Szemétkedés. Az egészségügyi hulladék rendkívül veszélyes, ha nem égetik el az előírások szerint (képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
Marosvásárhelyi székhelyű cég áll annak a nyomozásnak a középpontjában, amely keretében csütörtökön országszerte 190 helyszínen tartottak házkutatást. Ám az adócsalással és egészségügyi hulladékok „szétszórásával” gyanúsított vállalkozó a Krónikának úgy fogalmazott, még csak nem is gyanítja, miért tartott ilyen nagyszabású akciót a rendőrség. A hatóságok szerint a MedPharma Collect a begyűjtött hulladék egy részét a természetbe ürítette.
2021. március 07., 14:312021. március 07., 14:31
2021. március 07., 14:342021. március 07., 14:34
A marosvásárhelyi székhelyű MedPharma Collect Kft. a „fő célpontja” annak a nagyszabású országos akciónak, amelynek keretében a Maros megyei rendőrség gazdasági bűncselekményekben illetékes osztálya 190 helyszínen, 17 megyében és Bukarestben végzett házkutatást csütörtökön egy adócsalással, hivatali visszaéléssel és környezetszennyezéssel kapcsolatos ügyben.
A Maros megyei rendőrség gazdasági bűncselekményekben illetékes osztálya 190 helyszínen – 17 megyében és Bukarestben – végzett házkutatást csütörtök reggel egy adócsalással, hivatali visszaéléssel és környezetszennyezéssel kapcsolatos ügyben.
A Maros megyei rendőr-főkapitányság gyanúja szerint az egészségügyi egységekből származó hulladék kezelésével foglalkozó, marosvásárhelyi székhelyű MedPharma Collect Kft. 2018 és 2020 között hamisította könyvelését, a begyűjtött hulladékokat pedig, hogy a költségeket megtakarítsa, a természetben ürítette ki ahelyett, hogy átadta volna az engedéllyel rendelkező hulladékégető cégeknek.
„Ezt nekem nem mondták, mint ahogy semmiféle más információt nem osztottak meg velem” – nyilatkozta a házkutatások másnapján a Krónikának Adrian Henteş, a MedPharma vezetője. Kérdésünkre, hogy nem is gyanítja, miért látogatta meg a rendőrség és miért gyűjtötte be a könyvelési dokumentumokat cégének marosvásárhelyi székhelyéről, a vállalkozó nemmel válaszolt.
– mondta. Henteş cége szinte az ország felében jelen van, 17 megyében és Bukarestben folytat tevékenységet. A nagyszabású akció során, amelyet a Maros megyei ügyészség irányít, a fővárosban és Maros, Botoşani, Iaşi, Suceava, Fehér, Arad, Bákó, Bihar, Krassó-Szörény, Kolozs, Konstanca, Dâmboviţa, Dolj, Prahova, Szeben, Teleorman és Vaslui megyében tartottak házkutatásokat, összesen mintegy 190 jogi és magánszemélynél.
A hatóságok szerint az ügyben egészségügyi intézmények és az egészségügyi ágazatban tevékenykedő cégek is érintettek, amelyek nyilvántartásait szintén megcsonkították, így a szóban forgó vállalat adócsalást követhetett el. Az ügyben a sürgősségi állapot idején folytatott, egészségügyi fogyóanyagokra kiírt közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos részleteket is vizsgálnak. A becslések szerint az állami büdzsének okozott kár jelenleg 380 000 lejre rúg – derül még ki a rendőrségi közleményből. A hatóságok szerint öt személyt állítanak elő.
Emanuela Fărcaş rendőrségi szóvivő elmondta, hogy a költségcsökkentés érdekében a cég alkalmazottjai az egészségügyi hulladékokat nem mindig szállították a krematóriumba, inkább a természetben szórták szét.
Nem változott a tarnicai víztározó vízének minősége azután, hogy ismeretlenek több mint egy köbméter lejárt szavatosságú gyógyszert dobtak ki a tópartra – közölte a Szamos Vízügyi Igazgatóság.
Cégének legnagyobb ügyfele Maros megyében a dicsőszentmártoni városi kórház. Az intézmény három évvel ezelőtt, a legjobb árajánlat alapján választotta a marosvásárhelyi hulladékelszállító szolgáltatásait. A szerződés értelmében a MedPharma hetente háromszor veszi át a hulladékot. Megheşan Zsuzsanna kórházigazgató lapunknak elmondta, neki nincs rálátása arra, hogy a cég autói hová viszik a begyűjtött „árut”.
Megheşan úgy véli, az általa vezetett kórház jogilag feddhetetlen, hisz a hulladékok szabályszerű elszállításáról és elégetéséről a MedPharma minden egyes alkalommal igazolást mutatott fel. Kérdésünkre, hogy a kórházból kidobott anyagok mennyire veszélyeztetik a környezetet, az igazgató elmondta, hogy egy használt fecskendőnek évtizedekre van szüksége ahhoz, hogy a természetben felbomoljon. Míg egy erdő szélére kihajított méh vagy vakbél kellemetlen látványnak számít, addig egy használt injekciós tű akár veszélyes is lehet, ha egy éppen arra játszó gyermek beleesik.
Fotó: Barabás Ákos
Egy felmérés szerint Romániában évente csaknem 1500 tonna lejárt szavatosságú gyógyszer kerül a háztartási szemétbe vagy a csatornarendszerbe. Ennek nagyobb részt az az oka, hogy szinte senki nem tartja tiszteletben az egészségügyi minisztérium 2009/962-es, illetve 2014/119-es rendeletét, melynek értelmében ezeket a gyógyszereket le kellene adni a legközelebbi gyógyszertárban, ahonnan majd a krematóriumba jutnának. Csakhogy sokan – kényelemből vagy tudatlanságból – egyenesen a szemetes vederbe dobják. Számos esetben viszont a patikusok utasítják el a lejárt szavatosságú gyógyszerek átvételét. Ezeknek a természetbe, azaz a talajvízbe juttatása rendkívül veszélyes lehet.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
szóljon hozzá!