Nemcsak a zaj-, hanem a légszennyezettség miatt is szorgalmazzák a szilveszteri tűzijátékok alternatív formáit
Fotó: Beliczay László
A szilveszter éjszakáján rendezett tűzijátékok jelentősen lerontották a levegő minőségét – tájékoztatott szerdán kibocsátott közleményében a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
2023. január 04., 19:172023. január 04., 19:17
Ionuţ Banciu, a tárca államtitkára rámutat, hogy az Országos Automatikus Levegőminőség-monitorozó Hálózat (RNMCA) által mért adatok szerint olyan mértékű határérték-túllépéseket regisztráltak, amelyek esetében a levegőminőség veszélyt jelenthet az emberi egészségre. A legnagyobb határérték-túllépéseket Bukarestben és Ilfov megyében regisztrálták, de néhány nagyvárosban – így Craiován, Brassóban és Kolozsváron – szintén
„Figyelembe véve a tűzijátékok kockázatait, világszerte keresik a fenntartható alternatívákat, hogy továbbra is élvezhessük az ünnepek varázsát, például a LED-es konstellációk, drónparádék, fényjátékok és fényvetítések vagy a biológiailag lebomló konfettik használatával. Itt az ideje, hogy Románia is belépjen egy új korszakba, amely a tiszteleten és a befogadáson alapul, és a minisztérium csapata folyamatosan vizsgálja a mindenki számára kedvező legjobb fenntartható lehetőségeket” – idézi az Agerpres hírügynökség által ismertetett közlemény az államtitkárt.
Fotó: Beliczay László
A tűzijátékok által kibocsátott fő szennyező anyagok a 10 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék (PM10), illetve a PM2,5 részecskék, de nagy mértékben keletkeznek ultrafinom – 0,3 mikron alatti átmérőjű – részecskék vagy illékony szerves vegyületek is.
A tűzijátékok nem csupán a levegő minőségét rontják, hanem zajszennyezés is keletkezik használatukkor, és a szétszóródó részecskék a talajt és a vizeket is szennyezik – mutat még rá a környezetvédelmi tárca államtitkára.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!