Erdély felett köröznek, de nem veszélyesek a NATO tartályrepülői

Erdély felett köröznek, de nem veszélyesek a NATO tartályrepülői

Állandó jelenlét. Hétfő délután Szamosújvár, Beszterce, Marosvásárhely, Szászrégen, Szováta felett körözött a NATO tartálygépe

Fotó: Képernyőfelvétel

Talán soha nem követték annyian napi vagy még gyakoribb rendszerességgel a Flightradar24 nevű repülőgépkövető-alkalmazást, mint az Ukrajnában dúló háború kitörése óta. Azóta ugyanis a repülés iránt amúgy nem érdeklődő lakosság is látja-hallja, hogy egy-egy gép állandóan Erdély felett köröz. A jelenségről szakértőkkel beszélgettünk.

Bíró Blanka

2022. március 07., 19:362022. március 07., 19:36

2022. március 07., 19:422022. március 07., 19:42

Az orosz–ukrán háború kitörése óta megsokasodtak Románia légterében a katonai repülőgépek. Erdély-szerte, de főként Székelyföld felett gyakran lehet hallani hajtóműzúgást, sőt a felbukkanó kondenzcsíkok sem mindig nyílegyenesek, amint azt a kereskedelmi járatok esetében megszokhatta, aki az eget kémleli.

A Hotnews.ro hírportál a napokban arról számolt be, hogy

sokan, elsősorban Erdélyből aggódva jelezték, hogy hallják a zúgást, ám a Flightradar24 nevű repülőgép-követő alkalmazáson nem minden esetben találják meg a gépet.

Az alkalmazás „sztárja” különben a Boeing KC–135 Stratotanker utántöltő tartálygép, amely szinte folyamatosan köröz a Székelyföld felett. A tartálygépet az alkalmazáson világszerte rengetegen, több ezren követik folyamatosan, az első között van a követők számát illetően.

A Flightradar24-en jól látható, amint a gép például Brassó, Sepsiszentgyörgy, a Bákó megyei Aknavásár és Csíkszereda fölött ír le pályát,

és ezt többször is megteszi, de hétfőn például a Kolozsvár–Marosvásárhely–Nagybánya háromszögben mozgott hosszú órákon keresztül.

Tankolnak és mennek tovább

Tódor László autómérnök, aki évtizedeket repült vitorlázó- és motoros gépekkel, a Krónika megkeresésére elmondta, a Boeing 135T Stratotanker „parkolópályája” van Székelyföld felett, itt köröz, és a határzónában járőröző vadászrepülők és légtérellen­őrző AWACS-ok (Airborne Warning And Control System) levegőben történő utántöltését biztosítja. A tartálygép legalacsonyabban 25 ezer lábon, vagyis 8 ezer méteren repül, derült időben szabad szemmel is látható lenne, de így is észrevehető néha a kondenzcsíkja.

A szakember elmondása szerint a tartálygép akkora, mint az utasszállító Boeing 707-es jet repülőgép, ezt is eredetileg utasszállítónak gyártották, utólag alakították át katonai célokra. Tódor László rámutatott, ha a vadász- és a radargépek a levegőben megtankolnak, akkor akár hét-nyolc órát is a levegőben tudnak maradni, azért kell leszállniuk, mert a gázturbinákban pótolni kell az olajat, és a pilóták állóképessége is véges.

Folyamatosan védik Románia, azaz a NATO légterét

„Nem véletlenül keringenek a tartálygépek, európai léptékben kell gondolkodni, Románia határa egybeesik a NATO határával, és mivel Ukrajnában háború dúl, állandó a készültség, a határ mentén folyamatosan repülők köröznek, egy pillanatig sem hagyják a légteret felügyelet nélkül” –

magyarázta a látottakat megkeresésünkre Jakab István Barna repülőmérnök is. A jelenleg a Kovászna megyei önkormányzat alelnöki tisztségét ellátó szakember rámutatott,

nemcsak a Székelyföld felett vannak tartálygépek, hanem délebbre és északabbra is keringenek, hogy üzemanyag-utánpótlást tudjanak biztosítani a vadász- és a radargépeknek.

Ez utóbbiak nem rendelkeznek úgynevezett transzponderrel, vagyis radar-válaszjeladóval, így nem látszanak a Flightradar24 alkalmazásban.

Jakab István Barna elmondta, a tartálygépek Németországból, Angliából, Spanyolországból szállnak fel, a spanyolországi nagy NATO-bázisról irányítják ezeket. A jelenlegi készültségi állapotban a határ mentén állandó a járőrszolgálat, egy pillanatig sem hagyják a légteret felügyelet nélkül, folyamatosan készen állnak a beavatkozásra, hiszen az orosz gépek bármikor próbára tehetik az éberségüket, részletezte a repülőmérnök. Ezt is bizonyítja, hogy a háború első napján a román vadászgépek leszállásra kényszerítettek egy eltévedt ukrán Szu–27-et.

Egy esetleges támadás esetén már túl késő lenne, ha akkor szállnának fel a NATO-repülők.

Ha a szomszédos országban háború van, egy támadás nem érhet váratlanul, tehát a járőröző gépek azonnal kiszúrják, ha idegen, beazonosítatlan repülőt észlelnek. Ugyanakkor a „kémrepülők” radarral pásztázzák a határon túli területet, távolról figyelik a légtér forgalmát, óvják Románia, és egyúttal a NATO légterének sérthetetlenségét.

Jakab István Barna arra is kitért, jórészt azért éppen Székelyföld felett vannak a tartálygépek, mert távolabb kell lenniük a határtól és a katonai repülőterektől is. Támadás esetén első lépésben a katonai bázisokat, katonai reptereket bombázzák le, onnan már nem tudnak újabb gépek felszállni, így ha például Olaszországból, Spanyolországból kell vadászgépeket indítani, hogy védjék a NATO légterét, azok üzemanyagpótlását is biztosítani tudja a tartálygép.

Galéria

Fotó: Képernyőfelvétel

Nem veszélyes, nem szennyez

A tartálygép jelenléte miatt Háromszéken is sokan aggodalmaskodnak, előfordult, hogy valaki benzinszag miatt panaszkodott, úgy vélte, azért érzi, mert felette kering a Boeing KC–135 Stratotanker.

Jakab Barna István elmondta, a tartálygép nem veszélyes, és nem is szennyez különösebben. „Igaz, hogy felettünk köröz, itt égeti az üzemanyagot, ám amikor a legalacsonyabban száll, akkor is 25 ezer láb magasan, vagyis 8 ezer méteren van, a hajtóművekből kiáramló égéstermékeket távolabbra sodorja a szél” – részletezte a repülőmérnök. Arra is kitért, hogy egy csepp üzemanyag sem juthat ki a levegőbe, mert azonnal kigyúlna a tankoló repülő, tehát teljesen kizárt, hogy bárki benzinszagot érezzen, mert felette zajlik a levegőben a repülőtankolás.

Idézet
Ezek a rendszerek úgy vannak kialakítva, hogy csak akkor nyílik meg az üzemanyagtartály, ha a két gép csatlakozása befejeződött. Ha turbulencia miatt valamelyik meglendül, és a csatlakozás megszakad, a szenzorok még azelőtt elzárják az üzemanyagtartályt, így egy csepp üzemanyag sem jut ki a levegőbe”

– magyarázta a szakértő.

Külföldről érkeztek harci gépek

A háború kirobbanása óta több NATO-tagállam küldött repülőket Romániába. A Hotnews.ro információi szerint az amerikai légierő európai egységeiből Romániába irányítottak két F–35 Lightning II típusú „lopakodó” vadászbombázót, nyolc F–16 Fighting Falcon vadászgépet, Olaszországból nyolc, Németországból hat Eurofighter Typhoon érkezett, ugyanakkor készültségben van a romániai légierő tizenhét F–16-osa és mintegy húsz MiG–21 Lancer.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről

Egy 15 éves lány meghalt vasárnap, miután lezuhant egy brassói panelház nyolcadik emeletéről. Az eset hajnali 2 órakor történt, és a helyszínre küldött orvosi csapatok már csak a halál beálltát tudták megállapítani.

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

Egy újszülöttet találtak holtan vasárnap a Szatmár megyei Turc település közeli területen, a rendőrök azonosították, és kórházba vitték az édesanyját – közölte vasárnap este a Szatmár megyei rendőrség.

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

2024. április 07., vasárnap

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket

Erdélyi városok, illetve lakónegyedek vezetnek egy ingatlanközvetítő portál rangsoraiban, melyek a legélhetőbb romániai helyszíneket vonultatják fel a lakhatási körülmények szempontjából.

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket
2024. április 07., vasárnap

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit

Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit
2024. április 07., vasárnap

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt

Pisztolylövésekkel, közel húsz kilométeres autós üldözés után állítottak meg a dél-erdélyi sztráda autópályarendőrei egy moldovai embercsempészt szombaton este.

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt
2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia