Gyulafehérvári Nyilatkozat: „A román politikum ugyanabba a hibába esik, mint a magyar 120 évvel korábban”

Gyulafehérvári Nyilatkozat

Az egykori vármegyeháza Aradon, ahol a magyar kormányküldöttség és a Román Nemzeti Párt vezetői közötti tárgyalások zajlottak. Ma az Arad megyei önkormányzat tulajdona

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

December 1-je Románia nemzeti ünnepe: 106 évvel ezelőtt ezen a napon nyilvánították ki a gyulafehérvári népgyűlésen jelenlévők az erdélyi románság csatlakozási óhaját a Kárpátokon túli Román Királysággal. „Nagy egyesülésként” őrizte meg a román közemlékezet ezt az eseményt, amelyet Aradon készítettek elő, ezért a helyi román politikum és az értelmiségiek jelentős csoportja az egyesülés bölcsőjének, a modern román állam „előszobájának” nevezi a Maros-parti várost. Király András nyugalmazott történelemtanárral, az aradi Szabadság-szobor Egyesület elnökével, korábbi RMDSZ-es parlamenti képviselővel, tanügyi államtitkárral beszélgettünk a korabeli magyar politika felelősségéről, az aradi tárgyalásokról, a román közigazgatás bevezetéséről, a be nem tartott gyulafehérvári ígéretekről, a magyar közösség jövőjéről.

Pataky Lehel Zsolt

2024. december 01., 08:212024. december 01., 08:21

2024. december 01., 13:202024. december 01., 13:20

– Hajlamos a román közbeszéd 1918. december 1-jét az újkori román állam „születésnapjaként” említeni, de közjogi értelemben az állam csak jóval a nagy egyesülés után alakult meg, nemde?

– Így van, és ezt rég le kellett volna szögezni a román közbeszédben, hogy 1918. december 1-je, a gyulafehérvári nagygyűlés csak egy fórum volt, amelyen „a Román Királyságon kívül eső területek kinyilvánították egyesülési óhajukat” Ó-Romániával, és ezt fogadta el az 1223 választott képviselő és a népgyűlés, amelyen állítólag 100 ezren voltak. Ezen a népgyűlésen felolvastak egy nyilatkozatot, amelynek a harmadik pontja miatt vitatkozunk ma is, vagyis amelyben

a kisebbségeknek teljes önrendelkezést ígértek, vallási szabadságot, anyanyelvhasználatot az oktatásban, az igazságszolgáltatásban és a felekezeti életben, s amit sajnos a bukaresti román alkotmány 1923-ban semmibe vett.

Merthogy az 1923-as alkotmány szentesítette az egyesülést – addig csak egy provizorátus volt ezeken a területeken –, és Romániát mint egységes nemzetállamot határozta meg.

– 1918. november 13-án és 14-én Aradon folytak a tárgyalások a Károlyi-kormány nemzetiségi minisztere, Jászi Oszkár és a Román Nemzeti Tanács vezetői között. Ezért nevezik a románok az egyesülés „politikai fővárosának” Aradot?

– Hogy valóban az-e, véleményem szerint nézőpont kérdése. Az igaz, hogy a magyarországi és erdélyi románok három jelentős személyisége Aradon élt és munkálkodott: Ștefan Cicio-Pop vagy Pop-Csicsó István, Vasile Goldiș, azaz Goldis László, és Ioan Ignație Papp ortodox püspök, másként Papp Ignác János. Ők nyilvánosan elhatárolódtak 1918-ban attól, hogy a Romániával való egyesülésről beszéljenek. Amikor a Jászi-féle megbeszélések zajlottak, és Iuliu Maniu (vagyis Maniu Gyula), a Román Nemzeti Tanács alelnöke, majd elnöke hazajött Bécsből, és az újságírók megkérdezték, döntöttek-e arról, hogy lesz-e egyesülés vagy sem, azt mondta: „Mi nem beszélünk az egyesülésről Romániával. Nem beszélünk a magyar kormány által felajánlott svájci modellről sem. Nekünk az kell, hogy itt, a magyarországi és erdélyi területeken a románok határozzák meg saját sorsukat.”

