Meghódította a világot Ferenc pápa

Közvetlenség, egyszerűség, az emberekhez való közelség – ezekkel a jelzőkkel foglalta össze az olasz sajtó a március 13-án megválasztott Ferenc pápa első egy hónapját az egyház élén. Ferenc pápa minden eddigi tette annyira „természetes és hétköznapi volt, hogy éppen ezért különlegesnek tűnt” – írta az egyházfő első harminc napját „csodálatosnak” nevező Famiglia Cristiana.

2013. április 19., 08:222013. április 19., 08:22

2013. április 22., 16:322013. április 22., 16:32

 Az olasz katolikus hetilap szerint az új pápa egy hónapja „az emberekhez közel van”. Ferenc pápa „csökkentette a távolságot az egyház és a hívők között és a nem hívőkkel szemben is”. Megválasztása másnapján az új pápa nem költözött be az apostoli lakosztályba; egy hónap elteltével még mindig a vatikáni Szent Márta-házban lakik, ahol a menzán eszik, és reggelente a vatikáni dolgozókkal, a takarítószemélyzettel vagy a szentszéki napilap újságíróival vesz részt a misén. Ferenc pápa nem cserélte le a piros pápai papucscipőre eddigi fűzős félcipőjét, amelyet megtalpalva küldött utána a Vatikánba argentin cipésze. Telefonon szólt Buenos Aires-i újságosának, hogy lemondja eddigi lapelőfizetéseit. Az új egyházfő maga ment el kifizetni a számlát abban a római szállodában, ahol a konklávéig lakott.

Egyenes, spontán és bölcs

Ferenc pápa „meghódította a világot egyszerűségével, egyenességével, spontaneitásával és bölcsességével” – hangoztatta az Avvenire olasz katolikus napilap. A magát nem pápának, hanem „Róma püspökének” nevező egyházfő mindenekelőtt a hívőkkel való kapcsolatot keresi: az audienciák és misék előtt minél több embert személyesen üdvözöl, a Szent Péter teret nyitott autóval járja körbe, és erről leszállva karolja át a gyerekeket és betegeket.

Beszédei és homíliái rövidek, a szertartásokat egyszerűsítette, majdnem kizárólag olaszul beszél, és elődeivel ellentétben húsvétkor sem köszöntötte 65 nyelven a világ népeit. Az új pápa gyakran mesél anekdotát, többször saját nagyanyját idézi, vagy papi szolgálata tapasztalatairól mesél. Ferenc pápa eddigi üzenete arról szólt, hogy „szegény egyházat akar a szegényeknek”, hogy az egyháznak ki kell lépnie a világba, és el kell mennie a társadalom peremén élőkhöz, szegényekhez, kórházban, börtönben levőkhöz, magányosokhoz.

Pápai programjának része, hogy a keresztényeknek bátran és örömmel kell vállalni hitüket, az egyháznak pedig a tőle eltávolodottakat és a nem hívőket is meg kell szólítania. Kiemelte a fiatalok és a nők szerepét az evangelizációban. Nagycsütörtökön a fiatalkorúak római börtönében 12 fiúnak és lánynak mosta meg a lábát, közöttük muzulmánoknak is. A Vatikánt Ferenc pápa megválasztása óta ellepő hatalmas tömeg „igazi papnak” nevezi az új egyházfőt, aki az olaszokat leginkább XXIII. János pápára emlékezteti.

A sajtót a konklávé után egy hónappal leginkább az érdekli, hogy az eddig a „gesztusok pápájaként” bemutatkozó egyházfő, miként fogja folytatni tevékenységét. Várakozás előzi meg a kúria átalakítását, az új pápa egyházpolitikáját, a XVI. Benedektől örökölt problémák megoldását, köztük a pedofíliabotrányt, a vatikáni bank gyanús ügyeit, a Vatileaks-dossziét. Az első lépést Ferenc pápa szombaton megtette a nyolc bíborosból álló tanácsadói testület kinevezésével.

Megtöltötte
az olasz templomokat
Ferenc pápa egy hónappal ezelőtti megválasztása óta nőtt az olaszországi templomokba járók száma, és többen gyónnak – derült ki egyébként a Cesnur vallás- és társadalomkutató központ által közölt felmérésből. A torinói székhelyű intézet által megkérdezett olasz papok 53 százaléka válaszolta azt, hogy a hívők száma megemelkedett az új egyházfő március 13-i megválasztása óta, és nőtt a gyóntatóhoz fordulók aránya is. A papok 48 százaléka egyenesen „jelentős”, 25 százalékosnál nagyobb létszámemelkedésről számolt be. Elmondták, hogy a templomba való visszatérésüket magyarázva a hívők Ferenc pápára hivatkoznak, hangsúlyozva, hogy az új egyházfő szavai, gesztusai győzték meg őket. A Cesnur „Ferenc-effektusnak” nevezte el az új egyházfővel kapcsolatba hozható jelenséget.

A kutatóközpontot vezető Massimo Introvigne a sajtónak nyilatkozva azt hangoztatta, hogy a „hit felébredéséhez” hozzájárult XVI. Benedek döntése is, mivel a német pápa lemondása szintén „mélyen megérintette az olaszokat”. A Cesnur tavalyi felmérése szerint az olaszok 70,8 százaléka „távol érzi magát az egyháztól”, templomba csak esküvő vagy temetés alkalmából jár. n HíRösszefoglaló

86 éves XVI. Benedek nyugalmazott pápa

Castel Gandolfóban fivérével és közeli munkatársaival ünnepelte meg kedden 86. születésnapját XVI. Benedek nyugalmazott pápa, akit utódja telefonon köszöntött fel. Ferenc pápa az általa a Vatikánban pontifikált keddi szentmisét a nyugalmazott pápának szentelte. Az egyházfő XVI. Benedek testvérét, Georg Ratzingert is felköszöntötte közelgő (április 23.) névnapja alkalmából. Amúgy a pápa, Jorge Mario Bergoglio is e napon ünnepli névnapját. Az egész világból számtalan üdvözlet érkezett Castel Gandolfóba az egyház tagjai, politikusok és hívők részéről XVI. Benedekhez, aki a február 28-i lemondása utáni első születésnapját szűk körben ünnepelte meg.

„A világtól elrejtve él, de az egyház nem felejtette el” – mondta Angelo Comastri bíboros, a Szent Péter-bazilika főpapja a Vatikáni Rádióban. XVI. Benedek az utóbbi másfél hónapban nem hagyta el a pápai rezidenciát. Hivatalosan egyedül utódját fogadta, amikor Ferenc pápa március 23-án meglátogatta őt. A nyugalmazott pápa azonban telefonon már többször beszélt Ferenc pápával. XVI. Benedek a tervek szerint májusban költözik vissza a Vatikánba, ahol a Mater Ecclesiae kolostorba vonul vissza.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház