2010. május 21., 10:342010. május 21., 10:34
Ezúttal nem „holmi reformocskákról” van szó, sokkal inkább „valamiféle második reformációra” lenne szükség, amelynek célja nem az egyház szakadása, hanem egységének biztosítása lenne – tette hozzá. A rendezvényen a teológus élesen bírálta a papi cölibátus intézményét. Szerinte a Vatikán a Bibliában leírtak ellenére tiltja a papok nősülését.
A katolikus egyház autoriter jellegű tanítása folyton újabb konfliktusok elé állítja a híveket például a természettudományokkal és a családtervezéssel kapcsolatban – folytatta Küng. Elmondta: megérti azokat, akik szerint elviselhetetlen szakadék tátong Jézus élete és az egyházi hierarchia között. „A legnagyobb jóindulattal sem tudom elképzelni Jézus Krisztust egy főpapi misén a Szent Péter-bazilikában” – fogalmazott. A berlini Tageszeitung című lapban megjelent interjúban Küng arról beszélt, hogy az egyház fordulóponthoz érkezett, amely olyan dimenziójú lehetőségeket kínál, mint amilyenek 50 évvel ezelőtt, a II. vatikáni zsinat idején kerültek napirendre.
„Alapvetően mindig ugyanaz a két lehetőség kínálkozik: nyitunk-e a világra, vagy merevek és hajthatatlanok maradunk” – vélekedett a teológus. Arra a kérdésre, hogy az egyházi reformot meg lehet-e valósítani alulról, Küng úgy felelt: ha népszavazásra lehetne bocsátani ezeket a kérdéseket, akkor a többség támogatná, hogy eltöröljék a cölibátust, lehetővé tegyék nők pappá szentelését, demokratikussá tegyék az egyház alapszabályzatát, és megreformálják a pápaság intézményét.
Az elmúlt hét év alatt jelentősen megcsappant az olaszoknak a katolikus egyházba, valamint annak vezetőjébe, a pápába vetett hite. A folyamatot felgyorsították a papi pedofíliával kapcsolatban kirobbant botrányok – állítja egy, az olasz baloldali La Repubblica napilapban megjelent felmérés. Amíg 2003-ban az olaszok 62,7 százaléka viszonyult „nagyon nagy” vagy nagy bizalommal” a katolikus egyház iránt, addig 2010 áprilisában már csak 47,2 százalékuk nyilatkozott hasonlóképpen. A La Repubblica szerint a pápa iránti bizalom ugyanebben az időszakban 77,2-ről 46,6 százalékra esett vissza. Tekintettel „a botrányok hosszú sorára”, amelyekben papi személyek szexuális visszaéléseket követtek el kiskorúak rovására, „a hitelességnek az elmúlt évben bekövetkezett hanyatlása nem meglepő” – elemezte a La Repubblica felmérését Ilvo Diamanti szociológus. Az egyház iránti bizalom 2009 júniusában még 50,4 százalék volt, míg a XVI. Benedek pápa iránti bizalom a 2009 márciusi 53,7 százalékról esett vissza. Joseph Ratzinger 2008-ban 55,5 százalékkal érte el népszerűsége csúcspontját. Elődjének, II. János Pálnak a támogatottsága 2003-ban 77,2 százalékos volt. Diamanti úgy véli, az egyház és a pápa vonzerejének hanyatlásához a közelmúlt botrányai mellett olyan tényezők is hozzájárultak, mint a katolikus hierarchia megosztottsága és a papi hivatás válsága. Az olaszok 62 százaléka szerint az egyház igyekezett elkendőzni a papi pedofília eseteit. Az olaszok többsége egyetértene a papi cölibátus eltörlésével, 65,9 százalékuk „nagyon” vagy „meglehetősen” támogatná ezt. A felmérést a La Repubblica megbízásából a Demos közvélemény-kutató intézet végezte, március 14. és április 21. között, egy 2058 fős reprezentatív mintán. |
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.