Fotó: A szerző felvétele
2008. december 04., 09:002008. december 04., 09:00
A Sipos család háza nagyon közel van a folyóparthoz, kertjük vége alig két-három méterre esik a folyótól. A Maros-part közelében található házak lakói fák ültetésével próbálják védeni a partot, de a víznek és főleg a tavasszal zajló jégnek a fák sem tudnak ellenállni.
Ráduly György szentannai polgármester szerint csupán kisebb munkálatra lenne szükség a folyó szabályozása érdekében. Mint mondta, az utóbbi időben a kavicsbányák miatt kialakult félszigetet kellene átvágni, így megszűnne a kanyar, amely a kőkitermelés miatt alakult ki, és amely a házakhoz közel hozta a folyót. „Ha egy rövid szakaszon átvágnák a félszigetet, a Maros a régi medernek megfelelő vonalon alakítaná ki a medrét, és a várhegyi házak megmenekülnének” – magyarázta az elöljáró. Úgy vélte, első körben nem is lenne szükség partvédelmi munkálatokra, bár azok sem ártanának. A múlt század közepén, amikor a marosvásárhelyi Azomureş vegyi üzem épült, a gázkitermelő vállalat sziklakövekkel rakta ki a martot, hogy védje az itt haladó gázvezetéket. A védőfalat azonban jó ideje senki nem gondozza, a víz kimosta a földet a sziklakövek alól, alig van még néhány belőlük, és azok is elsodródhatnak.
A várhegyiek szerint a múlt század végén a Maros falu melletti szakaszából hordták a rengeteg követ a vásárhelyi tömbházak építéséhez. A meder alján emiatt már nincs kő, csak pala. Ennek ellenére a meglevő két kőbánya mellé hamarosan egy harmadik is nyílik, a volt polgármester, Viorel Bubău kért engedélyt a kitermelésre.
Várhegy a Maros és egy dombvonulat között található keskeny földsávon épült. Az itt lakók ősei az 1800-as években költöztek át a Maros túlsó partjáról a jelenleg lakott részre. A lakosok most csupán azt szeretnék, hogy nyugodtan művelhessék kertjeiket, földjeiket. „Nem kell húsz év, és a házak veszélybe kerülnek. Csak a mi kertünkből legalább húszméteres sávot már elnyelt a Maros az elmúlt években. És nemcsak a mi kertünkről van szó. A kavicsbánya a nyakunkra szabadította, felénk lökte a folyót” – panaszolta Valeriu Chiorean helyi lakos. Sipos Dezső szerint a jégzajlás a legfélelmetesebb számukra, olyankor a jégtáblák nekicsapódnak a magas martnak, kaszabolják azt.
A várhegyiek már évek óta kérik az önkormányzatot, intézkedjék a biztonságuk érdekében, Viorel Bubău korábbi polgármestertől mindig azt a választ kapták, hogy a folyószabályozás nem az önkormányzatra tartozik, kérésükkel forduljanak a Maros Vízügyi Igazgatósághoz. Balázs József tanácsos, aki régóta tagja a szentannai közgyűlésnek megerősítette lapunknak, hogy a volt elöljáró nem folyamodott a vízügyi hatósághoz. „Várhegy tanácsosa Orbán Márton volt, az előző polgármester embere, és ha az nem akart hallani valamit, akkor Orbán nem forszírozta a dolgot” – mesélte az önkormányzati képviselő.
„Most bújt ki a szög a zsákból, amikor kampány idején itt járt az RMDSZ-karaván, élén Markó Béla elnökkel. Akkor megkértek az emberek, hogy hozzam szóba az ügyet, és én meg is tettem. Ígéretet kaptunk, hogy sor kerül a folyószabályozásra” – tette hozzá Ráduly György polgármester. Mint mondta, júniusban tetemes adósággal vette át a község igazgatását, és eddig még nem tudott a várhegyiek gondjával foglalkozni.
„Nem tudok róla, hogy milyen gondokat okoz a Maros Várhegyen” – fejtette ki kérdésünkre Dávid Csaba, a Maros Vízügyi Igazgatóság vezetője. Mint mondta, a polgármesteri hivatalnak írásos kérvényt kell benyújtania az igazgatósághoz, és annak nyomán az alkalmazottaik kiszállnak a helyszínre. „Ha nagyobb munkálatról van szó, akkor Bukarestbe, a szaktárcához kerül az ügy, és jó pár évbe beletelik, amíg elkezdődik a munkálat. Ha a munkálat értéke több mint tízmillió lej, akkor 4-5 évbe is beletelhet, amíg jóváhagyják, majd elvégzik” – mondta Dávid. Hozzátette: kisebb beruházás az igazgatóság keretéből is megvalósítható, de „látatlanban semmit nem ígérhet.”
A Tisza Párt egy szellemi tartalom nélküli konstrukció, amely kizárólag az Orbán Viktor elleni gyűlöletre, fröcsögésre épít – jelentette ki Semjén Zsolt csütörtökön Tusnádfürdőn.
Nyílt napot szervez augusztus 1-jén, pénteken a Várbástya Egyesület a temesvári Magyar Házban, ahová nemzetiségre való tekintet nélkül várják a látogatókat.
Újabb romániai céget vásárolt fel Andrej Babis, volt cseh miniszterelnök vállalata, az Agrofert – írta az economedia.ro csütörtökön.
Az Europol rendőrségi szakszervezet kemény hangú közleményben bírálja a román rendőrség vezetését a mezőméhesi gyilkos, Emil Gânj sikertelen kézre kerítése miatt. A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság vezetősége visszautasítja a vádakat.
A Máramaros megyei vészhelyzeti bizottság sürgősségi állapotot vezetett be Rónaszéken, ahol a hétfői bányaomlás nyomán több mint kéttucat házból ki kellett lakoltatni az embereket.
A nyugati politikai rendszer teljes átalakítására van szükség – jelentette ki csütörtökön Tusványoson Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.
Ma már azért kell harcolni, hogy ne bontsák tovább a nemzeti kisebbségek jogait Európában – mondta el Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízottja Tusványoson csütörtökön.
A Partiumi Falugazdász Hálózat és a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület július 27-28-án szervezi meg a Bor a kastélyban elnevezésű eseményt Nagykárolyban.
Augusztus 10-ig lehet jelentkezni a Mathias Corvinus Collegium (MCC) egyetem mellett végezhető képzéseire – közölte a szervezet csütörtökön az MTI-vel.
Díszpolgári címre terjesztették fel Bognár Leventét, Arad korábbi alpolgármesterét, valamint post mortem Helmut Duckadamot, a tavaly decemberben elhunyt korábbi labdarúgót. A kitüntetéseket az idei városnapokon adják át.