A megelőzésben, a kiegészítő kezelésekben és a rehabilitációban segíthetnek – Csomai Zita orvos-természetgyógyász a Krónikának

A természetgyógyászat alapja a gyógynövények gyógyító erejének hatékony felhasználása •  Fotó: Hagyományok Háza

A természetgyógyászat alapja a gyógynövények gyógyító erejének hatékony felhasználása

Fotó: Hagyományok Háza

Felfutó ívben vannak a természetgyógyászati kezelések, amit az is bizonyít, hogy a szakemberek által tartott előadásokra egyre nagyobb az igény, keresik a természetgyógyászati könyveket, és kelendőek a szakma világhálós elérhetőségei. Az Erdélyben rendszeresen megforduló dr. Csomai Zita budapesti orvos-természetgyógyász a Krónikának adott interjújában elmondta, gyakran olyan betegek keresik meg, akik már mindent megjártak, és problémáikra nem találtak megoldást.

Makkay József

2024. június 12., 18:592024. június 12., 18:59

2024. június 12., 22:152024. június 12., 22:15

– Önt sokan ismerik Erdélyben, rendszeresen visszajár előadásokat tartani. Hol fordult meg az elmúlt időszakban?

– Minden július második hétvégéjén részt veszek Csíksomlyón a Székelyföldi gyógynövénynapokon, ahova előadóként hívnak meg. A rendezvényre Böjte Csaba alapítványi otthonában és a Mária-kertben kerül sor. Tavaly több erdélyi előadás-körutam volt: Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen és Nagyváradon is megfordultam. Imádom Erdélyt. Idén is készülök a gyógynövénynapokra, és nemrég kaptam meghívást egy újabb székelyudvarhelyi előadásra.

– Előadásaiban, podcast-beszélgetéseiben sokat foglalkozik az egészséges életmóddal, a betegségek megelőzésével. Milyennek látja az erdélyi népegészségügyi helyzetet?

– Azt tapasztalom, hogy Erdélyben jobb az élelmiszerek minősége, mint Magyarországon. Sokkal többen főznek otthon, sok ember kiskertet művel, természetesebb alapanyagok kerülnek a konyhaasztalra. Magyarországon gyakran a külföldről behozott, nagyüzemi zöldségeket, húsokat, vagy a feldolgozott élelmiszereket fogyasztják az emberek.

Idézet
Az erdélyi háztartásokban jobb szinten van az étkezés, más a kultúrája, mint nálunk. Nagyon jó dolognak tartom, hogy Erdélyben megmaradt a kovászos kenyér.

Magyarországon – legalábbis azokban a betegcsoportokban, amelyekkel dolgozom –, nagy probléma a glutén- és a tejfehérje-érzékenység, amivel Erdélyben kevésbé találkozom. Örömmel tapasztalom, hogy az erdélyi emberek széles körben használják a gyógynövényeket, ami Magyarországon kevésbé van már jelen. Önöknél sokkal inkább együtt élnek a természettel, így a gyógynövényekhez is más a hozzáállás, ami számomra pozitív üzenet.

– Mikor és miben segíthet a természetgyógyász a hozzá forduló betegnek?

– Természetgyógyász akkor kezelhet beteget, ha a szakorvos felállított egy diagnózist. Sokszor megtörténik, hogy a beteg elmegy panaszával az orvoshoz, kivizsgálják, és úgymond nincs kimutatható betegsége. Ilyen esetekben – elsődleges prevencióként – a beteg életmódjában tudunk változtatni: az étkezésben, a mozgásban, a stresszkezelő technikákban, a lelki állapotában és az energetikájában.

Idézet
Ha van diagnózis, a betegséget az orvos kezeli, viszont a természetgyógyász kiegészítő terápiát tud alkalmazni.

Krónikus betegek rehabilitációban óriási szerepe van az életmódnak. Aki hozzáértő természetgyógyászhoz fordul, az nagyon sokrétű anamnézis-felvételre számíthat.

Idén májusban dr. Csoma Zitának ítélte oda a budapesti Carrie Magazin a 2024-es Csodanő Díjat társadalmi felelősségvállalás kategóriában •  Fotó: Facebook/Csomai Zita Galéria

Idén májusban dr. Csoma Zitának ítélte oda a budapesti Carrie Magazin a 2024-es Csodanő Díjat társadalmi felelősségvállalás kategóriában

Fotó: Facebook/Csomai Zita

– Mi az alapvető különbség a klasszikus orvosi ellátás és a természetgyógyászat között?

– A fő különbség az, hogy a nyugati orvoslás protokollokban, objektíven gondolkodik, és nagyon gyors a döntéshozatala. A természetgyógyászat ezzel szemben végtelenül szubjektív: egyénre szabott terápiát állítunk össze, amihez a beteget nagyon alaposan kikérdezzük. Nálam az első konzultáció két óra, ami jóval több, mint a nyugati orvoslásban megszokott 5-10 perc. Megnézzük a beteg tüneteit, és vannak különböző vizsgálati módszereink a talpmasszázson és a bőrön keresztül.

Idézet
Nagyon fontosnak tartom a lélek, a stressz kezelését. Daganatos betegeknél hatványozottan jelentkezik a stressz a bizonytalanság, a gyógyszeres kezeléstől való félelem és a a halálfélelem miatt.

Ezekkel a lelki tényezőkkel a nyugati orvoslás érdemben nem foglalkozik, nincs hozzá idő, sem humánerőforrás. A klasszikus orvosi ellátásban csupán a műtétekre és a gyógyszeres kezelésre van kapacitás. Ha ehhez hozzá tudjuk tenni a természetgyógyászati módszereket, a beteg gyógyulása sokkal jobb lesz.

– Sürgősségi szakorvosként kezdte orvosi pályafutását. Milyen tapasztalatai voltak?

– Kezdetben sürgősségi ellátásban, később egy onkológia osztályon dolgoztam. Egy betegre általában 3-5 perc jutott, naponta hetven beteg keresett fel, soha nem volt időm a páciensekkel részletesen beszélgetni. Elmagyarázni nekik, hogy mi zajlik a testükben, hogy mi fog velük történni. A betegek nagyon igénylik ezeket a beszélgetéseket. Ma már nem dolgozom nyugati típusú orvosként, főállású természetgyógyász vagyok.

– Mennyire megszokott jelenség, hogy valaki orvosi diplomával kötelezi el magát a természetgyógyászat mellett?

– Nem gyakori párosítás, viszont azt látom, hogy egyre több orvosban van nyitottság a természetgyógyászat iránt. Elkezdenek érdeklődni, vagy képzéseket, tanfolyamokat végeznek el. Ma már nálunk is szerveznek olyan orvosi konferenciákat, ahol az előadások közé minimálisan ugyan, de bekerül a természetgyógyászat is.

Idézet
A minisztérium keretében Magyarországon létrejött a komplementer medicina tagozat, amelynek orvosként öten vagyunk a tagjai. Célja, hogy az alternatív, komplementer gyógymódokat a nyugati orvoslásba integrálja.

Igaz, a másik oldalról egyelőre nagy az ellenállás. Ha mindkét térfélen meg tudjuk teremteni a másik iránti tiszteletet – részünkről emeljük a természetgyógyászati szakma színvonalát, amiből ki tudjuk szűrni azokat, akik végzettség nélkül űzik a hivatást –, akkor jó irányba haladunk, és a beteg gyógyulása lesz az elsődleges.

– Mennyire járatják le a természetgyógyászatot az önjelölt ,,gyógyítók”, akiket nehéz megkülönböztetni a valódi szakemberektől?

– Magyarországon is téma ez a kérdés. Fontosnak tartom, hogy akik egészségügyi tevékenységet folytatnak, megfelelő végzettségük legyen, és gyógyító tevékenységüket vizsgák és engedélyek birtokában végezhessék. Aki leteszi a szükséges szakvizsgákat és rendelkezik érvényes működési engedéllyel, Magyarországon bekerül egy központi adatbázisba, Ezzel szemben

Idézet
ha valaki azt hirdeti magáról, hogy természetgyógyász, de nincs megfelelő végzettség birtokában, megtéveszti az embereket. Sok esetben az álszakemberek miatt járatódott le a természetgyógyászat.

Arra törekszem, hogy ezt a jelenséget megnyugtatóan szűrjük ki a piacról. Másrészt azt szeretném, hogy az orvosokat és a természetgyógyászokat egymáshoz közelítsük. A megelőzésben, a kiegészítő kezelésekben és a rehabilitációban van nagy szerepe a természetes gyógymódoknak, de értelemszerűen egy akut, hirtelen fellépő betegség esetén megkerülhetetlen az orvosi ellátás. Fontos kérdés, hogy mindenki ismerje és tartsa be a kompetencia határait.

– Említette, hogy kevés orvos végzettségű természetgyógyász praktizál. Milyen képzettség áll a természetes gyógymódokat felhasználó gyógyítók mögött?

– Aki nem orvosként fog hozzá a természetgyógyászathoz, annak elsőként alapegészségügyi képzést kell elvégeznie, ennek előfeltétele az érettségi diploma. Emellett el kell végezni egy természetgyógyászati alapismeretek modult, ami szintén tesztvizsgával zárul, a vizsgázónak legalább 71 százalékot kell teljesítenie. Fitoterápiából (gyógynövényes gyógyításból), alternatív mozgás- és masszásterápiából, életmód-tanácsadásból, alternatív fizioterápiából, reflexológiából, és akupresszúrából lehet középszintű szakvizsgát tenni, amelyek birtokában természetgyógyászati képesítéssel gyógyíthat.

