Családi ház tervrajza. Hozzáértő műépítész is nehezen tudná megállapítani, hogy készítője valódi szakember-e
Fotó: Makkay József
Műépítész végzettség nélkül tíz évig tervezett családi házakat, vállalati épületeket és oktatási intézményeket a Kolozs megyei Györgyfalván élő Sz. Lóránt. A tavaly ősszel indult rendőrségi és ügyészségi vizsgálat kiderítette, hogy nemcsak műépítészi végzettséget igazoló oklevelet hamisított magának, hanem az építkezési engedélyek beszerzéséhez nélkülözhetetlen építészkamarai tagságot is. Az otthonuk telekeltetéséért küzdő ügyfeleket, önkormányzati képviselőket és műépítészt is megkérdeztünk a Kolozs megye több települését érintő csalássorozatról.
2023. október 26., 10:002023. október 26., 10:00
2023. október 26., 13:332023. október 26., 13:33
Idén augusztustól hatósági felügyelet alatt áll a Kolozs megyei Györgyfalván élő Sz. Lóránt. (Teljes nevét nem írjuk ki, mivel nem minősül közszereplőnek, és a romániai jogszabályok védik a személyiségi jogait; másrészt az ügyében még nem született bírósági ítélet). Egyetemet végzett műépítésznek adva ki magát, a gyanúsított több tervezőiroda alkalmazottjaként törvénytelenül készített építkezési terveket, majd ezt a tevékenységet saját cége keretében folytatta.
A Kolozs megyei ügyészségnek a sajtóhoz eljuttatott közleményéből kiderül, hogy 2011 szeptembere és 2022 októbere között a gyanúsított a Kolozsvári Műszaki Egyetem hamisított műépítészi diplomájának „fedezékében”
A tervrajzokat a kolozsvári, szamosújvári, bonchidai és erdőfeleki polgármesteri hivatalhoz nyújtotta be az építkezési engedélyek megszerzése érdekében. Az általa kidolgozott szakmai dokumentáció olyan jóra sikeredetett, hogy tíz év alatt egyetlen helyi önkormányzatnak sem tűnt fel: olyan műépítészről van szó, aki nem végezte el egyetemi tanulmányait, így nincs oklevele, sem hivatalos szakmai felkészültsége erre a feladatkörre.
A nyomozó hatóság szerint az egyetemi oklevél mellé Sz. Lóránt a román építészkamarai (OAR) tagságát is meghamisította, a tagság az építkezési engedélyek beszerzéséhez szükséges. Mivel a kamara Romániában több regionális központtal működik, a gyanúsított az aradi fiók egyik műépítészének azonosító számát és pecsétjét koppintotta le, hogy a kolozsvári székhelyű – Kolozs, Szilágy és Beszterce-Naszód megyei – kirendeltségen senki ne figyeljen fel illegális tevékenységére.
A Krónikának sikerült kapcsolatba lépnie a szélhámos több ügyfelével, építész kollégáival, valamint a munkáját ismerő önkormányzati tisztségviselőkkel, akik szerint Sz. Lóránt tízéves „szakmai túlélése” kiemelkedő tehetségének köszönhető. Az évek során a tervezőirodákban olyan jól elsajátította a szakmát – remek lakóházakat és közösségi épületeket tervezett –, hogy senkinek nem fordult meg a fejében, esetleg csalóról van szó. Aki egyébként egyetemi tanulmányait abbahagyva vágott neki a kínálkozó lehetőségnek.
Egyik ügyfele – akinek sürgős lett volna az építkezések elkezdése – megelégelte a hiányzását, és az építészkamara kolozsvári irodájához fordult segítségért: mitévő legyen? A kolozsvári kamara munkatársai az aradi kollégáktól kértek további információt, így egyből kiderült, hogy Sz. Lórántnak nincs kamarai tagsága Aradon, sem máshol Romániában.
Az építészkamara rendőrségi feljelentést tett, az álépítész ügyfelei pedig a román sajtóból értesültek az elképesztő hírről.
Györgyfalvi látkép. Az álépítésznek ebben a többségében magyar faluban akadt a legtöbb megrendelője
Fotó: Páva Adorján
Kolozs megyében a legtöbb kárvallott Györgyfalván él. Mivel az álépítész hosszú évekkel ezelőtt itt telepedett le, elterjedt a híre, hogy olcsón és jól dolgozik, így sok megrendelője akadt a faluban. A Krónikának név nélkül nyilatkozó egyik ügyfele portálunknak elmondta, hogy sógorával egy ikerház megtervezését bízták rá.
„Számunkra nagy segítség volt, hogy a hivatali ügyeket ő intézte, mi nem kellett sehol kilincseljünk. Az építkezési tervtől a víz és a villanyáram bevezetéséhez szükséges engedélyek megszerzéséig mindent felvállalt. Amikor megkaptuk az engedélyeket, hozzáláttunk az építkezéshez. Tavaly ősszel be is fejeztük a lakást, és beköltöztünk. Éppen arra készültünk, hogy a feleki polgármesteri hivatallal intézzük az utolsó formaságokat – hivatalosan vegyék át az új épületet –, hogy utána telekkönyvezhessük.
– magyarázza a Györgyfalván letelepedett kétgyerekes fiatal apuka. A család megijedt, az apa azonnal felhívta az erdőfeleki polgármesteri hivatalt, de már késő volt: az önkormányzat épületéből azelőtt távoztak a Kolozs megyei rendőr-főkapitányság munkatársai, és elvittek minden gyanús építkezési dossziét, amelyhez köze volt Sz. Lórántnak.
Azóta egy év telt el, és a Krónikának nyilatkozó károsult – sok más, megvezetett ügyfélhez hasonlóan – még nem tudta hivatalosítani új ingatlanát. Iratcsomójuk közben felkerült a Kolozs Megyei Tanácshoz. Azóta
hogy végre pont kerüljön a 2020-ben elkezdődött építkezés végére.
A rendőrség több tucat dossziét gyűjtött be négy Kolozs megyei polgármesteri hivataltól, amelyek az álépítésszel működtek együtt
Fotó: Makkay József
A közigazgatásilag a többségében román lakosságú Erdőfelekhez tartozó Györgyfalva ügyintézője, Soós Sándor községi adminisztrátor a Krónika érdeklődésére elismerte, hogy legjobban ők szenvedték meg a szélhámos által összeállított házépítési terveket. A Kolozsvár közeli magyar faluban sokan megkedvelték a fiatal szakembert, ezért az építkezni akaró helyiek és a letelepedő családok jórészt nála kötöttek ki. Mindent elvállalt, mindenkinek igyekezett kielégíteni sajátos igényeit.
Amikor kiderült a botrány, a helyi önkormányzat azonnal hozzálátott a kárrendezéshez.
A főépítész azt javasolta, hogy az érintettek új építésszel készíttessenek tervet, vagy a régit egészítsék ki a polgármesteri hivatalban. „Az elején pár dossziét sikerült kiegészíteni, és ezeket a lakásokat át is vette a helyi önkormányzat. A folytatás ott szakadt meg, amikor a rendőrség az Sz. Lóránt nevéhez kötődő összes eredeti ügyiratcsomót elvitte a polgármesteri hivatalból, innentől fogva ezeket már nem lehetett módosítani. A károsultak új tervekben és engedélyeztetési folyamatban gondolkodhatnak, aminek az ára családonként legalább 2000 euró” – nyilatkozta portálunknak Soós Sándor.
A községi adminisztrátor szerint a bírósági eljárás során olyan döntés is születhet, hogy az álépítész valamennyi tervét érvénytelenítik, így a meglévő műszaki dokumentáció alapján nem lehet majd egyetlen ingatlant sem telekeltetni. Igazából az a járható út, ha új építésszel új terveket készíttetnek.
A megyei önkormányzat képviselőivel továbbra is keresik a megoldás lehetőségét. Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke a Krónikának elmondta, hogy Claudiu Daniel Salanță megyei főépítész és csapata mindent elkövet, hogy Sz. Lóránt volt ügyfeleit minél kevesebb kár érje.
Györgyfalva bejárata. A Kolozsvár melletti faluban legalább tíz, újonnan épített családi ház átadása-átvétele kérdéses
Fotó: Páva Adorján
Megkerestük Guttman Szabolcsot, a Romániai Építészkamara korábbi regionális elnökét is. Az ismert műépítész nehezen feldolgozhatónak, fájdalmasnak nevezte Sz. Lóránt tettét. Lapunknak elmondta, először nem hitte el a róla szóló híreket, hiszen tehetséges fiatalembernek tartotta, akinek a környezetbe jól illeszkedő épületeit Kolozs megye főépítésze is megdicsérte korábban egy Facebook-bejegyzésben.
Kérdésünkre, miként történhetett meg, hogy a kamarai tagságot is igazoló pecséttel valaki hosszú évekig megtéveszti ügyfeleit, Guttman Szabolcs úgy fogalmazott: ,,amikor elmegyünk egy orvoshoz, rendszerint előtte nem érdeklődünk az orvosi kamaránál, hogy az illető szakorvosnak van-e diplomája és megfelelő képesítése. Ezt természetesnek vesszük.”
Guttman Szabolcs szerint minden ilyen botrány után tökéletesedik a rendszer. Ma már egységes számítógépes nyilvántartás működik az országban engedéllyel rendelkező műépítészekről. Az ügyfél bármikor bemehet az építészkamarához ellenőrizni az illető szakembert, akivel dolgoztatni akar.
Sz. Lóránt nem válaszolt a Krónika kérdéseire
A román sajtó értesülései szerint Sz. Lóránt tervezte a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány több ingatlanát, illetve a szamosújvári Téka Kollégium épületegyüttesében is vállalt tervezői feladatokat. Megkerestük Balázs-Bécsi Attilát, a Téka Alapítvány vezetőjét is, aki nem akarta kommentálni a sajtóhíreket. Portálunknak azt írta üzenetében, nem szeretné súlyosbítani egykori diákjának nehéz helyzetét, aki az iskolai évek alatt kiváló tanuló volt. Értesüléseink szerint a szórványkollégiumban még időben sikerült rendezni a tervezés miatti gondokat, a kárrendezést egy kolozsvári magyar építész vállalta fel.
Többek között azt is meg szerettük volna kérdezni, hogy szándékában áll-e visszafizetni ügyfeleinek a tervezésért kapott honoráriumokat. Györgyfalvi kárvallottaktól ugyanakkor megtudtuk, hogy több ügyfelének már visszafizette a tervezési költségek egy részét.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
1 hozzászólás