Fotó: Nagyváradi Polgármester Hivatal
A nagyváradi várban állítják fel Szent László lovas szobrát a városháza és a római katolikus püspökség együttműködése nyomán. Florin Birta polgármester és Böcskei László megyés püspök pénteken sajtótájékoztató keretében számolt be a szoborállítási tervekről, a kivitelezés részleteiről, illetve arról, hogy az emlékművet a vár nyugati felében állítják fel, abban az erődítményben, ahol az elmúlt évszázadokban két hasonló szobor is állt.
2022. február 18., 17:352022. február 18., 17:35
2022. február 18., 17:382022. február 18., 17:38
„Úgy vélem, hogy történelmi igazságot teszünk a nagyváradi vár alapító királyával, ez úton is gratulálok a római katolikus püspökségnek és a püspök úrnak a kezdeményezéshez. A szobor visszaállítása a normalitás felé mutató gesztus, mely által hangsúlyozzuk Nagyvárad multietnikus és multikulturális voltát is – hangsúlyozta Florin Birta polgármester a városháza szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint. –
Városunk egyik jellegzetessége, hogy itt – sok nagy múltú európai várossal ellentétben – négy érsekség is jelen van: ortodox, római katolikus, görög katolikus és református. Ez a projektünk tulajdonképpen része annak, hogy megerősítsük azt a sokszínűséget, mely egyedivé és vonzóvá tesz bennünket”.
Fotó: Nagyváradi Polgármester Hivatal
A nagyváradi vár a partiumi város fontos, európai forrásokból restaurált műemléke. A felújítási munkálatok eddig négy finanszírozási szerződés keretében folytak: három a Regionális Operatív Program, egy pedig egy magyar–román együttműködés keretében. A jövőben még terveznek pályázatokat benyújtani, mind a Regionális Operatív Program, mind pedig az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében.
A várban Szent László magyar királynak (1077–1095) egykor két szobra is állt, a 14. századi álló és lovas szobor a híres kolozsvári Márton és György mesterek munkája volt, akik a prágai Szent György-szobrot is készítették.
Az 5,3 méter magas szobor Deák Árpád szobrászművész mintája alapján készült el, a bronzöntést Ovidiu Petroman végezte az Arad megyei Zimándújfaluban, az Artcast nevű műhelyben.
Böcskei László megyés püspök a sajtótájékoztatón felidézte, hogy a szoborállítás ötlete még 2017-ben, Szent László szentté avatásának 825. évfordulója alkalmából született meg. Kiemelte, a mostani helyválasztást az indokolta, hogy a vár szorosan kapcsolódik Szent László életéhez.
„Tulajdonképpen itt élt a művészetek, a kultúra, a jog és a spiritualitás népszerűsítőjeként, ezáltal hozzájárulva ahhoz, hogy Nagyvárad felkerüljön Európa térképére.
A szobor néhány napon belül megérkezik a városba, és a város kulturális örökségének részévé válhat” – mondta a katolikus püspök.
Mint ismeretes, korábban aláírásgyűjtés indult annak érdekében, hogy a szobrot Nagyvárad főterén állítsák fel, a mintegy 8000 kézjeggyel megtámogatott beadványt azonban Ilie Bolojan akkori polgármester elutasította.
Jól haladnak a nagyváradi vár külső falának felújítási munkálatai: félénél tart az uniós támogatással megvalósuló beruházás. Ennek keretében a Csonka és Bethlen-bástyát, illetve a körülöttük lévő várfalszakaszokat restaurálják, építik újjá.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
szóljon hozzá!