Fotó: Komka Péter/MTI
Az immunizálatlan gyermekek és az oltatlanok még mindig nagy száma miatt robbanhatott be ismét Nyugat-Európában a koronavírus-járvány a Krónikának nyilatkozó szakértők szerint. Felhívják a figyelmet, hogy a korlátozások célja továbbra is az: csökkenteni az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomást, minimalizálni az emberveszteséget.
2021. november 23., 19:122021. november 23., 19:12
2021. november 24., 10:452021. november 24., 10:45
Imre Mihály kutatóorvos szerint nem kizárt, hogy a jelenlegi nyugat-európai helyzet épp a romániai negyedik hullám következménye. A marosvásárhelyi orvosi egyetem oktatója a Krónikának rámutatott: a jelenleg alacsony romániai esetszámoknak két oka van. Az egyik, hogy a negyedik hullám alatt nagyon sokan átestek a betegségen, hiszen a hivatalos statisztika nem a reális fertőzöttséget mutatja, amely valójában a hivatalos számok tízszerese volt.
– hívta fel a figyelmet. A másik ok, hogy keveset tesztelünk. Románia ellenpéldájaként Németországot, Ausztriát, Magyarországot említette, ahol nő az esetszám, mivel többet tesztelnek, így reálisabb képet kapnak a pandémiáról.
„A másik ok, hogy a vírus az oltottak között is terjed” – mutatott rá az ok-okozati kapcsolatra a szakember, emlékeztetve, Németországban 65 százalék körüli az oltottsági arány, tehát 80 millió lakosból 50 milliónyian oltottak.
– mutatott rá a szakember. Imre Mihály szerint ha ezt a két okot összevetjük, választ kapunk a nyugat-európai nagy esetszámra. Azonban az, hogy mennyire más a helyzet, a súlyos betegek és halottak számából derül ki.
Fotó: Barabás Orsolya
„Honnan tudjuk, hogy valamit jobban csinálnak? Onnan, hogy Németországban pár napja 500 ezer körüli volt az aktív fertőzöttek száma, és ebből 2000 eset volt kórházban középsúlyos és súlyos állapotban. Ez 0,5 százalék. Romániában ez az arány 5–10 százalék között mozog. Óriásiak a különbségek” – hangsúlyozta.
„Ha mutációval állunk szemben, akkor nem védettek, akik átestek a fertőzésen” – szögezte le a kutatóorvos.
Felmerül: mivel pandémiáról van szó, fontos lenne, hogy az oltási folyamat a világ minden részén párhuzamosan folyjon, a vakcina a szegényebb országokba is eljusson, megakadályozva ezzel a tömeges megfertőződést, az új mutációk kialakulását.
„Ezt úgy kell elképzelni, mint amikor követ dobunk egy kis tóba: annak helyén hullám keletkezik, nekicsapódik a partoknak, onnan visszacsapódik, és lesz egy nagy összevisszaság, egyszer itt lesz nagyobb, egyszer máshol. Elképzelhetőnek tartom – sajnos nem tudjuk már követni az epidemiológiai ankétokat, az egészségügyi rendszer nem bírja meg –, hogy Románia nagy szerepet játszott abban, hogy Nyugat-Európában elindult a 4. hullám, és ilyen nagy méretet ölt” – mutatott rá az összefüggésekre.
Hangsúlyozta: nem szabad elfeledni, hogy a vírus „utazik”, nem vagyunk bezárva, repülőn, vonaton visszük magunkkal.
– hangsúlyozta a kutató. Hozzátette, előnyünk, hogy ha találkoztunk vele, van egy bizonyos fokú felkészültségünk.
