Bár igény van rá, egyre kevesebb a hazai zöldség a romániai üzletekben és piacokon

A zöldség- és gyümölcstermesztés lehetne a kisgazdák, a családi gazdaságok kitörési lehetősége •  Fotó: Makkay József

A zöldség- és gyümölcstermesztés lehetne a kisgazdák, a családi gazdaságok kitörési lehetősége

Fotó: Makkay József

A romániai üzletekben és piacokon óriási a kereslet a helyi termelésű zöldségre és gyümölcsre, de mivel nincs elég termés, külföldről importálnak a kereskedők. A zöldségtermesztés sanyarú helyzetén a kormánynak eddig nem sikerült érdemben javítania. Az okokról Fazakas Miklóst, az RMGE Maros gazdaszervezet elnökét, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) erdélyi alelnökét kérdeztük.

Makkay József

2022. augusztus 27., 08:572022. augusztus 27., 08:57

2022. augusztus 27., 10:222022. augusztus 27., 10:22

A zöldségtermesztő gazdák szerint sok jót nem ígér az idei zöldségszezon nyári mérlege. A bukaresti mezőgazdasági minisztérium által de minimis támogatással felkarolt, fólia alatti paradicsomtermesztés levitte a paradicsom kiskereskedelmi árát, közben minden más zöldség – uborka, paprika, padlizsán, káposzta stb. – drasztikusan megdrágult. Fazakas Miklós alsó-nyárádmenti zöldségtermesztő agrárvállalkozó, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) Maros szervezetének elnöke

a jelenséget azzal magyarázza, hogy míg a korábbi években a fóliaházakban primőrzöldségek kiegyensúlyozott termelése folyt, idén a védett felületű romániai kertészkedés nyolcvan százaléka a paradicsomtermesztésről szól.

„A mezőgazdasági minisztérium egyoldalúan belenyúlt a termékválaszték támogatásába, és felborította a piaci egyensúlyt. Gazdaszervezetünk ezt azonnal jelezte az RMDSZ-es mezőgazdasági államtitkárnak, akinek sikerült elérnie, hogy az év második felére a szaktárca kibővítse a támogatott zöldségek listáját, az idei zöldségpiac helyzetén azonban ez már lényegesen nem változtat” – magyarázza a Nyárádkarácsonban gazdálkodó Fazakas Miklós, akit a legnagyobb hazai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) erdélyi alelnökének választottak meg.

Pirosodó  paprikák a fóliasátorban •  Fotó: Makkay József Galéria

Pirosodó paprikák a fóliasátorban

Fotó: Makkay József

A Maros megyei szakember évek óta harcol a romániai gazdatámogatások átalakításáért. Országos szinten jelentős különbség van a nagy kiterjedésű – dél-romániai, bánsági, partiumi – mezőgazdasági farmok és a kisgazdák érdekérvényesítési képessége között. Fazakas szerint a zöldség- és gyümölcstermesztés lehetne a kisgazdák, a családi gazdaságok kitörési lehetősége, hiszen egy egyhektáros intenzív szabadföldi vagy fólia alatti zöldségesfarm megfelelő szaktudással jó megélhetést biztosít a gazdacsaládnak. Vendéglátóm példaként az idei káposztahiányt hozza föl.

Tavasszal kevesen ültettek káposztát, holott öntözhető területről, megfelelő növényvédelem mellett egy hektár káposzta mintegy nyolcvan tonna értékesíthető zöldséget jelent.

A gazdacsalád számára idén ez százezer lejes, azaz húszezer eurós tiszta jövedelmet jelent.

A kisgazdák támogatására van szükség

A gazdák számára jó megélhetést biztosító zöldségesfarmok elindításához Fazakas az Erdélyben sikeresnek bizonyult, a marosvásárhelyi Pro Economica Alapítvány által magyarországi kormányforrásokból finanszírozott, 20 ezer eurós pályázatokat tartja járható útnak, amiből a gazda önrésze ötezer euró. Az Európai Unióban a tagországi forrásokból finanszírozható mezőgazdasági de minimis támogatások felső határát az Európai Bizottság 25 ezer euróban határozta meg, ami célirányos támogatásként nagy segítség a kis farmok elindításához.