Idézet
A természetgyógyászati képzés elméleti és gyakorlati oktatásból áll, mindkét területen írásbeli, szóbeli és gyakorlati vizsga zárja a képzéseket.

Aki működési engedélyt kap, azt ötévente meg kell újítania, aminek a feltétele, hogy az orvosokhoz hasonlóan kötelező továbbképzéseken vegyen részt, legalább 150 kreditpontot kell összegyűjtenie.

– Milyen betegségekkel fordulnak önhöz a páciensek?

– Általában azok keresnek meg, akik mindent megjártak, és problémájukra nem találtak megoldást. Pácienseim zöme daganatos és autoimmun betegekből, meddőséggel küzdőkből, illetve autista gyerekekből áll. Más egészségügyi gondokkal küzdő páciensek is megkeresnek, de a négy fő betegségcsoport teszi ki betegeim többségét.

– Mennyire tudatosul az emberekben a prevenció fontossága, hogy jóval könnyebb megelőzni, mint kezelni a betegségeket?

– Azt látom, hogy bizonyos csoportok esetén fontos szemponttá válik. A mai gyerekek sokkal nyitottabbak, de a felnőttek kicsit elrontják őket.

Idézet
Az emberek jól látják, hogy ami most zajlik, az nem jó irányba tart. Többükben tudatosul, hogy saját életükért és egészségükért felelősséggel tartoznak.

Én abban hiszek, hogy ezt a fogantatás előtt kell elkezdeni. Aki gyereket szeretne, a gondolat megszületésekor kell egészséges életmóddal elkezdenie a betegségek megelőzését. A valóságban nem ilyen rózsás a helyzet, hiszen gyakran nagyon beteg állapotban fordulnak hozzánk az emberek. Erdélyben is az a jellemző, hogy nem az első tüneteknél keresik fel a szakrendelőt, hanem halogatják a kivizsgálásokat. Ezen a hozzáálláson kell változtatni.

Dr. Csomai Zita orvos-természetgyógyász
1999-ben végzett orvosként Szegeden, majd a sürgősségi ellátásban, illetve onkológia osztályon dolgozott éveken át. 2003-ban kezdett el természetgyógyászatot tanulni: életmód-tanácsadás és terápia, alternatív mozgás- és masszázsterápia és fitoterápia szakvizsgákat tett le, a természetgyógyászat szinte minden ágához ért.
2005 óta kismamáknak, kispapáknak tart baba-elsősegély tanfolyamokat. Felkészíti a szülőket a lehetséges veszélyforrásokra, vész-helyzetekre és ezekhez a megoldási lehetőségekre. Életmód-tanácsadóként is a kismamák, a babák és a gyerekek holisztikus kezelése a fő területe. Munkája során a legfontosabbnak a megelőzést tartja, az egészség megőrzését az életmód átalakításával, a stressz megfelelő kezelésével. A gyógyításban a holisztikus szemléletet alkalmazza, a testi, a lelki és a szellemi, energetikai egységet, egészséget igyekszik helyreállítani.
Számos szakkönyv és szakcikk szerzője, Magyarországon és Erdélyben rendszeresen tart természetgyógyászati előadásokat. Idén májusban neki ítélték a Carrie Magazin 2024-es Csodanő Díjat a társadalmi felelősségvállalás kategóriában. Három gyerek édesanyja.

korábban írtuk

Csodanő-díjakat adtak át Budapesten hétköznapi nőknek, akik nem hétköznapi életet élnek
Csodanő-díjakat adtak át Budapesten hétköznapi nőknek, akik nem hétköznapi életet élnek

Dr. Csomai Zita orvos-természetgyógyász nyerte a 2024-es Carrie Csodanő Díj Társadalmi felelősségvállalás kategóriában a közönségdíjat. A díjat a Carrie Magazin alapította 2023-ban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 18., vasárnap

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében

A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében
2025. május 18., vasárnap

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése

Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése
2025. május 18., vasárnap

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó

Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó
2025. május 18., vasárnap

Viharos, esős időben választ államelnököt Románia

Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.

Viharos, esős időben választ államelnököt Románia
2025. május 18., vasárnap

„Ne taktikázzon senki!” Az „európai Romániára” szavaztak az RMDSZ politikusai

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.

„Ne taktikázzon senki!” Az „európai Romániára” szavaztak az RMDSZ politikusai
2025. május 17., szombat

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra

Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra
2025. május 17., szombat

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek

A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek
2025. május 17., szombat

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat

Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat
2025. május 17., szombat

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében

A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében
2025. május 17., szombat

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt

Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt