Amikor a család összeköt: a Márkó, Józsa és Szekeres családi találkozókról faggattuk azok szervezőit

Amikor a család összeköt: a Márkó, Józsa és Szekeres családi találkozókról faggattuk azok szervezőit

Nagycsaládi összejövetel. A Márkó família tagjai ötévente rendszeresen találkoznak

Fotó: Markó Attila személyes archívuma

Napjainkban megannyi erdélyi érzi, hogy fontosak a gyökerek, a kapcsolatok, a kötődés, és szervez nagy családi találkozókat, melyeken 1-2 vagy épp 5-10 évente több tucat, akár száz, kétszáz rokon találkozik, akik talán nem is tudtak egymásról. A Józsa, a Márkó (Markó) és a Szekeres családok tagjait faggattuk, esetükben hogyan kezdődött a már hagyományosnak számító családi találkozók története, mit jelentenek számukra ezek az alkalmak.

Tóth Gödri Iringó

2024. augusztus 19., 09:562024. augusztus 19., 09:56

2024. augusztus 19., 10:422024. augusztus 19., 10:42

A huszadik század eseményei, a globalizáció megannyi családot szakított vagy szórt szét a világban, politikai, gazdasági érdekek mentén, álmok megvalósítása reményében. A hagyományos nagycsaládok tagjai távol kerültek egymástól, így a gyerekek, unokák gyakran már nem ismerik a rokonságot, saját harmad-, másod- vagy épp első unokatestvérüket.

Az olaszteleki Márkó (Markó) család találkozóit immár tizenöt éve Markó Attila egykori parlementi képviselő, politikus szervezi, őt faggattuk a nagy múltú erdővidéki család összejöveteleiről.

„Az ötlet nem az enyém, hanem azé az emberé, akinek nagyon sokat köszönhetek: nagyapámé, Markó Gáboré, aki egész életét a család egységéért és a közösségért élte le. Gyerekkoromból emlékszem Márkó családi találkozókra Olaszteleken, amelyeknek mindig ő volt a lelke. Kilencvenhat évesen távozott közülünk, és természetes módon, de legfőképp ösztönösen adta magát a helyzet, hogy átvegyem az ő szerepét. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a találkozók csak a dédapám és azok leszármazottainak találkozója, az ősi Márkó család, melynek nemesi címere a templom falát is díszíti, ennél sokkal szélesebb és szerteágazóbb” – magyarázta.

Az első általa szervezett találkozó 2009-ben volt, amit rá öt évre, 2014-ben követett egy újabb alkalom „azzal az eltökélt szándékkal, hogy ötévente rendszeresen összejönnek”.

„Nyilván az ilyen események soha nem egyszemélyes történetek, főleg, ha olyan népes a család, mint amilyen az olaszteleki Márkók. Nekem olaszteleki unokatestvéreim vannak segítségemre, különösen Rancz Gyöngyike, aki rendszeresen sokat segít a szervezésben, emellett saját udvarán helyszínt is biztosít a találkozásoknak” – részletezte, hozzátéve, hogy minden évben, szeptember első vasárnapján falutalálkozó van Olaszteleken – nem falunap, hanem egy alkalom, egy lehetőség arra, hogy az olasztelekiek és az Olasztelekről elszármazottak találkozzanak –, és tulajdonképpen erre „építették” a családi találkozót.

„Ötévente, szeptember első vasárnapján, a vasárnapi ünnepi istentisztelet előtti szombaton a Márkóké a „terep”. Ezekre a találkozókra rendszeresen készítünk egy kis emléklapot vagy emlékfüzetet, nagy családi fotók, albumok készülnek” – meséli, hozzátéve, hogy sajnos 2014-es „száműzetése” miatt a 2019-es találkozó elmaradt, de a 2023-as hazatérése után ismét „belendültek”.

A következő Márkó-találkozót jövőre, 2025-ben szeretnék megszervezni, erre az alkalomra felújítanák az ősi családi sírhelyet, és szeretnének egy emléktáblát készíttetni a külföldön (különösen Amerikában) elhunyt Márkók emlékére.

Kiemelte, hogy a Márkó családi találkozók megszervezésének egyik legnagyobb nehézsége épp a család méretéből fakad. 2009-ben 112 felnőtt és 27 gyerek vett részt, a család létszáma azonban ennél sokkal nagyobb.

„Szomorú, hogy az évek múltával a régi „nagy öregek” egyre kevesebben vannak, így számolnunk kell azzal, hogy egy idő után már csak harmadik, negyedik, ötödik unokatestvérek maradnak. De úgy gondoljuk, hogy akkor sem szabad feladni, mert ezek a fiatalok is kell hogy érezzék Olasztelek hívását, és nagyon fontos, hogy a gyökerek megismerésén túl rá-rácsodálkoznak egyik vagy másik kortársukra, arra hogy „mi rokonok vagyunk”. Ez az érzés hajt előre ma is, amíg mi maradunk nagyapám után a „nagy öregek”. Ha legalább ennyit megtehetünk a családért, önmagunkért, közösségünkért, akkor ez megér mindent” – fejtette ki.