Biológus: ez fegyverkezési verseny
Az új vírusok megjelenése az egyre intenzívebb emberi tevékenységgel áll összefüggésben, hiszen azáltal, hogy behatolunk a dzsungelekbe, kivágjuk őket, rengeteg exotikus betegség jelenhet meg – mondta a Krónikának Mátis Attila biológus. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem kutatója rámutatott: az új, eddig érintetlen területek meghódítása által kialakul egy kontaktzóna, és a vírus „átugrik” az egyik fajról a másikra. „Rengeteg ilyen eset volt az Ebolától az AIDS-ig. Ez a vírus is ilyen, és még sok jöhet” – mondta. Hozzátette, a fajok közötti váltás akkor történik meg, hogyha nagy egy populáció, akárcsak a 8 milliárdos emberi faj, vagy annak háziállatai. „De olvadnak ki a jégtakarók is, onnan is jöhetnek új vírusok. Még sok ilyen lesz, egyre durvább lesz a helyzet” – jelentette ki Mátis Attila, aki szerint ez egy új viszony, a járvány alatt „élőben követjük”, menet közben tanuljuk, mit is tehet egy új vírus. A biológus szerint a vírus is „túl akar élni”, felveszi a harcot az ellene küzdőkkel. „Ezek a vírusok arról híresek, hogy nagyon gyorsan tudnak mutálódni, egyre erősebbek. Az influenzavírus is évről évre »új ruhába öltözik«, így a test nem ismeri fel. Így a vakcinát is mindig »újra kell kalibrálni«, hogy hatékony legyen. Ez egy állandó versenyfutás, fegyverkezési verseny” – mutatott rá a biológus. (P. M.)
„Ha nem is 100 százalékos, de 50–60 százalékos hatékonysággal tudunk védekezni ellene. Ebben segít nagyon a vakcina, hiszen nem kell átesnem a fertőzésen, hogy a szervezetem felismerje a vírust vagy annak valamelyik leszármazottját. Elég beoltatni magam” – magyarázta a vásárhelyi orvosi egyetem kutatásmódszertan professzora, aki szerint ezért lenne fontos, hogy valamennyi régió lakossága beoltassa magát.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Imre Mihály szerint az oltáson kívül is vannak hatékony eszközeink, melyekkel védhetjük azokat, akik még nem kaphatnak oltást, kezelést. „A gyerekeket mindenképp védeni kell. Felnőttként csak úgy tudom védeni a gyerekemet, ha beoltatom magam és betartom az óvintézkedéseket” – magyarázta a kutatóorvos, aki szerint a szellőztetés is fontos, iskolákban 20–30 percenként ki kellene szellőztetni.
– hangsúlyozta a kutató. Emlékeztetett, Romániában a nyári lazítások vezettek oda, hogy a 4. hullám ennyire súlyos lett, szerinte ez a politikusok rossz döntéseinek eredménye, aminek nem lenne szabad megismétlődni.
Fotó: Bede Laura
„Legalább mi tartsuk be a szabályokat, hogy elkerüljük a katasztrófát” – közölte, hozzátéve: lesz ötödik hullám is, melynek súlyosságát az épp terjedő vírusvariáns fogja meghatározni.
És mivel a gyerekeket még nem tudjuk beoltani, az is elképzelhető, ez épp az ő irányukba tolódik majd el.
Egyébként azokban az országokban is növekszik az esetszám, ahol magas a felnőtt lakosság átoltottsági aránya, Fejér Szilárd vegyész-kutató szerint az oltatlanok járványhullámai következnek. A Pro Vitam diagnosztikai központ vezetője lapunknak kifejtette,
A betegek fele 25 év alatti, a fiatalok „viszik” a járványt, viszont körükben akkor sem lenne magas az elhalálozások száma, ha nem zárnák le az országot. „A lezárást azért léptetik életbe, mert komolyan veszik a járványkezelést, és a lehető legalacsonyabb szintre akarják minimalizálni az elhalálozások számát” – véli a kutató.
Szerinte Románia szeptemberben kellett volna ugyanezt meglépje, ám mivel nem tette meg, óriásiak voltak a veszteségek, a halottak száma. A magas átoltottságú országokban is az oltatlan, idősebb és krónikus betegségekben szenvedők vannak veszélyben, az óvintézkedésekkel őket próbálják védeni.