Gyulafehérvári Nyilatkozat Galéria

A gyulafehérvári nagygyűlés centenáriumán elhelyezett emléktábla hirdeti az itt zajlott tárgyalásokat

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Egy újságíró megkérdezte Pop-Csicsó Istvánt, hogy „képviselő úr, mit szól ehhez?”, mire ő kijelentette: „Én már nem vagyok a magyar parlament képviselője, mert a feladatomat és szerepemet egy olyan magyarországi és erdélyi román közösségben képzelem el, amely független módon dönt a saját sorsáról.”

Ez egy nagyon ravasz politikai megfogalmazás, hiszen a magyarországi és erdélyi románok képviselői pontosan tudták, hogy 1916 nyarán a Román Királyság és az Antant milyen egyezségeket kötött. Nekik folyamatos kapcsolatuk volt a bukaresti politikai vezetéssel, tehát nagyszerűen eljátszották a színjátékot, hogy ők igazából nem akarnak egyesülést, hanem önrendelkezést vagy függetlenséget.

Véleményem szerint 1916-ban ez már egy eldöntött kérdés volt. Persze, ennek a teljesüléséhez több minden kellett, elsősorban az, hogy a központi hatalmak elveszítsék a háborút, másrészt – és erről is egyszer őszintén kell beszélni – a történelmi Magyarország politikai hibái, a kiegyezéstől a kisebbségekkel való viszony kialakulásáig. Ne felejtsük el, hogy a történelmi Magyarország alkotmánya is Magyarországot nemzetállamként határozta meg, amely maximális hajlandóságot mutatott az egyéni jogok megadására, de közösségi jogokról hallani sem akartak.

Gyulafehérvári Nyilatkozat Galéria

Vasile Goldiș köztéri szobra Arad belvárosában

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

– Az erdélyi románok önrendelkezési törekvései, a nemzeti érzelem felerősödése, vagy a Román Királyság területszerzési szándéka vezetett végül is az unióhoz?

– Is-is. A nagyváradi Aurel Lazăr (Lázár Aurél) ügyvéd mondta, hogy „nem kell siránkozzon a magyar kormány”, mert a célja mindig az volt, hogy homogén nemzetállam legyen, és „most, a háború befejezésével Magyarország akkora lesz, mint a háború előtti Románia, viszont a lakóinak a 90 százaléka biztos magyar nemzetiségű lesz.” Ez elég cinikus megfogalmazás egy olyan politikustól, aki haszonélvezője volt az egyéni jogoknak, hiszen országgyűlési képviselőként dolgozott Budapesten, és semmilyen hátrányos megkülönböztetést nem szenvedett el. Persze, román oldalon ezt másképp látják, sőt kidomborítják az „elnyomást”, a „fejlődés gátolását”.

Igazából az első világháború nyomta rá a bélyegét arra, hogy mi lesz 1920 után. A Román Királyság és a politikusai, elsősorban a Brătianu vezette Nemzeti Liberális Párt megérezte, hogy ez egy jó lehetőség arra, hogy Románia határait kiterjesszék, és nem veszíthetnek, mert az ő országuk kisebb úgysem lesz. Tehát 19-re lapot kértek, és bejött!

– Mi volt Arad, az aradi románság szerepe, amiért Nagy-Románia „előszobájának”, a nagy román egyesülés „bölcsőjének” nevezik?

– Másképpen ítélem meg én, itt élő magyarként, másként egy bukaresti román, s másként egy aradi román, aki úgy érzi, hogy ezzel egy kicsit fényezheti azt, ami a valóságban a feje fölött történt meg…

Gyulafehérvári Nyilatkozat Galéria

Az emeleti díszterem mellett másik emléktábla hirdeti a történelmi helyszín – román szempntok szerinti – jelentőségét

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A magyar kormány belement a találkozóba, aminek voltak előzményei, ugyanis november 9-én a Román Nemzeti Párt képviselői a magyar parlamentben kijelentették, hogy jogot formálnak 26 vármegye irányítására. Erre a Károlyi-kormány a nemzetiségi minisztert, Jászi Oszkárt küldte tárgyalni, és Jászival egy népes és jól képzett delegáció érkezett Aradra.

