2012. november 02., 09:442012. november 02., 09:44
Hozzávalók: 2 fej fokhagyma, olívaolaj, 1 evőkanál liszt, 2 db húsleveskocka, kakukkfű, őrölt bors, só, 1 l víz.
A sajtos-gombás krutonhoz: kifli, gomba, sajt, olívaolaj, só, őrölt bors.
Elkészítés: A fokhagymafejeket félbevágjuk, majd a vágott felével lefelé egy edénybe tesszük, és felöntjük annyi olívaolajjal, hogy ellepje. Ezután betesszük az előmelegített sütőbe, és közepes lángon kb. 30 perc alatt szép pirosra sütjük. Amikor már szépen megsült, kivesszük a félbevágott fokhagymafejeket az olajból, és késsel kiszedjük a gerezdeket a hajából. Ezután egy edénybe tesszük, és villával kicsit összenyomkodjuk a megsült fokhagymagerezdeket. Pici olajat öntünk rá, majd felhevítjük. Ekkor megszórjuk a liszttel, és kevergetve világos zsemleszínűre pirítjuk. Végül felöntjük a vízzel, majd ízlés szerint sóval, húsleveskockával, őrölt borssal és kakukkfűvel ízesítjük. 10-15 percig főzzük, majd kicsit pépesítjük. A sajtos-gombás pirítóshoz a gombát ízlés szerint vékonyan felszeleteljük, majd egy kevés fokhagymás olívaolajon elkezdjük párolni. Közben ízlés szerint sózzuk, és megszórjuk őrölt borssal.
Többszöri kevergetés mellett zsírjára sütjük, majd félreteszszük. A kiflit vékonyan felszeleteljük. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, majd egymás mellé helyezzük a kifliszeleteket. Mindegyiknek a tetejére egy pici fokhagymás olívaolajat csepegtetünk. Előmelegített sütőben közepes lángon elkezdjük pirítani. Amikor már kezd a kifli széle világos színt kapni, kivesszük a sütőből. Tetejére ráhalmozzuk a megpárolt gombát, majd megszórjuk reszelt sajttal. Visszatesszük a sütőbe, és addig sütjük, míg a sajt szépen ráolvad a gomba tetejére.
Hozzávalók: 40 dkg sertéslapocka, 40 dkg vegyes leveszöldség (sárgarépa, fehérrépa, darabka zeller és karalábé), kb. 4 dkg zsír vagy olaj, 1 hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál liszt, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, őrölt pirospaprika, tárkony, majoránna, őrölt bors, 1 babérlevél, 2 dl tejföl, citromlé, kapor. A gombóchoz: 30 dkg krumpli, kb. 15 dkg liszt, 1 tojás, 1 teáskanál zsír, őrölt bors, őrölt szerecsendió, só.
Elkészítés: A lapockát és a zöldségeket apró kockára vágjuk, a hagymákat finomra aprítjuk. Felhevített zsiradékban a zöldségeket a vöröshagymával pár percig magas hőfokon dinszteljük, majd megfuttatjuk benne a fokhagymát is. Meghintjük 1 evőkanál liszttel és őrölt paprikával, elkeverjük, felengedjük 1,8 liter vízzel, hozzáadjuk a húst.
Sózzuk, borsozzuk, ízesítjük a fenti fűszerekből, a paradicsomot és zöldpaprikát behasítjuk, beledobjuk, lassú forralással, kicsit félrehúzott fedővel főzzük, ameddig a hús megpuhul. A krumplit apró kockára vágjuk, kevés vízben 6 perc alatt megfőzzük, leszűrjük, összetörjük, hűtjük. Hozzáadjuk a többi belevalót, egy keverőtálban összegyúrjuk. Amikor a hús megpuhult, a tejfölt kevés forró levessel kikeverjük, kevergetve a leveshez adjuk. Lisztes kézzel a krumplis masszából diónyi gombócokat formázunk, és beleengedjük a levesbe. Meghintjük aprított kaporral, és pár percig – amíg a gombócok feljönnek a felszínre – kevergetve főzzük, citromlével kellemesen pikánsra ízesítjük.
Hozzávalók: 3 fej hagyma, 4 cikk fokhagyma, 5 evőkanál olaj, 1 póréhagyma, 1 evőkanál liszt, 2 húsleveskocka, 1 dl fehérbor. A gombóchoz: 50 dkg darált hús, 2 zsemle, 2 tojás, só, bors, 2 evőkanál aprított petrezselyem, csipetnyi majoránna.
Elkészítés: A felforrósított étolajba beledobjuk a karikára vágott vöröshagymákat, s üvegesre pároljuk. Ezután beleszórjuk a lisztet, kicsit pirítjuk, majd a zúzott fokhagymával is összekeverjük, s felengedjük 2,5-3 liter vízzel. Ha már jó meleg, a leveskockákat is belerakjuk, és közepes lángon főzzük. Közben elkészítjük a gombócokat: a húshoz hozzáadjuk a tojásokat, a vízben áztatott és jól kicsavart zsemléket, a petrezselyem zöldjét, a sót, a borsot, a majoránnát. E masszából apró gombócokat formálunk, s ha a leves majdnem kész, beletesszük, és rászórjuk a felkarikázott póréhagymát is. 20 percig főzzük. Végül hozzáadjuk a bort, amivel még 5 percen át főzzük.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.