A sétatéri ’56-os emlékmű volt a forradalomra és szabadságharcra való megemlékezés központi helyszíne Kolozsváron
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Az 1956-os forradalom részvevői a hatalmához görcsösen ragaszkodó rendszerrel szembeszállva mutattak példát a világnak arról, milyen nagy dolog a szabadság, hogy azért akár az életáldozat sem drága – jelentette ki Dávid Gyula irodalomtörténész, '56-os elítélt a forradalom és szabadságharc 67. évfordulóján a kincses városban tartott ünnepi megemlékezésen. A kolozsvári magyarok a sétatéri ’56-os emlékműnél gyülekeztek hétfő délután, hogy fejet hajtsanak a magyar forradalom és szabadságharc hősei előtt.
2023. október 23., 20:212023. október 23., 20:21
2023. október 23., 20:472023. október 23., 20:47
Antal Géza, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének ügyvezető elnöke, a kolozsvári megemlékezés házigazdája Kós Károly szavaival köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelve, „67 évvel a budapesti dráma után ma már tudjuk, hogy '56 mártírjai, a pesti vagy a kolozsvári srácok nem haltak meg hiába”. „A megtorlás kemény börtönéveit a történelem nem hagyta figyelmen kívül. Október 23-a az első tragikus felvonása a kommunista zsarnokság összeomlásának. Ez az oka annak, hogy mi, magyarok ma szerte a nagyvilágban a szabadságot ünnepeljük, és velünk együtt még oly sokan” – hangoztatta a politikus a sétatéri '56-os emlékműnél rendezett megemlékezésen.
A rendezvényen felszólalt Dávid Gyula irodalomtörténész, a Bolyai Egyetem egykori tanársegédje, akit az 1956-os forradalommal való szolidaritás miatt indult átfogó megtorlás keretében hét év börtönbüntetésre ítélt a román kommunista rezsim. A 95 éves szerkesztő, műfordító, kiadó beszédének már az elején kihangsúlyozta, hogy az 1956-os magyar forradalom évfordulója immár nálunk is megünnepelhető, immár nálunk is lehetőség van emlékezni azokra, akik „egy, a hatalmához görcsösen ragaszkodó rendszerrel szembeszállva mutattak példát a világnak arról, milyen nagy dolog a szabadság, hogy azért akár az életáldozat sem drága”.
A román kommunista rezsim által a forradalommal való szolidarizálásáért hét év börtönnel sújtott Dávid Gyula irodalomtörténész szerint kisebbségi létünkben is meg kell őriznünk magyarságunkat
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Hangsúlyozta, családtagjaikra is emlékeznünk kell, akiknek, ha más módon is, de mindezeket szintén el kellett szenvedniük.
„Néhány napja egy interjú keretében megkérdezték tőlem, mit üzenek, mint egykori '56-os a mai ifjúságnak. Azt mondtam, és ma is elmondom, hogy a jövő szempontjából mindenekelőtt azt tartom a legfontosabbnak, hogy ebben a ki tudja meddig tartó kisebbségi helyzetükben is őrizzék magyarságukat. Véssék az eszükbe azt, amire annak idején a forradalom napjaiban a szlovákiai magyar költő, Bálint Tibor figyelmeztetett, hogy
– fejtette ki Dávid Gyula.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A kolozsvári megemlékezésen – akárcsak az 1956-os forradalom idején – fontos szerepet kaptak a fiatalok, az ifjúsági szervezetek képviselői is. Román János, a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács képviselője Szabó Lőrinc versével rótta le tiszteletét, Szabó-Csorba Zsuzsanna Emese, a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum vezetője ugyanakkor beszédében azt hangsúlyozta, hogy az 1956-os ifjak bátorsága és elszántsága a mai fiataloknak is példát jelent.
– hangsúlyozta.
Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke felszólalásában kiemelte, hogy annak idején a magyar forradalom meglepte a nagyvilágot. Ugyanis nem gondolta senki, hogy az ötvenes években egy ilyen méretű szabadságharc kibontakozhat Kelet-Európában a szovjet elnyomó hatalom ellen és az otthoni magyar kommunisták ellen. A szövetség képviselőházi frakcióvezetője kiemelte, hogy sem keletről, sem nyugatról nem kaptak segítséget a magyarok, csak magunkra számíthatunk a nehéz pillanatokban. Hozzátette, bár a mai nemzedéknek nem kell meghalnia a szabadságért, az a dolga, hogy ne feledje azokat, akik a magyar történelem folyamán meghaltak a szabadságért.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Az ünnepség következő mozzanataként a történelmi magyar egyházak képviselői: dr. Kolumbán Vilmos József református püspökhelyettes, László Attila katolikus főesperes-plébános, Rácz Norbert Zsolt unitárius lelkész és Kerékgyártó Imola lutheránus lelkész mondtak áldást.
A kolozsvári ’56-os megemlékezés hagyományaihoz híven a János Zsigmond Unitárius Kollégium, Péterfy Gyula kórusának dalai egészítették ki a műsort, illetve a Kallós Zoltán Alapítvány népzene iskolájának tanulói kísérték az emlékezés perceit.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Az emlékműnél tartott megemlékezést követően a Kolozsvári Állami Magyar Színházban bemutatták a Tóth Ilona életéről szóló, Őrizd a lángot! című rockoperát. Ezután a hagyományoknak megfelelően megtartották az ifjúsági szervezetek fáklyás felvonulását a színháztól Mátyás király király szülőházáig, ahol jelképesen 19:56 órakor a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács tagjainak előadására került sor. Majd innen a fáklyás menet a Házsongárdi temetőbe, Dsida Jenő sírjához vonult.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
szóljon hozzá!