2011. szeptember 09., 09:172011. szeptember 09., 09:17
Székesfehérvár őrzi 1777 óta Szent István fejereklyéjét, 1930-től pedig Szent Imre ujjának csontereklyéjét, de – ahogy Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök fogalmazott – „hiányzott a családból az édesanya”. Mint mondta, keresték a módját, hogyan lehetne teljessé tenni az első magyar szent családot, s ezért a családok éve alkalmából arra kérte Passau püspökét, hogy ajándékozza Székesfehérvárnak a passaui niedernburgi templomban eltemetett Boldog Gizella csontereklyéjét. Wilhelm Schraml személyesen vitte el Székesfehérvárra Gizella királyné lábszárcsontjának egy hiteles darabját.
Az ünnepi szentmisén Spányi Antal megyés püspök arról beszélt, hogy Gizella királynénak nemcsak az anya és a feleség szerepét kellett betöltenie, hanem hitével, életpéldájával, férje támogatásával tanúságot is kellett tennie „a hittel élt élet” szépségéről, erejéről, másokat segítő jóságáról”. Passau püspöke homíliájában a családról mint az élet és a hit iskolájáról szólt. Boldog Gizella csontereklyéjét Szent István és Szent Imre ereklyéjével együtt a családok évében a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban majd a liturgikus ünnepek alkalmából tekinthetik meg az érdeklődők. Spányi Antal szerint tervezik az első magyar szent család ünnepének meghonosítását, ezzel is segítve, hogy megtörténjen Boldog Gizella szentté avatása.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.