A baróti Józsa Zoltán szintén egy népes család tagja, melynek sok tagja kivándorolt Amerikába, Kanadába, Ausztriába, Németországba, Magyarországra – sokan még a rendszerváltás előtt. A határok felszabadulása után jött az ötlet, 1996-ban, hogy próbálják meg összehozni a rokonokat – akiket akkor még vonalas telefonon, levelezés útján, gyakran nem is egyszerűen értek el.

Az első, két napos találkozó alkalmával döntötték el, hogy hagyományt teremtenek, így négy évvel később egy újabb összejövetelt sikerült leszervezniük, amely immár Magyarországon volt.

„Ez egy háromnapos családi találkozó volt, amin körülbelül 120-130-an vettünk részt, tíz Józsa-testvér leszármazottjai, első unokatestvérek, ifjú generációk” – idézte fel, hozzátéve a két következő találkozót Bálványosfürdőn szervezték meg. Az eseménynek „szigorú” programja volt, mindenki részletesen beszámolt, hogy hol él, mit csinál. A programban volt közös éneklés, istentisztelet is, illetve megannyi beszélgetésnek adott helyet, teret.

A szervezés sosem volt egyszerű, minden kiadás több hónapnyi munkát igényelt, hiszen olyan családtagokat is fel kellett kutatni, akikről épp csak tudomásuk volt, illetve száznál is több személy lakhatását, étkeztetését kellett leszervezni.

A mezőmadarasi Szekeres családnál szintén komoly hagyománya van a találkozóknak, amik kapcsán Szekeres Attila újságíró, heraldikus idézte fel, hogy a nagyszülei a gyerekkorában még minden rokonnal tartották a kapcsolatot, találkoztak néha, leveleztek, érdeklődtek egymásról, és szerinte ez volt, lenne „a normális”

„Nem az, mint ami a mai világot jellemzi, hogy az ember azt se tudja, hogy ki lakik a szomszédjában, hogy kicsit sarkítva, de nem ismeri még az első unokatestvérét sem” – vélekedik.

A családi találkozóik története azzal kezdődött, hogy Szekeres Attila ötödik unokatestvére, Szekeres Szabolcs – akinek az édesapja második világháborús menekültként jutott el Argentínába, majd az Egyesült Államokba (de számára illetve gyerekei számára mindig is fontos maradt a magyarság, cserkészkedtek, hagyományokat ápoltak) – a rendszerváltás után visszatért nem Erdélybe, de Magyarországra, majd folyamatosan elkezdett gyökerei után kutatni, így megtalálta Szekeres Attila édesapját Sepsiszentgyörgyön

„Szerencsére én is éppen ott voltam, amikor megérkezett. Így ismerkedtünk meg, tartottuk a kapcsolatot, és hát engem is rögtön felpezsdített, és én is elkezdtem kutakodni, és nemsokára fel is fedeztem, hogy hol lehet a családnak a nemesi levele, ami akkor egy marosvásárhelyi rokonnál volt. Elkezdtem a Tudor-negyedi Szekereseket felhívni, telefonálgattam addig, amíg ráleltem a nemesi levélre” – idézte fel a heraldikus, hozzátéve, hogy

az ötödik unokatestvére megvásárolta a dokumentumot, majd az első találkozón minden családtag megkapta annak egy fénymásolt másolatát.

„Szabolcs jött az ötlettel, hogy meg kéne ünnepelnünk a család megnemesítésének a 400 éves évfordulóját: a mezőmadarasi Szekeres Gergely ősünket 1607. október 27-én Kolozsváron kiadott oklevéllel Rákóczi Zsigmond fejedelem nemesi rangra emelte, és címet adományozott neki. Szabolcs és én szerveztük meg az első összejövetelt, én a helyi újságban hintettem el a hírt, Szabolcs meg interneten keresett kapcsolatokat, és nagy segítségünkre volt a helyi, mezőmadarasi tiszteletes úrnak a felesége – magyarázta, kiemelve, hogy az első találkozó 2007-ben volt és 138 ember vett részt rajta a világ különböző pontjairól, például Magyarországról, a Felvidékről, Spanyolországból, Amerikából, és „igyekeztek kibogozni a családfát”.

Akkor határozták el, hogy ötévente megszervezik a találkozót, amihez akkor már az internetet is segítségül hívták, a MyHeritage portálon elkészítettek egy igencsak szerteágazó családfát, amit a mezőmadarasi kultúrotthon falára is kifüggesztettek

„Az utolsó találkozóra, ami 2022-ben volt, tehát a Covid-járvány után, sajnos megritkultunk, egy csomó idősebb rokon elhunyt. Csak nyolcvanegynéhányan voltunk azon az alkalmon” – mesélte, hozzátéve, hogy bár ez a mezőmadarasi Szekeres-család találkozója, sokan generációk óta a szomszédos, közeli településeken élnek

„Több ember is feldobódott attól, hogy rájött, hogy honnan származik, hogy talált rokonokat. Másod-, harmad-, negyedunokatestvéreket talált. Olyan is volt, akit megfertőzött a dolog, így következő alkalommal még hozott más családokat is, olyan embereket, aki már nem Szekeresek név szerint, de a nagyapjuk, a nagyanyjuk Szekeres volt”.

A kapcsolatok természetesen túlmutatnak a találkozókon, Szekeres Attila sokakkal tartja online a kapcsolatot, vagy ha utazása során olyan településen jár, ahol esetleg él egy rokon, fel szokta őt, őket keresni.

korábban írtuk

Legdrágább kincsünk a gyermek. Családi találkozó Miskolctapolcán
Legdrágább kincsünk a gyermek. Családi találkozó Miskolctapolcán

A híres üdülőhely szállodájának főbejárata fölött családi címert ábrázoló zászlók közé kifeszített molinón ez a felirat volt olvasható szeptember 15-17. között: Komoróczy Családi Nap 1923 – 2023.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 18., vasárnap

Mint a mustármag: református gyülekezeti házat avattak a Kolozs megyei Búzában

Református gyülekezeti házat avattak vasárnap a Kolozs megyei Búzában – a mezőségi falu 440 lelkes református gyülekezete magyar állami támogatással épített új gyülekezeti otthont a 2006-ban felszentelt temploma mellé.

Mint a mustármag: református gyülekezeti házat avattak a Kolozs megyei Búzában
2024. augusztus 18., vasárnap

Halálos baleset történt Brassó megyében

Frontálisan ütközött vasárnap két autó Brassó és Sárkány között, Vledény környékén – tájékoztatott a rendőrség közlekedési információs központja, az Infotrafic.

Halálos baleset történt Brassó megyében
Halálos baleset történt Brassó megyében
2024. augusztus 18., vasárnap

Halálos baleset történt Brassó megyében

2024. augusztus 18., vasárnap

Négy autó ütközött egy székelyföldi balesetben, egy gyereket a SMURD helikopterével szállítottak kórházba

Kilenc személy érintett a Kovászna megyei Oltszemnél vasárnap történt autóbalesetben, amely során négy autó ütközött – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Négy autó ütközött egy székelyföldi balesetben, egy gyereket a SMURD helikopterével szállítottak kórházba
2024. augusztus 18., vasárnap

Szélsőséges marad az időjárás: van, ahol a hőség, máshol viharok rontják a komfortérzetet

Vörös, narancssárga és sárga hőségriadókat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének háromnegyedére.

Szélsőséges marad az időjárás: van, ahol a hőség, máshol viharok rontják a komfortérzetet
2024. augusztus 17., szombat

Leleplezték a kolozsvári Szent Mihály-templom szakszerű helyreállításáért odaítélt Europa Nostra díjhoz járó bronzplakettet

Leleplezték szombaton az Europa Nostra díjhoz (Európai Örökség Díj) járó bronzplakettet a kolozsvári Szent Mihály-templom falán.

Leleplezték a kolozsvári Szent Mihály-templom szakszerű helyreállításáért odaítélt Europa Nostra díjhoz járó bronzplakettet
2024. augusztus 17., szombat

Azonnali figyelmeztetés: több székelyföldi településen is leszakadhat az ég

Másodfokú, vagyis narancssárga riasztást adott ki a várható viharok miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Kovászna és Hargita megyére szombat délután.

Azonnali figyelmeztetés: több székelyföldi településen is leszakadhat az ég
2024. augusztus 17., szombat

Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán (Videó)

Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán.

Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán (Videó)
2024. augusztus 17., szombat

„Megostromolták” az autósok a román–magyar határt: van, ahol a másfél órát is eléri a várakozási idő

Autósorok kígyóznak szombat délután több határátkelőhelyen, a Romániából Magyarországra autóval közlekedő sofőröknek akár másfél órát is várniuk kell az átkelésre.

„Megostromolták” az autósok a román–magyar határt: van, ahol a másfél órát is eléri a várakozási idő
2024. augusztus 17., szombat

Szélsőséges időjárás: van, ahol esernyőre, máshol napernyőre vagy szalmakalapra van szükség

Szombat estig légköri instabilitásra kell számítani az ország húsz megyéjében – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Szélsőséges időjárás: van, ahol esernyőre, máshol napernyőre vagy szalmakalapra van szükség
2024. augusztus 17., szombat

Erős igény mutatkozik a fiatalok körében a lelkigondozásra: ezer református ifjú találkozott az IKE fesztiválján

Ezer – Erdélyből, Magyarországról és Kárpátaljáról érkező – református fiatal részvételével tartották a Hargita megyei Zeteváralján az Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE) által hatodik alkalommal szervezett, Válts irányt! elnevezésű fesztivált.

Erős igény mutatkozik a fiatalok körében a lelkigondozásra: ezer református ifjú találkozott az IKE fesztiválján