Zarándokokat várnak Csíksomlyóra

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

A vallásos cél szem előtt tartását javasolják a pünkösdi búcsúra látogatóknak a csíksomlyói ferences szerzetesek, akik az össznépi találkozó helyett a zarándoklatot helyeznék újra előtérbe .

2009. május 15., 11:172009. május 15., 11:17

Mindenkit szeretettel várunk Csíksomlyóra, de zarándokként – hangsúlyozták a csíksomlyói ferences szerzetesek szerdai sajtótájékoztatójukon, amelyen a május 30-i pünkösdi búcsú programjáról, valamint a fontosabb tudnivalókról tájékoztatták a Mária-kegyhelyre készülő zarándokokat. Kérésük, hogy a Csíksomlyóra érkezők tartsák tiszteletben a zarándoklat hagyományait, hisz nem most kell kitalálni, hogy miről is kell szólnia a pünkösdi búcsúnak.

Kötetben a csíksomlyói búcsúkon elhangzott szentbeszédek

Egészen szép vagy, Mária címmel a Szent István királyról elnevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány gyűjteményes kötetbe foglalta az 1990–2008 közötti időszak csíksomlyói búcsúin elhangzott szentbeszédeket. A prédikációk kötetbe rendszerezését és szerkesztését Laczkó-Dávid Anaklét ferences szerzetes végezte, a könyv a gyergyószentmiklósi Mark House nyomda és kiadóvállalat gondozásában jelent meg ezer példányban.

„Többen jelezték, sőt egyes lelkek el is kezdték összegyűjteni a pünkösdi beszédeket azért, hogy azok maradandó közkinccsé váljanak; ugyanis a szó elszáll, de az írott beszédet újból el lehet olvasni” – indokolja a könyv ajánlójában Anaklét atya a szentbeszédek kötetbe rendszerezését. Mint kifejti: mai divatos kifejezéssel élve „civil kezdeményezésre” jött létre a kötet. Az atya arra is felhívja a figyelmet, hogy „a pünkösdi beszédeknek egyrészt történelmi jellegük van, de ennél is fontosabb az az üzenet, amelyet az Úr az ünnepi szónokok által a búcsús zarándokok, illetve e könyvecskén keresztül az olvasók szívébe akart és akar vésni.” „Imádságos újraolvasásuk” nem csak élmény, de eljuthat olyan személyekhez is, akiknek nem adatott meg a lehetőség jelen lenni valamennyi búcsún. „Ahogy a csendben, imában születtek e beszédek, mi is a csendes imában tudjuk az emberi szó mögött felismerni a prófétai szót” – szögezi le a könyv előszavában Páll Leó miniszter provinciális.

A kötetben Csató Béla főesperes, dr. Barsi Balázs, Szőke János, dr. Kada Lajos érsek, dr. Miklósházy Attila püspök, dr. Jakubinyi György érsek, Reizer Pál püspök, dr. Paskai László bíboros, Tamás József püspök, dr. Czirják Árpád érseki helynök, Bosák Nándor püspök, dr. Bíró László püspök, Bartók Albert, dr. Erdő Péter bíboros, Hajdó István főesperes, Majnek Antal püspök, Borbély Gábor főesperes és Schönberger Jenő püspök szentbeszédei mellett helyet kapott Márton Áron püspök 1949-es beszédének töredéke, II. János Pál pápa 2004-es üzenete, valamint dr. Jakubinyi György érsek csíksomlyói beszéde az Erdélyi Főegyházmegye jubileumi évének a megnyitóján. A könyv 15 lejért megvásárolható a csíksomlyói kegytárgyboltban, illetve megrendelhető a Mark House Kft.-nél.

Jánossy Alíz

Visszaszorítanák az egyenruhás felvonulást

Tímár Sándor Asztrik templomigazgató elmondta, hogy a búcsú lényege nem más, mint Isten imádása, a Boldogságos Szűz Mária tisztelete, amelyhez hozzátartozik a zarándoklat, a kellemetlenségek elviselése, az áldozatvállalás, a bűnbánati gyakorlatok – gyónás és áldozás –, valamint a szentmisén való részvétel.

E legfontosabb vallásos lelki célt szem elől tévesztik azok a résztvevők, akik a búcsún való megjelenést egyfajta nemzeti bulinak tekintik, vagy politikai pártok, csoportok zászlóival, különböző egyenruhákban igyekeznek tüntetőleg felvonulni. Ne is beszéljünk a táltos pogány magyar vallás megjelenéséről, hangsúlyozták.

„Nem szeretnénk senkit megbántani, de nem sok köze van ezen megnyilvánulásoknak az ősi búcsús zarándoklathoz. Célunk ezen visszásságok megszüntetése, visszaszorítása, és az igazi zarándoklatnak, búcsújárásnak, Mária tiszteletének hangsúlyozása. Hogy méltók legyünk őseink tiszta hagyományához” – hívta fel a figyelmet Péter Artúr házfőnök. 

A politikusok is zarándokként jöjjenek!

A ferences atyák többször is hangsúlyozták, hogy szeretettel várják a búcsúra a híveket, papokat, szerzeteseket, más felekezetű testvéreket, közéleti személyiségeket, politikusokat, de nem a pártjuk és szervezetük képviseletében, hanem Istent kereső zarándokként. Ugyanakkor kifejtették, nagyon örülnének, ha minél többen öltöznének népviseletbe, de ugyanakkor felhívták a figyelmet a szeszélyes időjárásra is.

Hozzátették: szeretettel kérik, hogy a papokat, lovagrendeket, valamint a hivatalos szervezeteket leszámítva más ne jelenjen meg egyenruhában vagy egyenruhára emlékeztető viseletben. És arra is felkérik a híveket, hogy az egyházi, lelkiségi és a magyar nemzeti zászlón kívül semmilyen más lobogót, jelképet ne vigyenek magukkal.

A búcsús szentmise a Hármashalom oltárnál május 30-án, szombaton 12 óra 30 perckor kezdődik, az ünnepi szónok Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek. Az idei búcsú mottója: „Krisztussal ezer esztendeig”, a millenniumi év jelmondata, amellyel a Gyulafehérvári Főegyházmegye fennállásának ezeréves, valamint a ferences rend 800 éves fennállására emlékeznek.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház