Hová fordulhatnak segítségért a bűncselekmények áldozatai – büntetőjogász és pszichológus ad felvilágosítást

áldozat

Romániában is évről évre nő a családon belüli erőszak áldozatainak száma

Fotó: Veres Nándor

Milyen jogaik vannak és hova fordulhatnak segítségért azok, akik erőszakos cselekedetek elszenvedői lesznek – ezt a kérdést jártuk körül a bűncselekmények áldozatainak világnapja alkalmából. Büntetőjogászt, pszichológust, szociális és gyerekvédelmi szakembert kérdeztünk arról, mi a teendő, ha valaki áldozattá válik.

Deák Szidónia

2025. február 22., 09:052025. február 22., 09:05

2025. február 22., 09:122025. február 22., 09:12

Minden év február 22-e a bűncselekmények áldozatainak világnapja, ennek apropóján büntetőjogászt, a családon belüli erőszak áldozatainak védelmével foglalkozó pszichológust, valamint a Szatmárnémetiben működő szociális és gyermekvédelmi központ munkatársát kérdeztük. Kádár Hunor büntetőjogász, a Sapientia EMTE jogi tanszékének oktatója arról beszélt a Krónikának, hogy milyen kategóriájú bűncselekmények elszenvedői minősülnek áldozatnak, hogyan érvényesíthetőek jogaik. A szociális és gyermekvédelmi szakemberek ismertették azoknak az erdélyi és partiumi városokban működő központoknak a működését, ahova segítségért fordulhatnak a bajbajutottak.

áldozat Galéria

A társadalmi szintű tájékoztatás is létfontosságú a bántalmazás visszaszorításában

Fotó: Veres Nándor

Mit tegyen a bűncselekmény áldozata?

Romániában az áldozatokat törvény védi, és az alkotmány részletesen kitér arra, hogy milyen esetekben tekinthető valaki áldozatnak. Kádár Hunor kifejtette, az áldozatok védelméről szóló 2004. évi 211. törvény értelmében áldozatnak minősül az a természetes személy, aki közvetlen módon bármilyen természetű sérelmet szenvedett el a bűncselekmény elkövetése révén: beleértve a testi, szellemi, emocionális vagy anyagi sérelmet. A törvény értelmében áldozatnak minősülnek a bűncselekmény következtében elhunyt személy családtagjai.

Idézet
Köznapi értelemben áldozatról elsősorban az emberölés, nemi erőszak, emberkereskedelem sértettjei esetén beszélünk. Szerintem nem helyénvaló a vagyon elleni bűncselekmény sértettjei esetén áldozatról beszélni, ők a bűncselekmény sértettjei, és nem áldozatok”

– magyarázta a kolozsvári büntetőjogász.

Hozzátette, a törvények értelmében a bűncselekmények áldozatainak három hónap áll rendelkezésére, hogy magánindítványt nyújtsanak be a rendőrségre, például nemi erőszak vagy enyhe testi sértés esetén amennyiben ezt nem teszik meg, az elkövető nem vonható büntetőjogi felelősségre.

„Más, általában súlyosabb bűncselekmények esetén – például emberölés, súlyos testi sértés vagy emberkereskedelem – a büntetőeljárást az áldozat feljelentése hiányában is le kell folytatnia a nyomozó hatóságnak. Ezekben az esetekben az áldozat nem köteles bizonyítási eszközöket szolgáltatni, azt a nyomozó hatóságnak hivatalból be kell szereznie. Természetesen az áldozat érdeke, hogy bizonyítási eszközökkel − például tanúk azonosítása, az áldozat vallomása − segítse a nyomozó hatóság munkáját, amennyiben ez rendelkezésére áll.

Sok esetben azért nem tudják a hatóságok felelősségre vonni az elkövetőt, mivel nincs ellene megfelelő mennyiségű bizonyíték” – részletezte a büntetőjogász.

Ingyenes jogi segítség a bántalmazottaknak

A bűncselekmények elszenvedőinek jogai kapcsán Kádár Hunor kitért arra is, hogy az áldozatok védelméről szóló, 2004. évi 211. törvény értelmében az áldozatoknak elsősorban informáláshoz való joguk van: például hogy mennyi időn belül tehetnek feljelentést, milyen szolgáltatásokat vehetnek igénybe.

áldozat Galéria

Gyorssegélyhívó számon is kérhető segítség

Fotó: Pixabay

Továbbá pszichológiai terápiára is jogosultak olyan bűncselekmények esetén, amelyek súlyos lelki traumákat okozhatnak: ilyen a nemi erőszak vagy az emberkereskedelem.

Idézet
„Ezenkívül anyagi kompenzációban is részesülhetnek az állam részéről, ugyanis a büntetőeljárás során megítélt anyagi és erkölcsi kártérítés legtöbb esetben nagyon nehezen vagy egyáltalán nem hajtható be az elkövetőtől, akinek sokszor semmilyen vagyona sincsen”

– magyarázta a büntetőjogász. Egyébként tavalytól ingyenes jogi segítségnyújtásban is részesülhetnek a családon belüli erőszak, nemi erőszak, jogellenes fogvatartás, rabszolgaság, emberkereskedelem, kiskorúakkal való kereskedelem vagy kényszermunka bűntettének áldozatai, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyszerű jogi tájékoztatás mellett az állam költségén védőügyvédet rendelnek ki a büntetőeljárás időtartamára az áldozatok számára.

áldozat Galéria

Egy évig maradhatnak a védett házakban a családi erőszak elől elmenekülők

Fotó: Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság

Sok még a tennivaló az áldozatvédelem terén

A bűncselekmények áldozatai sok esetben családon belüli erőszak elszenvedői. Noha a rendvédelmi szervek, szociális és gyermekvédelmi szervezetek rendszerint felhívják a figyelmet a családon belüli erőszak megelőzésére, évről évre nő azoknak a száma, akiket családon belül bántalmaznak. László Éva pszichológus, a Babeș−Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Szociológia és Szociális Munka Intézetének oktatója, a családon belüli erőszak áldozatvédelmi tanácsadóközpontjának munkatársa a Krónikának elmondta,

a bűncselekmények okozta szenvedés mellett az áldozatoknak gyakran nehéz megküzdeniük azokkal a nehézségekkel, amelyekkel az igazságszolgáltatás során, a bejelentéstől az ügy lezárásáig szembesülnek.

„Az utóbbi években Romániában is jelentős változások történtek az áldozatok támogatása terén, gondolok például a bűncselekmény áldozatainak védelmét célzó törvénykezésre, ami 2004-es megjelenése óta sokszor módosult, ennek ellenére nagyon sok még a hiányosság. A napokban fejeztünk be egy kilenc országban zajló nemzetközi projektet – romániai partnere a kolozsvári önkormányzat szociális osztálya –, amely a bűncselekmények kiskorú áldozatainak jogait, támogatását és védelmét tekinti át, célja elérhető, hatékony, biztonságos és nem újratraumatizáló eljárások biztosítása” – fejtette ki a kolozsvári pszichológus.

áldozat Galéria

Legtöbb esetben nők és gyerekek a családon belüli erőszak áldozatai

Menedékhelyeket mutató alkalmazás

László Éva rámutatott, a családon belüli erőszak megfékezését illetően kulcsfontosságú az informálás. Kolozsváron évente szerveznek meghatározott időszakokban kampányokat − ilyen a nők elleni erőszak világnapja apropóján rendezett 16 napos kampány. A szakemberek különböző események, például filmvetítések és az azokat követő beszélgetések, vitafórumok, cégeknél vagy magasabb kockázatnak kitett közösségekben tartott informáló események, cikkek, riportok, a közösségi médiában megjelenő klipek formájában igyekeznek minél több személyhez eljuttatni információkat.

„Máskor valamilyen változáshoz, például egy új szolgáltatás ismertetéséhez kapcsolódnak a kampányok. Ilyen például az országos szinten működő, 119-es segélyvonal népszerűsítése, ezen keresztül a gyermekbántalmazásos eseteket lehet bejelenteni, vagy gyors segítséget lehet kérni” – részletezte László Éva.

A családon belüli abúzus áldozatai segítséget kaphatnak civil vagy állami intézmények keretében működő, áldozatvédelemmel foglalkozó szakszolgálatoktól.

Ezeknek a központoknak a megtalálásában segít a magyar nyelven is elérhető Bright Sky RO elnevezésű applikáció.

„Ha valakinek nem sikerül elérhető közelségben szakszolgáltatást találnia, akkor a polgármesteri hivatalok szociális osztályán is kaphat útbaigazítást a legközelebbi tanácsadó központról vagy szakember elérhetőségéről. Sokszor vesszük fel a kapcsolatot az ország különböző térségeiben dolgozó kollégákkal, vagy kérünk mi is segítséget egymástól a szakmai hálózatokon keresztül, ha segíteni akarunk a bajbajutottakon” – tette hozzá a áldozatvédelmi tanácsadóközpont munkatársa.

A családon belüli erőszak áldozatainak nyújtanak segítséget az országszerte több városban létrehozott, úgynevezett védett házak.

Ezek a menedékhelyek nemcsak ideiglenes lakást biztosítanak az ide menekülők számára, hanem pszichológiai, szakmai, jogi tanácsadással is segítik a bántalmazottakat, hogy azok visszailleszkedhessenek a társadalomba, és önálló életet kezdhessenek. László Éva elmondta, a menedékhelyekre való beköltözés természetesen nehéz döntés minden áldozat számára, ugyanis azt jelenti: annyira veszélyben vagy kiszolgáltatott helyzetben van a bántalmazott személy, hogy nincs más, ennél biztonságosabb lehetősége.

Hozzátette, a menedékhelyek elsődleges célja a fizikai biztonság, ennek érdekében szabályszerű, hogy titkosítják a helyszíneket.

Idézet
„Habár fontos szempont, hogy az áldozatok − leggyakrabban az anya és gyermekei − megtartsák a családi, baráti, iskolai, munkahelyi kapcsolatokat, amelyek erőt adnak számukra, a biztonság elsőrendűbb. Egyes esetekben iskola- vagy munkahelyváltásra is szükség van, vagy az áldozatoknak más településre kell költözniük, ahol fokozatosan új biztonságos élettereket és kapcsolatokat alakíthatnak ki”

– fejtette ki a kolozsvári pszichológus. Hozzátette, az áldozatoknak nyújt segítséget továbbá a kolozsvári polgármesteri hivatal lakhatási támogatása, amelyet a gyermekvédelmi rendszerben felnevelkedett fiatalok és a családon belüli erőszak elszenvedői is igényelhetnek.

Venus projekt: sokoldalú segítség a bajbajutottaknak

Szatmár megyében a családon belüli erőszak áldozatai a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság keretében működő védett házakban lelhetnek menedékre. Az ország több megyéjére is kiterjesztett Venus projekt védett házai a családon belüli abúzusok miatt oda menekülők számára nyújtanak szociális szolgáltatásokat.

áldozat Galéria

Az áldozatok védett házakban lelhetnek menedékre Szatmárnémetiben

Fotó: Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság

Vincze Noémi, a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság munkatársa, a Venus projekt vezetője megkeresésünkre elmondta, a 2021-ben útjára indított projekt egy új típusú szociális szolgáltatás, mely a családon belüli erőszak megelőzését és leküzdését szolgálja.

A kiszolgáltatott személyek amellett, hogy ingyenesen lakhatnak egy évig a befogadóközpontban, pszichológussal, szociális munkással beszélgethetnek, és jogi tanácsadásban is részesülhetnek.

korábban írtuk

Az erőszak és az agresszivitás elleni fellépés fontosságának jegyében rajtolt el az idei Tusványos
Az erőszak és az agresszivitás elleni fellépés fontosságának jegyében rajtolt el az idei Tusványos

Tiltakozni kell az erőszak és az agresszivitás eszkalációja ellen – mondta Németh Zsolt szerdán Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közéleti programjainak megnyitóján.

„A családon belüli erőszak áldozatait a védett házba való felvételkor szociális és pszichológiai szempontból is felmérjük. Így az élet minden aspektusát, például a mentális egészséget, az oktatást, szociális és gazdasági helyzetet figyelembe véve átfogó és integrált javaslatokat tudunk megfogalmazni. A szakemberek közötti együttműködés elengedhetetlen ezekben az esetekben. Például a szociális munkás tájékoztatást adhat a közösségi erőforrásokról, a pszichológus pedig érzelmi támaszt nyújthat. Fontos, hogy az erőszak áldozatai számára békés, kiegyensúlyozott és harmonikus életet kínáljunk” – hangsúlyozta Vincze Noémi.

Hozzátette, a pszichológiai segítségnyújtáson kívül akkor is támogatják az áldozatokat, amikor azoknak bíróság elé kell állniuk távoltartási határozat meghosszabbítása ügyében. Ezenkívül a központ munkatársai segítik a családi kapcsolatok fenntartását, kapcsolatot biztosítanak az áldozat és a helyi hatóságok között, és megkönnyítik a törvények által biztosított kiegészítő szolgáltatásokhoz való hozzáférést is.

Egymás lelki támaszai az áldozatok

Vincze Noémi arra is rámutatott, a menedéket kérők a törvény szerint egy évig maradhatnak a védett otthonokban.

Menedéket kapnak arra az időszakra, amíg a nyomozás és a per zajlik, vagy amíg a bántalmazott új életet tud kezdeni, saját lábára áll, megfelelő munkahelyet talál,

hiszen vannak esetek, amikor az áldozatok nem rendelkeznek állandó munkahellyel és jövedelemmel.

A szociális és gyermekvédelmi igazgatóság munkatársa elmondta, jelenleg három anya él a szatmári otthonban gyerekeivel. „Mindannyian a férjük, illetve élettársuk által elkövetett erőszakos cselekedetek áldozatai. Rendszeresen segítséget nyújtunk nekik a távoltartási határozat megszerzésében, illetve meghosszabbításában. Ezenkívül tartjuk a kapcsolatot a háziorvosukkal, segítünk munkát találni és ezt megtartani, illetve támogatjuk a gyerekek oktatását is. Vannak az áldozatok közt olyanok, akikkel a védett ház elhagyása után is kapcsolatban maradunk” – magyarázta a Venus projekt vezetője. Kiemelte,

céljuk, hogy a náluk menedéket találók önállóvá váljanak, visszanyerjék önbizalmukat.

„Az itt-tartózkodás alatt barátságok alakulnak ki, segítik egymást, rájönnek, hogy nincsenek egyedül, és ha szükségük van rá, segítséget kérhetnek” – mutatott rá.

Világnapokon hívják fel a figyelmet az erőszak áldozataira
Az Európa Tanács 1990. február 22-én tette közzé a bűncselekmények áldozatainak chartáját, amely a bajbajutottak jogainak érvényesítését hangsúlyozza. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, nagyfokú együttműködésre van szükség mind az állami szervek, mind az áldozatsegítő civil szervezetek között. A nap apropóján rendszerint számos szociális szervezet és a rendőrség is szervez programokat, amelyekkel az áldozatok megsegítésére hívják fel a figyelmet. Céljuk, hogy az áldozatok és az áldozatsegítő szervezetek közötti kapcsolatfelvétel hatékonyabbá tételével a bajbajutottak minél szélesebb köre kaphasson segítséget. Ugyancsak az erőszakos cselekedetek áldozataira irányítja a figyelmet november 25-én a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja, amely a nők elleni erőszak 16 napos kampányának nyitónapja, és december 10-én, az emberi jogok világnapjával zárul. Az erőszakos cselekmények megelőzését, az áldozatok iránti tisztelettételt más emléknapok is szorgalmazzák, mint a holokauszt és a faji erőszak áldozatainak emléknapja.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Sokkoló kisfilm világít rá újra a George Simion vezette AUR magyarellenességére

A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.

Sokkoló kisfilm világít rá újra a George Simion vezette AUR magyarellenességére
2025. május 08., csütörtök

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon

Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon
2025. május 08., csütörtök

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya

A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya
2025. május 08., csütörtök

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen

Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen
2025. május 08., csütörtök

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia
2025. május 08., csütörtök

Kelemen Hunor a Krónikának: Simion magyargyűlöletből táplálkozik, Nicușor Dan sosem volt ellenséges a magyarokkal

Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.

Kelemen Hunor a Krónikának: Simion magyargyűlöletből táplálkozik, Nicușor Dan sosem volt ellenséges a magyarokkal
2025. május 08., csütörtök

Beindult az élet a nagyváradi repülőtér cargo-termináljában

A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.

Beindult az élet a nagyváradi repülőtér cargo-termináljában
2025. május 08., csütörtök

Kutyagyilkosság miatt keres a rendőrség egy férfit

Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.

Kutyagyilkosság miatt keres a rendőrség egy férfit
2025. május 08., csütörtök

Parajdi sóbánya: éjjel-nappal dolgoznak a beszivárgott víz eltávolításán

A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.

Parajdi sóbánya: éjjel-nappal dolgoznak a beszivárgott víz eltávolításán
2025. május 08., csütörtök

Öt ukránt kellett megmenteni a máramarosi hegyekben, egy hatodikat még keresnek

Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.

Öt ukránt kellett megmenteni a máramarosi hegyekben, egy hatodikat még keresnek