Az ember azt hinné, hogy csúnyán összevesztek, és az asztalt egymásra borították, de végig kulturált hangnemű beszélgetés folyt, ami kezdődött Jászi két, két és fél órás expozéjával, amelyben elmondta, hogy az őszirózsás forradalom utáni Magyarország nem a régi Magyarország, szakított a németbarátsággal, s ez a Magyarország másként tekint az itt élő nemzetiségekre.

Felajánlott egy svájci, kantonszerű rendszert, amiben teljes önrendelkezést kapnak a kisebbségek azokon a területeken, ahol a nemzetiségi arány meghaladja lakosság 20-30 százalékát. Másnap megjött Maniu Gyula, s világossá tette, hogy semmilyen megegyezésről nem lehet szó, mert a döntés megszületett régebben. Ők – mondta – teljes hatalmat kérnek a 26 vármegyében! Erre délután válaszolt a magyar küldöttség 14 pontban, és változtatva a kantoni elveken,

azt mondták, hogy minden vármegyében, amelyben román többség él, a Román Nemzeti Párt vezetheti nemcsak a megyét, hanem a legkisebb közigazgatási egységet is.

Estére a magyar kormány képviselői megkapták a választ, hogy nem kell sem kanton, sem egyesülés, hanem teljes önrendelkezés – vagy annál is több: függetlenség – a 26 vármegyében. Megköszönték a beszélgetést, de nem született megegyezés.

Gyulafehérvári Nyilatkozat Galéria

Román nemzeti szimbólum, a Nagy egyesülés „bölcsője”, Ștefan Cicio-Pop egykori háza így néz ki manapság

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Viszont rá egy pár napra a Román Nemzeti Tanács Aradon tartotta a tanácskozást Pop-Csicsó István házában, ahol elhatározták, hogy összehívják december 1-jére, Gyulafehérvárra a nagy nemzetgyűlést.

Cinizmus, hogy az Antant nyomására a magyar államnak kellett biztosítania MÁV-kocsikkal a küldöttek odaérkezését.

Azért választották Gyulafehérvárt, mert közben folytak a tárgyalások a demarkációs vonalakról, s addig haladt előre az Antant, illetve a román királyi hadsereg.

korábban írtuk

Közel 1 millió lejből ünnepelhetik a december elsejét a románok Gyulafehérváron
Közel 1 millió lejből ünnepelhetik a december elsejét a románok Gyulafehérváron

Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.

– A nemzetgyűlés után tehát még nem kezdődött meg a román közigazgatás bevezetése?

– Nagy-Románia határait francia segítséggel a román hadsereg taposta ki. 1918 novemberében, az aradi megbeszélésekkel egy időben Károlyi Mihály miniszterelnöknek Belgrádban volt egy tárgyalása a fegyverletételről, amelyen meghatározták a demarkációs vonalat: ez 100-150 kilométerre Aradtól keletre húzódott, viszont az Antant folyamatosan módosította, tolta nyugat felé. A román hadsereg 1918. november 10-én belépett az első világháborúba,

amikor az Osztrák-Magyar Monarchia már letette a fegyvert, tehát nincs magyar ellenállás, nincs magyar hadsereg… Emlékezetes Linder Béla hadügyminiszter híres mondása, hogy „Soha többé katonát nem akarok látni!” – hát ennek ez is egy következménye.

Tehát a demarkációs vonalat a franciák folyamatosan tolták nyugatra, és azért a román hadsereg nyomult előre, mert a fegyverszüneti egyezményben szerepelt, hogy az Antant és szövetségesei garantálják a rendet, és a franciák a románokat bízták meg. Az első döbbenet akkor született, amikor 1918 karácsonyán Kolozsvárt elfoglalták a románok, de a Károlyi-kormány szerint „ez is a fegyverszüneti megállapodás része”.

Aradra csak később, 1919 májusában vonult be a román hadsereg, miután a demarkációs vonalat egy februári Antant-megállapodást követően kitolták a Nagybánya–Szatmárnémeti–Arad–Temesvár vasútvonalig, ráadásul egy 40-50 km-es semleges zónát hoztak létre Aradtól nyugatra, Mezőhegyes környékéig.

Akkor hozták azt a politikai döntést is, hogy a magyar közigazgatás csak a semleges zónában érvényesíthető. 1919 július végén, augusztus elején a francia hadvezetés jeles alakja, d’Espèrey tábornok tett pontot ennek az ügynek a végére, kimondva, hogy a magyarok elmehetnek a semleges zónába vagy attól nyugatabbra, attól keletre viszont román közigazgatást vezetnek be.

Gyulafehérvári Nyilatkozat Galéria

A volt vármegyeháza üléstermét, ahol Jászi Oszkár a románok képviselőivel tárgyalt, az elmúlt években restaurálták

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

– Említette a Gyulafehérvári Nyilatkozat harmadik pontját, és azt, hogy az abban foglalt ígéreteket a mai napig sem váltotta be a román állam: mit tehet a magyarság, a politikai és civil szféra, az egyházak, a sajtó, hogy változzon valami ezen a téren?

– A román politikum ugyanabba a hibába esik, mint a magyar politikum 120 évvel korábban. Mindig a múltbeli sérelmeket hajtogatják, ahelyett, hogy azt néznénk, hogy közben kialakult egy teljesen más szemléletű világ. Fel kéne végre nőnie ahhoz, hogy itt kialakult egy kvázi Nagy-Románia. Besszarábia és még néhány „alkatrésze” a Daciának hiányzik ugyan, de szinte álmaik netovábbja teljesült, tehát érjék be ennyivel. A románság – ha úgy tetszik – jogfosztottsága már rég megszűnt, és

ne próbáljanak másokat jogfosztottsággal „jobb alattvalókká” tenni, mert nem leszünk jobb állampolgárok attól, ha akadályoznak bennünket azokban a törekvéseinkben, amelyekkel a közösségünket akarjuk erősíteni, és másnak nem ártunk vele.

Ha azt akarják, hogy itt jól érezzem magam, és a velem együtt itt élő majd’ másfélmillió magyar is, akkor tessék megadni rá a lehetőséget.

Gyulafehérvári Nyilatkozat Galéria

Király András ny. történelemtanár, volt parlamenti képviselő és tanügyi államtitkár

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Nekünk meg tudomásul kell vennünk, hogy ez van – de ettől jó magyaroknak kell maradnunk, próbáljunk megtenni mindent ezért, s ebben kell a sajtó, az iskola, az egyház támogatást nyújtson. Hogy az legyen az üzenet: bár nem a saját hazánkban vagyunk, de a szülőföldünk olyan fontos nekünk, mintha a saját hazánkban élnénk. Vannak kapaszkodók már, mert például

a magyar állam viszonyulása a külhoni magyarokhoz az utóbbi több mint egy évtizedben minden jogosítványt megad nekem ahhoz, hogy teljes magyar életet éljek, de nekünk a magyar életet itt kell élnünk, ha azt akarjuk, hogy ötven vagy száz év múlva is hasonló beszélgetéseket folytathassunk.

Sajnos a szórványosodás általános jelenség, s ha elvesznek a végvárak, akkor a központi vár is gyengül. Igen, időnként fel kell emlegetni – és december 1-je egy ilyen alkalom –, hogy „megígértétek, de nem tartottátok be”, de közben nekünk meg kell legyenek azok a programjaink, amelyekkel a magyar közösséget erősíteni tudjuk.

korábban írtuk

Sorin Mitu történész: megünneplem december elsejét, örülök március 15-ének
Sorin Mitu történész: megünneplem december elsejét, örülök március 15-ének

Toleráns, európai szemszögből a románok a nemzetépítés momentumaként tekinthetnek 1918-ra, egy jobb jövő megalapozásaként a maguk, valamint Románia és Erdély valamennyi lakója számára – állapította meg a Krónikának adott interjúban Sorin Mitu kolozsvári történész.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön
2025. április 01., kedd

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá

Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá
2025. április 01., kedd

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet

Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet
2025. április 01., kedd

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét

Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét
2025. április 01., kedd

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke

Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke
2025. március 31., hétfő

Digitális változatban is kiállítják Kolozs megyében a születési, halotti bizonyítványokat

Hétfőtől digitális változatban is kiállítják a Kolozs megyei hivatalok a születési, házasságkötési, válási és a halotti bizonyítványokat – jelentette be a Kolozs Megyei Tanács.

Digitális változatban is kiállítják Kolozs megyében a születési, halotti bizonyítványokat