárt találtak holtan román területen.
2024. május 09., 14:002024. május 09., 14:00
„Az ukrajnai konfliktus kezdete, pontosabban 2022. február 24-étől mostanáig 10 850, 18 és 60 év közötti ukrán állampolgárt észleltek Románia északi határán Máramaros, Szatmár és Suceava megyében, akik a határrendészeknek azt mondták, hogy a háború miatt menekültek el Ukrajnából” – mondta az illetékes, jelezve egyúttal, hogy
„Az idei év első négy hónapjában 1218 esetben regisztráltak illegális határátlépést, amelyekben 2373 ukrán állampolgár volt érintett. Közülük 1028-at Máramaros megye, 1066-at Suceava megye és 279-et Szatmár megye ukrán oldalán észleltek. Valamennyien ideiglenes védelmet kértek. A zöldhatáron történt összes észlelésből 97,24 százalék ukrán állampolgár” – ecsetelte Florin Coman.
Elmondása szerint tavaly némileg csökkent a zöldhatáron észlelt ukrán állampolgárok száma 2022-hez képest, amikor 4500-at észleltek. A 2024-es év elejétől azonban a határátlépések száma növekedésnek indult.
„Az idei év eleje óta ismét nőtt azoknak az ukrán állampolgároknak a száma, akiket a határ illegális átlépése után észleltek Románia északi határán 2023 azonos időszakához képest. Amíg a tavalyi év első négy hónapjában 1062 ukrán állampolgárt fedeztek fel a három megye szintjén (366 kilométeres ukrán határ), idén ez a szám megduplázódott, 2373 olyan állampolgárról beszélünk, akiket az Ukrajnából Romániába való illegális határátlépés után fedeztek fel” – avatott be a részletekbe az illetékes.
További információkig felfüggesztették annak a két ukrán állampolgárnak a keresését, akik harmadik társukkal érkeztek Romániába, és csütörtök reggel kérték a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat segítségét.
„Sajnos sokan közülük életüket kockáztatják azzal, hogy megpróbálnak átúszni a határon a Tisza folyó hideg, örvénylő vizén keresztül, vagy a Máramaros hegységen keresztül, akár 1900 méteres magasságban, mivel nem rendelkeznek megfelelő felszereléssel a nehéz terepviszonyokhoz a téli körülmények között. Az ukrajnai konfliktus kezdete óta és mostanáig is több tragikus helyzetet is láttunk, 19 ukrán állampolgárt találtak holtan, 11-et a Tisza folyó romániai partján, 8-at pedig a Máramarosi-havasokban” – mutatott rá a területi határrendészet vezetője.
„A Máramaros megye hegyimentőkkel közösen 72 mentőakciónk volt, amelyek során 108 ukrán állampolgárt mentettünk ki. Idén már 20 ilyen bevetésünk volt 36 ukrán állampolgár kimentésével” – számolt be Florin Coman.
Az ukrán–román határon a Máramarosi-havasokban átszökött két ukrán állampolgárt keresnek hétfőn a hegyimentők és a határrendészek.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
szóljon hozzá!