Közvetlenség, egyszerűség, az emberekhez való közelség – ezekkel a jelzőkkel foglalta össze az olasz sajtó a március 13-án megválasztott Ferenc pápa első egy hónapját az egyház élén. Ferenc pápa minden eddigi tette annyira „természetes és hétköznapi volt, hogy éppen ezért különlegesnek tűnt” – írta az egyházfő első harminc napját „csodálatosnak” nevező Famiglia Cristiana.
2013. április 19., 08:222013. április 19., 08:22
2013. április 22., 16:322013. április 22., 16:32
Az olasz katolikus hetilap szerint az új pápa egy hónapja „az emberekhez közel van”. Ferenc pápa „csökkentette a távolságot az egyház és a hívők között és a nem hívőkkel szemben is”. Megválasztása másnapján az új pápa nem költözött be az apostoli lakosztályba; egy hónap elteltével még mindig a vatikáni Szent Márta-házban lakik, ahol a menzán eszik, és reggelente a vatikáni dolgozókkal, a takarítószemélyzettel vagy a szentszéki napilap újságíróival vesz részt a misén. Ferenc pápa nem cserélte le a piros pápai papucscipőre eddigi fűzős félcipőjét, amelyet megtalpalva küldött utána a Vatikánba argentin cipésze. Telefonon szólt Buenos Aires-i újságosának, hogy lemondja eddigi lapelőfizetéseit. Az új egyházfő maga ment el kifizetni a számlát abban a római szállodában, ahol a konklávéig lakott.
Ferenc pápa „meghódította a világot egyszerűségével, egyenességével, spontaneitásával és bölcsességével” – hangoztatta az Avvenire olasz katolikus napilap. A magát nem pápának, hanem „Róma püspökének” nevező egyházfő mindenekelőtt a hívőkkel való kapcsolatot keresi: az audienciák és misék előtt minél több embert személyesen üdvözöl, a Szent Péter teret nyitott autóval járja körbe, és erről leszállva karolja át a gyerekeket és betegeket.
Beszédei és homíliái rövidek, a szertartásokat egyszerűsítette, majdnem kizárólag olaszul beszél, és elődeivel ellentétben húsvétkor sem köszöntötte 65 nyelven a világ népeit. Az új pápa gyakran mesél anekdotát, többször saját nagyanyját idézi, vagy papi szolgálata tapasztalatairól mesél. Ferenc pápa eddigi üzenete arról szólt, hogy „szegény egyházat akar a szegényeknek”, hogy az egyháznak ki kell lépnie a világba, és el kell mennie a társadalom peremén élőkhöz, szegényekhez, kórházban, börtönben levőkhöz, magányosokhoz.
Pápai programjának része, hogy a keresztényeknek bátran és örömmel kell vállalni hitüket, az egyháznak pedig a tőle eltávolodottakat és a nem hívőket is meg kell szólítania. Kiemelte a fiatalok és a nők szerepét az evangelizációban. Nagycsütörtökön a fiatalkorúak római börtönében 12 fiúnak és lánynak mosta meg a lábát, közöttük muzulmánoknak is. A Vatikánt Ferenc pápa megválasztása óta ellepő hatalmas tömeg „igazi papnak” nevezi az új egyházfőt, aki az olaszokat leginkább XXIII. János pápára emlékezteti.
A sajtót a konklávé után egy hónappal leginkább az érdekli, hogy az eddig a „gesztusok pápájaként” bemutatkozó egyházfő, miként fogja folytatni tevékenységét. Várakozás előzi meg a kúria átalakítását, az új pápa egyházpolitikáját, a XVI. Benedektől örökölt problémák megoldását, köztük a pedofíliabotrányt, a vatikáni bank gyanús ügyeit, a Vatileaks-dossziét. Az első lépést Ferenc pápa szombaton megtette a nyolc bíborosból álló tanácsadói testület kinevezésével.
Megtöltötte
az olasz templomokat
Ferenc pápa egy hónappal ezelőtti megválasztása óta nőtt az olaszországi templomokba járók száma, és többen gyónnak – derült ki egyébként a Cesnur vallás- és társadalomkutató központ által közölt felmérésből. A torinói székhelyű intézet által megkérdezett olasz papok 53 százaléka válaszolta azt, hogy a hívők száma megemelkedett az új egyházfő március 13-i megválasztása óta, és nőtt a gyóntatóhoz fordulók aránya is. A papok 48 százaléka egyenesen „jelentős”, 25 százalékosnál nagyobb létszámemelkedésről számolt be. Elmondták, hogy a templomba való visszatérésüket magyarázva a hívők Ferenc pápára hivatkoznak, hangsúlyozva, hogy az új egyházfő szavai, gesztusai győzték meg őket. A Cesnur „Ferenc-effektusnak” nevezte el az új egyházfővel kapcsolatba hozható jelenséget.
A kutatóközpontot vezető Massimo Introvigne a sajtónak nyilatkozva azt hangoztatta, hogy a „hit felébredéséhez” hozzájárult XVI. Benedek döntése is, mivel a német pápa lemondása szintén „mélyen megérintette az olaszokat”. A Cesnur tavalyi felmérése szerint az olaszok 70,8 százaléka „távol érzi magát az egyháztól”, templomba csak esküvő vagy temetés alkalmából jár. n HíRösszefoglaló
Castel Gandolfóban fivérével és közeli munkatársaival ünnepelte meg kedden 86. születésnapját XVI. Benedek nyugalmazott pápa, akit utódja telefonon köszöntött fel. Ferenc pápa az általa a Vatikánban pontifikált keddi szentmisét a nyugalmazott pápának szentelte. Az egyházfő XVI. Benedek testvérét, Georg Ratzingert is felköszöntötte közelgő (április 23.) névnapja alkalmából. Amúgy a pápa, Jorge Mario Bergoglio is e napon ünnepli névnapját. Az egész világból számtalan üdvözlet érkezett Castel Gandolfóba az egyház tagjai, politikusok és hívők részéről XVI. Benedekhez, aki a február 28-i lemondása utáni első születésnapját szűk körben ünnepelte meg.
„A világtól elrejtve él, de az egyház nem felejtette el” – mondta Angelo Comastri bíboros, a Szent Péter-bazilika főpapja a Vatikáni Rádióban. XVI. Benedek az utóbbi másfél hónapban nem hagyta el a pápai rezidenciát. Hivatalosan egyedül utódját fogadta, amikor Ferenc pápa március 23-án meglátogatta őt. A nyugalmazott pápa azonban telefonon már többször beszélt Ferenc pápával. XVI. Benedek a tervek szerint májusban költözik vissza a Vatikánba, ahol a Mater Ecclesiae kolostorba vonul vissza.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!