„Finanszírozni lehetne belőle fóliaházak felépítését, szántóföldi zöldségtermesztésben a csepegtetős vagy szórófejes öntözés kiépítését, vagy a gazdaság más szükségleteit. Ez a jó támogatási forma, és nem az a rendszer, amit a minisztérium erőltet, és ami hosszabb távon nem oldja meg a mai súlyos gondokat” – érvel a gazdaszervezet vezetője. Fazakas elismeri, hogy a nagyobb összegű de minimis támogatásokat a komoly gondokkal küszködő román költségvetésből kellene elkülöníteni, vagy brüsszeli segítséggel gyökeresen átalakítani a román pályázati rendszert.

Ez utóbbi nagy hibája, hogy kifelejtették belőle a családi gazdaságokat, illetve erre a célra olyan kicsi keretösszeget különítettek el, ami semmire nem elegendő.

A mezőgazdasági szakember szerint sürget az idő, hogy megtalálják a nagy és a kisgazdaságok közötti egészséges egyensúlyt: csak így lehet talpra állítani a hazai zöldség- és gyümölcstermesztést. A hivatalos statisztikai adatok szerint Románia éves átlagban a hazai zöldség- és gyümölcsfogyasztás 80 százalékát importálja, amiben benne van a déli gyümölcsök aránya is. A narancsot, banánt, kivit és egyéb déli gyümölcsöt leszámítva a statisztika így is siralmas, az arány a kelet-európai országok közül Romániában a legrosszabb. A szakminisztériumban is tisztában van a gondokkal, pár éve ezért született meg a paradicsomtámogatási program, a tapasztalatok szerint azonban ebben a formában nem orvosolja a hazai zöldségtermesztés nehéz helyzetét.

Inkább külföldi idénymunkát vállalnak

A Maros megyei gazdaszervezet vezetője az erdélyi gazdatársadalom másik nagy gondját a zömében nyugat-európai munkavállalásban látja. Akik idehaza sikeresen gazdálkodhatnának, közülük sokan kimennek idénymunkára külföldre, és hazatérve azzal dicsekszenek, hogy milyen jól választottak. „Tapasztalatom szerint ez a réteg nem halad szinte semmire. A megkeresett pénzt elkölti, nem fekteti be, nem tud egyről kettőre lépni, szemben a családi gazdaságokkal, ahol évről évre történik valamilyen fejlesztés.

Szabadföldi káposztatermesztés a nyárádkarácsoni farmon. Idén aranyára van a káposztának is •  Fotó: Makkay József Galéria

Szabadföldi káposztatermesztés a nyárádkarácsoni farmon. Idén aranyára van a káposztának is

Fotó: Makkay József

A nyugat-európai munkavállalás az emberek többségének egy átveréssel ér fel: amíg ott vannak, meg kell húzzák a nadrágszíjat, hogy valamennyi pénzzel hazatérjenek, itthon pedig nem tudják észszerűen befektetni.

Csak a nyelveket beszélő, „menő” szakmákban dolgozók számára van igazából jobb érvényesülési lehetőség, de ez a külföldön dolgozó romániai munkavállalók mintegy tíz százalékát jelenti” – vélekedik az RMGE Maros vezetője. A hatalmas munkavállalói réteg helyben tartása sokkal átgondoltabb programokat, pályakezdési tanácsadást és célirányos gazdatámogatásokat feltételez, amelyek kivitelezésére Fazakas Miklós az elmúlt 32 év évben nem látott valódi hajlandóságot.

A nagyáruházak is keresik a hazai árut

Sok gazda számára az értékesítés jelenti a fő gondot, ugyanis az a tévhit terjedt el, hogy helyi termelésű zöldséget és gyümölcsöt nem lehet eladni: a zöldségpiacokon kevés áru fogy el, a nagyáruházak pedig nem vevők a gazdák termékeire.

„Ezt a tévhitet legjobban én cáfolhatom, aki egyhektáros fólia alatti és jóval nagyobb területű, szántóföldi zöldségtermesztésből élek a családommal. Hosszú évek óta az Auchan áruházlánc beszállítója vagyok, de mondhatnék bármilyen más áruházat, hiszen mindenhol küszködnek a hazai áru nehéz beszerzésével. Állandóan cseng a telefonom, mert sokkal több nyárikáposztára volna szükségük, mint amivel rendelkezünk, és nincs honnan szerezzek. Ez is bizonyíték arra, hogy el lehet adni a helyben megtermelt árut. A nagy baj az, hogy hazai nincs áru, ezért kell külföldről importálni” – magyarázza a nyárádkarácsoni gazda, aki az egyesületben tevékenykedő gazdatársait arra biztatja, hogy értékesítésre szövetkezzenek.

Nagyobb zöldségmennyiséget termelő gazda szövetkezés nélkül is bejut beszállítóként áruházakba, de egy szövetkezet erre biztosabb megoldás.

Nyárádkarácsonban gazdálkodik Fazakas Miklós, aki a legnagyobb hazai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet erdélyi alelnöke •  Fotó: Makkay József Galéria

Nyárádkarácsonban gazdálkodik Fazakas Miklós, aki a legnagyobb hazai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet erdélyi alelnöke

Fotó: Makkay József

Ma már több ilyen működik Erdélyben – például az aranyosegerbegyi káposztatermesztők szövetkezete, akiknek az idei esztendő sikertörténet –, „csupán” meg találni a gazdák közötti összefogás lehetőségét. Fazakas szerint gazdaegyesületük sokat segít az útkereső zöldség- és gyümölcstermesztő gazdáknak azzal, hogy szaktanfolyamokat szervez, szakemberekkel hozza őket össze, illetve rendszeresen tart tapasztalatcserét sikeres gazdák farmján, telephelyén. „A mostani agrártámogatási rendszerrel sok gond és baj van, de így is megéri gazdálkodni. Ennek előfeltétele az elhatározás, a megfelelő szaktudás elsajátítása és az induláshoz szükséges minimális tőke előteremtése. A többit évről évre beruházza az ember. Sok sikeres gazdát ismerek: közös felelősségünk, hogy ezek történetét minél több kezdő gazda megismerje, hogy példa legyen számukra” – magyarázza az RMGE Maros gazdaszervezet elnöke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 27., vasárnap

Egyelőre nem hűl le a levegő, marad a kellemes időjárás

Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.

Egyelőre nem hűl le a levegő, marad a kellemes időjárás
2024. október 27., vasárnap

Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő az erdélyi nagyvárosban

Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.

Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő az erdélyi nagyvárosban
2024. október 27., vasárnap

Napsütés érlelte a csipkebogyólekvárt Kalotaszentkirályon (VIDEÓ)

Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.

Napsütés érlelte a csipkebogyólekvárt Kalotaszentkirályon (VIDEÓ)
2024. október 26., szombat

Oláh Emese marad Kolozsvár magyar alpolgármestere

Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.

Oláh Emese marad Kolozsvár magyar alpolgármestere
2024. október 26., szombat

Bűncselekménynek számít a vadon élő állatok befogása

Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.

Bűncselekménynek számít a vadon élő állatok befogása
2024. október 26., szombat

Wittner Mária szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek Marosvásárhelyen

Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.

Wittner Mária szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek Marosvásárhelyen
2024. október 26., szombat

Alternatíva a Halloweenra: templomok éjszakája címmel indult új kezdeményezés

Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.

Alternatíva a Halloweenra: templomok éjszakája címmel indult új kezdeményezés
2024. október 26., szombat

Bezárattak egy kavicsbányát, ennek ellenére mégis működtették

A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.

Bezárattak egy kavicsbányát, ennek ellenére mégis működtették
2024. október 26., szombat

„Az egyház nem magánügy, hanem közügy”. Kolozsvárt ülésezik az Evangélikus-Lutheránus Egyház zsinata

Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.

„Az egyház nem magánügy, hanem közügy”. Kolozsvárt ülésezik az Evangélikus-Lutheránus Egyház zsinata
2024. október 25., péntek

Terveit vázolta és a tanácsosokkal szemben is megfogalmazta elvárásait a másodszor beiktatott Soós Zoltán

Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.

Terveit vázolta és a tanácsosokkal szemben is megfogalmazta elvárásait a másodszor beiktatott Soós Zoltán