2012. február 23., 08:092012. február 23., 08:09
A polgármesteri hivatal két külső gázszolgáltatót kért fel arra, hogy a teljes gázhálózatot átvizsgálják. Ovidiu Nemes alpolgármester tegnap arról számolt be, hogy ezek egyike, az E.On gázszolgáltató cég az első vizsgálatok után úgy találta, hogy nincs robbanásveszély a környéken. A kettős gázrobbanás ügyét egyébként tegnap a főügyészséghez utalta Laura Codruta Kövesi legfelsőbb ügyész, a vizsgálatot végző szervek az ellenőrzés végett elvitték a klub biztonsági kameráit is.
Dr. Lingvay József kutatómérnök szerint a teljes átvizsgálással várni kellene tavaszig, amikor az emberek kevésbé sínylik meg a gáz hiányát. „Függetlenül attól, hogy marad-e Szigeten a jelenlegi gázvállalat, vagy más cég fogja szolgáltatni a gázt, rögtön, ahogy kitavaszodik, utcánként le kell zárni a gázt, nyomáspróba alá vetni a csöveket, valamint a belső szereléseket is ellenőrizni kell” – nyilatkozta lapunknak a szakértő.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) köztestületi tagja elmondta: a gázelosztó rendszert Máramarosszigeten „kriminális körülmények között, felületesen építették meg”, éppen ezért szükséges annak körültekintő átvizsgálása. A városban mintegy 2500-an vannak rákötve a gázhálózatra. Az MTA tagja arra is felhívja az ügyben vizsgálódó ügyészek figyelmét, hogy mindenképpen ellenőrizni kell, hogy a baleset időpontjában szagosították-e a metángázt. Mivel az incidenst megelőzően senki nem érzett gázszagot, valószínű, hogy az nem is volt szagosítva, és kispórolták a merkaptánt a gázból. „Ez olyan mulasztás, amely nagy részben hozzájárult a robbanáshoz” – szögezte le a Bukarestben élő, szigeti származású szakember. Hozzáfűzte, hogy a gázelosztó vállalatnak a kötelessége szagosítani a gázt, de a felelősség közös a Transgazzal. Hozzátette, hogy az ilyen jellegű mulasztások gyakran fordulnak elő az országban.
Egy másik fontos pont, amire az ügyészeknek oda kell majd figyelniük, az, hogy voltak-e szellőztetők szerelve a csövek fölé. „Ilyen szellőztetőket minden hegesztésnél, minden elágazásnál és a csövek végére is föl kell szerelni. Ezeket maximum hetente, de szükség esetén akár naponta is tisztítani kell, és megvizsgálni, hogy van-e gázszivárgás. Télen, amikor nagy fagy van, és összezsugorodnak a csövek, naponta ki kell tisztítani belőlük a jeget, hogy az esetleg elszabadult gáz ki tudjon jönni” – mondta a szakértő, aki szerint meg kell vizsgálni, hogy rendszeresen takarította-e a gázszolgáltató a szellőztetőket. Lingvay József ugyanis kétli, hogy ezt megtették volna, különben nem lett volna szabad a csöveknek megrepedniük a fagy miatt.
„Amennyiben tévedek, és a gázszolgáltató mindenben a műszaki előírások szerint járt el, akkor máshol kell keresni a felelősséget” – összegzett a mérnök. Kijelentette: a gázrobbanásoknál a gázszolgáltatók fatalitásról beszélnek, az áldozatokat vagy a kedvezőtlen időjárást okolják a történtekért. Szerinte sokkal inkább a műszaki előírások megszegése és a műszaki ismeretek hiánya okozza az ilyen jellegű tragédiákat.
Időközben az ügy már a parlament elé is került. Béres István Máramaros megyei RMDSZ-es képviselő kedden politikai nyilatkozatban szólalt fel a kettős gázrobbanás kapcsán. A képviselő a helyi és központi hatóságok kaotikus intézkedéseit, szakmai felkészületlenségét bírálta, és felkérte a gazdasági minisztérium illetékeseit, hogy az ellenőrző hatóságokkal közösen vizsgálják felül a szigeti gázszolgáltatóval kötött szerződést.
A gázbevezetés közbeszerzési eljárását 2003-ban tartották meg az akkori ipari minisztériumban, a munkálatokhoz azonban 2005-ben sem fogtak hozzá. „Kiderült, azért nem halad a cég a gázbevezetési munkálatokkal, mert nem volt pénzük anyagokat vásárolni” – mondta a képviselő, aki szerint emiatt nem kizárt, hogy olcsó és gyengébb minőségű anyagokkal dolgozott. Időközben a gázszolgáltató cég tulajdonost váltott, jelenleg annyit lehet tudni róla, hogy egy offshore cég, és Ciprusban van bejegyezve – tudtuk meg Béres Istvántól.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.