Vallási méltóságokkal találkoztak az uniós vezetők

Az európai vallási hagyományok hozzá tudnak járulni az Európai Unió értékeinek alakításához, valamint az EU jövőjéről folytatott vitához – szögezte le Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke azon a brüsszeli találkozón, amelyen a központi uniós intézmények vezetői vallási méltóságokkal találkoztak.

Gazda Árpád

2007. május 18., 00:002007. május 18., 00:00

Az EU részéről Angela Merkel német kancellár, Pöttering és José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke vett részt a megbeszélésen, míg az európai vallási világot húsz iszlám, keresztény és zsidó méltóság képviselte, köztük anglikán, református, evangélikus, katolikus, ortodox főpapok, rabbik és iszlám közösségi vezetők is.

Ez már a harmadik ilyen jellegű találkozó volt Brüsszelben, az Európai Bizottság szervezésében. A megbeszélés tavalyelőtt az európai integrációval, tavaly pedig azzal foglalkozott, miként lehet összeegyeztetni a szólásszabadságot és a vallási érzékenységet. Az idei téma az emberi méltóságnak az uniós integrációban játszott szerepe volt.

Merkel egyebek között arról beszélt, hogy Európa megtanulta: a türelmetlenséget nem lehet eltűrni, míg Barroso azt hangoztatta, hogy a társadalmi integráció kulcsa az egyetemes értékek hangsúlyozása. A vallási vezetőkkel közösen kiemelték annak fontosságát, hogy kölcsönös türelem és tisztelet révén javuljon a viszony az egyes vallások és hitek között. Megerősítették, hogy fontosnak tartják a kölcsönös párbeszédet – a találkozónak így minden bizonnyal lesz folytatása.

Az uniós illetékesek azt is értésre adták: nem látnak lehetőséget arra, hogy az új uniós szerződésben helyet kapjon a keresztény gyökerek említése. A kereszténydemokrata Merkel a közös sajtótájékoztatón elmondta: ő személy szerint szerette volna, ha ez bekerül a szerződésbe, de soros uniós elnökként a tagországokkal tárgyalva úgy látja, hogy ennek nem elégséges a támogatottsága. Az viszont valószínű – tette hozzá –, hogy a szöveg méltatja majd a vallás értékét az egyes közösségeken belül.

A földrajzi közelség és a közös történelem még nem elég ahhoz, hogy államok és emberek között tartós uniót hozzon létre – foglalta össze az elhangzottakat Barroso. Pöttering hozzátette: az uniós intézmények és az egyházak, vallási közösségek között folyamatos párbeszédre van szükség. 

Hírösszefoglaló

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház