Harc Nyárádszeredáért. A helyiek küzdenek a település kettévágása ellen
Fotó: Bakó Zoltán
Ha a medvék miatt újra lehet tervezni a dél-erdélyi autópálya mintegy kilenc kilométeres szakaszát, ugyanaz elvárható Nyárádszeredában is, ahol az emberek érdekében kellene átrajzolni az A8-as, Marosvásárhelyt Jászvásárral összekötő sztráda nyomvonalát – tolmácsolta Tóth Sándor polgármester a helyiek igényét a helyszínen tájékozódó bukaresti illetékeseknek.
2020. március 02., 08:142020. március 02., 08:14
2020. március 02., 08:172020. március 02., 08:17
Nyárádszereda kettévágása helyett a kisváros elkerülését követeli az A8-as, Marosvásárhelyt Jászvásárral összekötő autópálya tervezőitől a település lakossága és polgármestere, Tóth Sándor. Az évek óta tartó, többnyire egyirányú levelezgetés nyomán az elöljárónak eddig csupán egy lehajtót sikerült kicsikarnia a közlekedési infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) illetékeseitől. A hatóság elképzelése szerint a Marosvásárhelytől mintegy 18 kilométerre fekvő városkának csak „perspektivikusan” járt volna a lehajtó az autópályáról, ugyanis az eredeti tervből azt kihagyták.
Bár a CNAIR küldöttségének egyik tagja elejtette, hogy az autópályaépítés érdekében az útügyi hatóság „hegyeket is képes megmozgatni”, úgy tűnik, Nyárádszereda esetében még a domborzattal sem képes megbirkózni. A papírra vetett eredeti elképzeléssel komoly gondok akadtak, ennek orvoslására Tóth Sándor és Császár Károly Maros megyei szenátor a helyszínre invitálták a közlekedési miniszter tanácsosát, valamint az útügyi infrastruktúra kezelésével megbízott társaság illetékeseit. Utóbbiak, mint az A8-as sztráda megrendelői, még soha nem jártak a bekecsalji városban, amely évek óta a hanyagul megtervezett nyomvonal korrigálását kéri. „Eddig egyetlenegyszer sem jöttek el a CNAIR illetékesei megnézni, hogy miféle tervre fordítanak komoly közpénzeket. Hiába hívtuk, kérleltük, őket nem érdekelte, és úgy veszem észre, most sem igazán izgatja, hogy a majdani csomópontot lehetetlen helyre rajzolták, a nyomvonal pedig kettévágja a nyárádszentannai városrészt” – panaszolta el a Krónikának a polgármester.
A bukaresti szakemberek megértették, hogy a „perspektivikus” csomópontot időben is, térben is el kell költöztetni: a kisvárost nem „majd egyszer”, hanem a sztrádaépítéskor kell csatlakoztatni az A8-ashoz. Ugyanakkor a lehajtót, helyhiány miatt, feltétlenül át kell vinni Nyárádszereda és Nyárádgálfalva szabadon lévő határába. A polgármester a helyszínen is tájékoztatta a háromfős fővárosi delegációt, amelynek tagjai az érintett szentannai lakókkal is találkozhattak. Tóth arra kérte őket, úgy döntsenek, mintha saját házaikról vagy legalábbis saját településükről lenne szó.
A papírra vetett eredeti elképzeléssel komoly gondok akadtak
Fotó: Pro Infrastructura Egyesület
Úgy tűnik, a helyiek hiába érveltek, a CNAIR munkatársai nemigen akartak tágítani az eredeti projekttől. A közlekedési infrastruktúrát kezelő országos társaság képviselőinek túl költségesnek tűnt a szeredai helyhatóság által vázolt alternatíva.
„Nem igaz, hogy nem lehet észszerűsíteni a tervet, csak éppen meg kell hallgatni a helyi közösség jogos igényeit” – nyilatkozta ezzel szemben lapunknak Cătălin Urtoi.
Lucian Bode ügyvivő közlekedésügyi miniszter személyes tanácsadója, aki szintén a helyszínen tájékozódott a helyzetről, úgy vélte, amennyiben a mintegy ezer alkalmazottat foglalkoztató CNAIR vezetősége tíz évvel, öt évvel vagy akár egy esztendővel ezelőtt vette volna a fáradtságot, hogy kiküldje Nyárádszeredába a szakembereit, nem születik ez a majdhogynem kivitelezhetetlen, rossz terv. „Ez történik, amikor valaki nem a helyszínen tájékozódik, hanem Bukarestből, egy íróasztal mellől kénye-kedve szerint húzogatja a vonalakat. Sajnos a CNAIR küldöttsége most is erőből próbálta érvényesíteni akaratát, éreztetve, hogy a hatóság tulajdonképpen állam az államban” – fejtette ki Urtoi.
A miniszteri tanácsos viszont megértette a helyiek aggodalmait, és egyetértett a városháza által bemutatott alternatívával. Meglátása szerint az egyetlen megoldás, hogy a szaktárca nyomást gyakoroljon az alárendeltségébe tartozó országos úthálózat-kezelő társaságra, hogy az változtasson a terven.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
szóljon hozzá!