Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2007. február 21., 00:002007. február 21., 00:00
A média szakosoknak kétlehetőség áll rendelkezésükre: a bukarestiIon Luca Caragiale Színház- és FilmművészetiAkadémia vagy a Hyperion Művészeti Egyetem – mindkétoktatási intézményben kizárólagromán nyelven lehet szakvizsgát tenni.
„A legegyszerűbb az lenne, ha adiákjaink a budapesti Színház- ésFilmművészeti Egyetemen államvizsgáznának,ennek a lehetősége korábban is felmerült. Azonbanaz érvényben lévő jogszabályok szerintaz ebben az országban ideiglenes működésiengedéllyel rendelkező egyetemek diákjainak egyRomániában akkreditált intézménynélkell államvizsgázniuk” – mondta el lapunknak TonkMárton, az EMTE kolozsvári karának dékánja.
Egyelőre nem létezik az alista, amely tartalmazná azon felsőoktatásiintézmények jegyzékét, ahol az ideiglenesműködési engedéllyel rendelkező egyetemekvégzősei államvizsgára jelentkezhetnek.
A jegyzéket az oktatásiminisztérium minőségbiztosításibizottságának kellene összeállítania.„Amennyiben mégis lesz ilyen lista, valószínűlegolyan egyetemeket tartalmaz majd, melyeket Romániábanakkreditáltak” – vélekedik Tonk Márton. Adékán szerint amennyiben a Sapientia-EMTE végzőseiközül valaki a budapesti Színház- ésFilmművészeti Egyetemen államvizsgázna, az ottkiállított oklevelet honosítania kelleneRomániában, ez pedig nem biztos, hogy sikerülne.„Sok olyan személyről tudok, akik oklevelet kaptak azintézettől, de azt Romániában nem tudtákhonosítani” – magyarázta. Ezért döntöttekúgy, hogy diákjaik a bukaresti Ion Luca CaragialeSzínház- és Filmművészeti Akadémián,illetve a szintén bukaresti Hyperion MűvészetiEgyetemen jelentkezzenek a vizsgára.
Diákdilemma
A végzős diákok nemörülnek a román nyelvű vizsgának, deelfogadják ezt a megoldást. „Valamennyivel nehezebblesz, de nem jelent nagy gondot a román nyelvű államvizsga”– vélekedett lapunknak Juhász Ágota. A médiaszak végzőse állítja: a román szaknyelvnagy része elsajátítható azokon azórákon, amelyeket a bukaresti akadémia kéttanára tart a Sapientián. „Nem hiszem, hogy nagygondot okoz majd a román nyelvű vizsga” – magyarázza.Szerinte ennél fontosabb az, hogy az egyetem kifizeti avizsgák költségeit.
A Sapientia végzőseieldönthetik, milyen áron, és milyen szakképesítéstigazoló oklevelet akarnak megszerezni. A filmművészetiakadémia audiovizuális kommunikációszakirányán forgatókönyvvel lehetállamvizsgára jelentkezni, itt a vizsgadíjszemélyenként 2000 euró. A Hyperionnálrendezői, illetve operatőri vizsgát tartanak, ennek díja800 lej, valamivel több mint 200 euró. „Aforgatókönyvíróknak egynagyjátékfilm-forgatókönyvvel és egydiplomadolgozattal kell vizsgázniuk. Az operatőröknek ésrendezőknek a diplomadolgozat mellett kész kisfilmet kellelkészíteniük, ami szűkös költségvetésesetén is meghaladja a 2000 eurót” – magyarázzaJuhász Ágota.
A Sapientia kari tanácsánakhatározata szerint az államvizsgázódiákoknak 250 eurót kell saját zsebükbőlkifizetniük, az államvizsga költségeinekhátralevő részét – esetenként afilmkészítést – az egyetem finanszírozza.
Még három év a szak akkreditációjáig
Tonk Márton szerint jelenlegmindössze e két intézmény közöttválaszthatnak a diákok, mivel csak itt létezik akolozsvári Sapientián működő szaknak megfelelőakkreditált képzés. Felhívja a figyelmet,hogy a román nyelvű vizsgázás mindig is „bennevolt a pakliban”, erről szerinte a diákok is tudtak. Ígéri:az egyetem segít majd a diákoknak a román nyelvűszakdolgozat megírásában, illetve annaklektorálásában, bár erről határozatnem született.
A dékán nem tart attól,hogy a román szaknyelv gondot okoz majd a diákoknak.Elmondta: neves román szakemberek is oktatnak az egyetemen,emellett pedig a diákok jól felkészültek.„Az idén végzők mellett még háromévfolyam diákjainak kell más intézménynéljó eredménnyel vizsgázniuk, utána mármi is szervezhetünk államvizsgát” – bizakodika dékán.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.