– részletezte Fejér Szilárd. A kutató elmondta, azt tapasztalják, hogy az oltás harmadik dózisa után sokkal erősebb az immunválasz, mint az első két adag után. Nagyságrendileg akár tízszeres is lehet az antitesttermelés, ám arra még nincs válasz, hogy ez az immunitás mennyi ideig tart, hiszen nem olyan rég adják a harmadik dózist.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy az idősebbek számára nagyon fontos, hogy megkapják a harmadik oltást is, az leginkább számukra javallott. A fiatalabb nemzedékek tagjainak tulajdonképpen mindegy, kaptak-e harmadik dózist, mert kettő után is szereznek annyi védelmet, hogy a fertőzés nem lesz olyan súlyos lefolyású, nem kerülnek kórházba.
Kérdésünkre, mikor enyhül annyira a világjárvány, hogy esetleg csak szezonálisan fertőzzön az új koronavírus, Fejér Szilárd kifejtette, ez országonként változó, és függ az átoltottsági aránytól. Például Angliában már nagy vonalakban ez megtörtént, ott a felnőtt lakosság 95 százalékában kimutatható antitest, ezért endémiássá válhat a koronavírus, tehát szezonálisan fertőz, célzottan kell majd esetleges járványkorlátozásokat bevezetni, és minimális elővigyázatossággal meg lehet akadályozni az elhalálozásokat.
Rámutatott, nem tudhatjuk, meddig tud még a vírus alakulni, egyelőre nem úgy néz ki, hogy hirtelen felütheti a fejét egy újabb mutáció, de ennek a lehetőségét teljesen nem lehet kizárni. „Nehezen tudok elképzelni olyan mutációt, amely jobban terjed, mint a delta variáns, ezt a fertőzőképességet nehéz felülmúlni” – mondta a kutató.
Magasabb átoltottság, kevesebb elhalálozás
Noha Romániában csökkenésnek indult a fertőzöttek száma, nemzetközi összevetésben kiderül: azokban az országokban, ahol magas az átoltottság, ott a kórházi és a halálesetek lakosságarányos száma alacsonyabb, mint a harmadik hullámban, ahol viszont alacsonyabb a beoltottak száma, ott súlyos és halálos esetből is több van, mint korábban. Például Izraelben és Portugáliában, ahol 80 százalék fölötti az átoltottság, az intenzív osztályon ápolt fertőzöttek száma egymillió főre számítva 10, illetve 8, míg Romániában 90. Az elhunytak száma tekintetében európai viszonylatban Románia szintén rosszul, a 4. helyen áll, nálunk 14 elhalálozás jut egymillió főre (a legtöbb, 20 Bulgáriában), miközben Portugáliában 0,9. Lakosságarányosan magas a koronavírusos mortalitás Horvátországban (46 százalékos az átoltottság), Lettországban (átoltottság 61%), Magyarországon (60) is, miközben a 70 százalékos átoltottságot meghaladó Spanyolországban, Dániában, Olaszországban, Franciaországban, Finnországban alacsony, egymillió főre vetítve nem éri el az 1-et. (Krónika)
Fotó: ourworldindata.org
Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró, producer, valamint Petényi Katalin forgatókönyvíró, rendező, vágó kapta az idei Bethlen Gábor-díjat.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A legtöbb romániai városban november közepén már megnyílnak a karácsonyi vásárok, amelyek január elejéig naponta turisták ezreit vonzzák. A statisztikai intézet adatai alapján tavaly decemberben Brassó, Kolozsvár és Nagyszeben volt a leginkább látogatott.
A román pártok közigazgatási reformja és a családtámogatás szükségessége uralta az RMDSZ Kolozsváron megtartott észak-erdélyi kampánynagygyűlését.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
szóljon hozzá!