Szemétkedés. Az egészségügyi hulladék rendkívül veszélyes, ha nem égetik el az előírások szerint (képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
Marosvásárhelyi székhelyű cég áll annak a nyomozásnak a középpontjában, amely keretében csütörtökön országszerte 190 helyszínen tartottak házkutatást. Ám az adócsalással és egészségügyi hulladékok „szétszórásával” gyanúsított vállalkozó a Krónikának úgy fogalmazott, még csak nem is gyanítja, miért tartott ilyen nagyszabású akciót a rendőrség. A hatóságok szerint a MedPharma Collect a begyűjtött hulladék egy részét a természetbe ürítette.
2021. március 07., 14:312021. március 07., 14:31
2021. március 07., 14:342021. március 07., 14:34
A marosvásárhelyi székhelyű MedPharma Collect Kft. a „fő célpontja” annak a nagyszabású országos akciónak, amelynek keretében a Maros megyei rendőrség gazdasági bűncselekményekben illetékes osztálya 190 helyszínen, 17 megyében és Bukarestben végzett házkutatást csütörtökön egy adócsalással, hivatali visszaéléssel és környezetszennyezéssel kapcsolatos ügyben.
A Maros megyei rendőrség gazdasági bűncselekményekben illetékes osztálya 190 helyszínen – 17 megyében és Bukarestben – végzett házkutatást csütörtök reggel egy adócsalással, hivatali visszaéléssel és környezetszennyezéssel kapcsolatos ügyben.
A Maros megyei rendőr-főkapitányság gyanúja szerint az egészségügyi egységekből származó hulladék kezelésével foglalkozó, marosvásárhelyi székhelyű MedPharma Collect Kft. 2018 és 2020 között hamisította könyvelését, a begyűjtött hulladékokat pedig, hogy a költségeket megtakarítsa, a természetben ürítette ki ahelyett, hogy átadta volna az engedéllyel rendelkező hulladékégető cégeknek.
„Ezt nekem nem mondták, mint ahogy semmiféle más információt nem osztottak meg velem” – nyilatkozta a házkutatások másnapján a Krónikának Adrian Henteş, a MedPharma vezetője. Kérdésünkre, hogy nem is gyanítja, miért látogatta meg a rendőrség és miért gyűjtötte be a könyvelési dokumentumokat cégének marosvásárhelyi székhelyéről, a vállalkozó nemmel válaszolt.
– mondta. Henteş cége szinte az ország felében jelen van, 17 megyében és Bukarestben folytat tevékenységet. A nagyszabású akció során, amelyet a Maros megyei ügyészség irányít, a fővárosban és Maros, Botoşani, Iaşi, Suceava, Fehér, Arad, Bákó, Bihar, Krassó-Szörény, Kolozs, Konstanca, Dâmboviţa, Dolj, Prahova, Szeben, Teleorman és Vaslui megyében tartottak házkutatásokat, összesen mintegy 190 jogi és magánszemélynél.
A hatóságok szerint az ügyben egészségügyi intézmények és az egészségügyi ágazatban tevékenykedő cégek is érintettek, amelyek nyilvántartásait szintén megcsonkították, így a szóban forgó vállalat adócsalást követhetett el. Az ügyben a sürgősségi állapot idején folytatott, egészségügyi fogyóanyagokra kiírt közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos részleteket is vizsgálnak. A becslések szerint az állami büdzsének okozott kár jelenleg 380 000 lejre rúg – derül még ki a rendőrségi közleményből. A hatóságok szerint öt személyt állítanak elő.
Emanuela Fărcaş rendőrségi szóvivő elmondta, hogy a költségcsökkentés érdekében a cég alkalmazottjai az egészségügyi hulladékokat nem mindig szállították a krematóriumba, inkább a természetben szórták szét.
Nem változott a tarnicai víztározó vízének minősége azután, hogy ismeretlenek több mint egy köbméter lejárt szavatosságú gyógyszert dobtak ki a tópartra – közölte a Szamos Vízügyi Igazgatóság.
Cégének legnagyobb ügyfele Maros megyében a dicsőszentmártoni városi kórház. Az intézmény három évvel ezelőtt, a legjobb árajánlat alapján választotta a marosvásárhelyi hulladékelszállító szolgáltatásait. A szerződés értelmében a MedPharma hetente háromszor veszi át a hulladékot. Megheşan Zsuzsanna kórházigazgató lapunknak elmondta, neki nincs rálátása arra, hogy a cég autói hová viszik a begyűjtött „árut”.
Megheşan úgy véli, az általa vezetett kórház jogilag feddhetetlen, hisz a hulladékok szabályszerű elszállításáról és elégetéséről a MedPharma minden egyes alkalommal igazolást mutatott fel. Kérdésünkre, hogy a kórházból kidobott anyagok mennyire veszélyeztetik a környezetet, az igazgató elmondta, hogy egy használt fecskendőnek évtizedekre van szüksége ahhoz, hogy a természetben felbomoljon. Míg egy erdő szélére kihajított méh vagy vakbél kellemetlen látványnak számít, addig egy használt injekciós tű akár veszélyes is lehet, ha egy éppen arra játszó gyermek beleesik.
Fotó: Barabás Ákos
Egy felmérés szerint Romániában évente csaknem 1500 tonna lejárt szavatosságú gyógyszer kerül a háztartási szemétbe vagy a csatornarendszerbe. Ennek nagyobb részt az az oka, hogy szinte senki nem tartja tiszteletben az egészségügyi minisztérium 2009/962-es, illetve 2014/119-es rendeletét, melynek értelmében ezeket a gyógyszereket le kellene adni a legközelebbi gyógyszertárban, ahonnan majd a krematóriumba jutnának. Csakhogy sokan – kényelemből vagy tudatlanságból – egyenesen a szemetes vederbe dobják. Számos esetben viszont a patikusok utasítják el a lejárt szavatosságú gyógyszerek átvételét. Ezeknek a természetbe, azaz a talajvízbe juttatása rendkívül veszélyes lehet.
Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
szóljon hozzá!