Állandó jelenlét. Hétfő délután Szamosújvár, Beszterce, Marosvásárhely, Szászrégen, Szováta felett körözött a NATO tartálygépe
Fotó: Képernyőfelvétel
Talán soha nem követték annyian napi vagy még gyakoribb rendszerességgel a Flightradar24 nevű repülőgépkövető-alkalmazást, mint az Ukrajnában dúló háború kitörése óta. Azóta ugyanis a repülés iránt amúgy nem érdeklődő lakosság is látja-hallja, hogy egy-egy gép állandóan Erdély felett köröz. A jelenségről szakértőkkel beszélgettünk.
2022. március 07., 19:362022. március 07., 19:36
2022. március 07., 19:422022. március 07., 19:42
Az orosz–ukrán háború kitörése óta megsokasodtak Románia légterében a katonai repülőgépek. Erdély-szerte, de főként Székelyföld felett gyakran lehet hallani hajtóműzúgást, sőt a felbukkanó kondenzcsíkok sem mindig nyílegyenesek, amint azt a kereskedelmi járatok esetében megszokhatta, aki az eget kémleli.
A Hotnews.ro hírportál a napokban arról számolt be, hogy
Az alkalmazás „sztárja” különben a Boeing KC–135 Stratotanker utántöltő tartálygép, amely szinte folyamatosan köröz a Székelyföld felett. A tartálygépet az alkalmazáson világszerte rengetegen, több ezren követik folyamatosan, az első között van a követők számát illetően.
és ezt többször is megteszi, de hétfőn például a Kolozsvár–Marosvásárhely–Nagybánya háromszögben mozgott hosszú órákon keresztül.
Tódor László autómérnök, aki évtizedeket repült vitorlázó- és motoros gépekkel, a Krónika megkeresésére elmondta, a Boeing 135T Stratotanker „parkolópályája” van Székelyföld felett, itt köröz, és a határzónában járőröző vadászrepülők és légtérellenőrző AWACS-ok (Airborne Warning And Control System) levegőben történő utántöltését biztosítja. A tartálygép legalacsonyabban 25 ezer lábon, vagyis 8 ezer méteren repül, derült időben szabad szemmel is látható lenne, de így is észrevehető néha a kondenzcsíkja.
A szakember elmondása szerint a tartálygép akkora, mint az utasszállító Boeing 707-es jet repülőgép, ezt is eredetileg utasszállítónak gyártották, utólag alakították át katonai célokra. Tódor László rámutatott, ha a vadász- és a radargépek a levegőben megtankolnak, akkor akár hét-nyolc órát is a levegőben tudnak maradni, azért kell leszállniuk, mert a gázturbinákban pótolni kell az olajat, és a pilóták állóképessége is véges.
„Nem véletlenül keringenek a tartálygépek, európai léptékben kell gondolkodni, Románia határa egybeesik a NATO határával, és mivel Ukrajnában háború dúl, állandó a készültség, a határ mentén folyamatosan repülők köröznek, egy pillanatig sem hagyják a légteret felügyelet nélkül” –
magyarázta a látottakat megkeresésünkre Jakab István Barna repülőmérnök is. A jelenleg a Kovászna megyei önkormányzat alelnöki tisztségét ellátó szakember rámutatott,
Ez utóbbiak nem rendelkeznek úgynevezett transzponderrel, vagyis radar-válaszjeladóval, így nem látszanak a Flightradar24 alkalmazásban.
Jakab István Barna elmondta, a tartálygépek Németországból, Angliából, Spanyolországból szállnak fel, a spanyolországi nagy NATO-bázisról irányítják ezeket. A jelenlegi készültségi állapotban a határ mentén állandó a járőrszolgálat, egy pillanatig sem hagyják a légteret felügyelet nélkül, folyamatosan készen állnak a beavatkozásra, hiszen az orosz gépek bármikor próbára tehetik az éberségüket, részletezte a repülőmérnök. Ezt is bizonyítja, hogy a háború első napján a román vadászgépek leszállásra kényszerítettek egy eltévedt ukrán Szu–27-et.
Ha a szomszédos országban háború van, egy támadás nem érhet váratlanul, tehát a járőröző gépek azonnal kiszúrják, ha idegen, beazonosítatlan repülőt észlelnek. Ugyanakkor a „kémrepülők” radarral pásztázzák a határon túli területet, távolról figyelik a légtér forgalmát, óvják Románia, és egyúttal a NATO légterének sérthetetlenségét.
Jakab István Barna arra is kitért, jórészt azért éppen Székelyföld felett vannak a tartálygépek, mert távolabb kell lenniük a határtól és a katonai repülőterektől is. Támadás esetén első lépésben a katonai bázisokat, katonai reptereket bombázzák le, onnan már nem tudnak újabb gépek felszállni, így ha például Olaszországból, Spanyolországból kell vadászgépeket indítani, hogy védjék a NATO légterét, azok üzemanyagpótlását is biztosítani tudja a tartálygép.
Fotó: Képernyőfelvétel
A tartálygép jelenléte miatt Háromszéken is sokan aggodalmaskodnak, előfordult, hogy valaki benzinszag miatt panaszkodott, úgy vélte, azért érzi, mert felette kering a Boeing KC–135 Stratotanker.
Jakab Barna István elmondta, a tartálygép nem veszélyes, és nem is szennyez különösebben. „Igaz, hogy felettünk köröz, itt égeti az üzemanyagot, ám amikor a legalacsonyabban száll, akkor is 25 ezer láb magasan, vagyis 8 ezer méteren van, a hajtóművekből kiáramló égéstermékeket távolabbra sodorja a szél” – részletezte a repülőmérnök. Arra is kitért, hogy egy csepp üzemanyag sem juthat ki a levegőbe, mert azonnal kigyúlna a tankoló repülő, tehát teljesen kizárt, hogy bárki benzinszagot érezzen, mert felette zajlik a levegőben a repülőtankolás.
– magyarázta a szakértő.
A háború kirobbanása óta több NATO-tagállam küldött repülőket Romániába. A Hotnews.ro információi szerint az amerikai légierő európai egységeiből Romániába irányítottak két F–35 Lightning II típusú „lopakodó” vadászbombázót, nyolc F–16 Fighting Falcon vadászgépet, Olaszországból nyolc, Németországból hat Eurofighter Typhoon érkezett, ugyanakkor készültségben van a romániai légierő tizenhét F–16-osa és mintegy húsz MiG–21 Lancer.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
szóljon hozzá!