Kiutat mutatnak az alkoholizmusból

Szenvedélybetegek és hozzátartozóik megsegítésére hirdette meg február elsejétől KI-ÚT elnevezésű programját a Gyulafehérvári Caritas szociális ágazata, amelynek keretében csoportterápiákat szerveznek szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak.

Bálint Eszter

2012. február 03., 09:172012. február 03., 09:17

A magyarózdi terápiás központot működtető Bonus Pastor Alapítvánnyal közösen tető alá hozott projekt egyelőre csak Gyergyó- és Csíkszéken fut, azonban – mint az érintettek a Krónikának elmondták – ha további anyagi és humánerőforrás áll majd a rendelkezésükre, nem kizárt a terjeszkedés.

Valamennyire mindenki érintett

Bár a program általános kifejezéssel a szenvedélybetegeket és hozzátartozóikat kívánja segíteni, a Székelyföldön többnyire az alkoholfüggők és családtagjaik kérnek segítséget, amikor ráeszmélnek: a probléma már annyira súlyos, hogy szakemberre van szükség orvoslásában. „Csíkszéken például elmondható, hogy szinte minden család érintett, ha nem is a közvetlen házastárs, szülő, gyermek, akkor egy sógor, sógornő nagy eséllyel az alkohol rabja” – fejtette ki lapunk érdeklődésére Rétyi Julianna, a csíkszeredai Caritas Családsegítő Szolgálat munkatársa.

Hozzátette: sajnos a probléma nagyon elterjedt, azonban az érintettek nem veszik komolyan. „Nagyon sokan érzik, hogy gond van, hogy sokkal értékesebb életet élhetnének még akkor is, ha sokszor ezt önmaguknak sem vallják be. Mélyre kell kerülni a szembesüléshez” – mondta munkája során szerzett tapasztalatai alapján a szakember. Pedig Csíkszeredában és környékén eddig is volt lehetőség a gyógyulásra. A városban ugyanis bár alig két napja indították útjára a KI-ÚT programot, a katolikus egyház már több mint másfél évtizede gondoskodik a szenvedélybetegekről.

Támogatócsoportokat 1996-tól működtetnek a városban – a folyamatot a mindenki által Tisztiként emlegetett Gergely István csíksomlyói plébános indította útjára szintén a Bonus Pastor közreműködésével, s azóta is működik. A projektbe 2010-ben szállt be a Caritas. Rétyi Julianna elmondása szerint február elsejétől nagy dolog nem változott, hiszen folyamatosan zajlanak csoportterápiák.

Ezek pedig – akárcsak eddig – a jövőben is bárki számára nyitottak, aki úgy érzi, segítségre van szüksége, bármikor csatlakozhat. A beszélgetéseket hétfőn 19 órától tartják a Szent Kereszt Plébánia hittantermében, ide a szenvedélybetegeket és hozzátartozóikat egyaránt várják. Kimondottan a hozzátartozókat várják ugyanitt szerdánként 11 órától. Ugyanakkor a hónap páros hetein Szentegyházán szerveznek csoportterápiákat keddenként 16 órától, s tervezik hasonló konzultáció elindítását Csíkszentdomokoson és Kászonaltízen is.

Rétyi Julianna elmondása szerint az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy évi mintegy 300 személy fordul hozzájuk segítségért. Közülük van, akinek elég a csoportterápia a végleges leszokáshoz, mások a magyarózdi központban keresik gyógyulásukat, de sajnos olyanok is akadnak, akik lemondanak erről, amikor meghallják, hogy a gyógyuláshoz az szükséges, hogy többé soha nem fogyasszanak alkoholt. „De sok a pozitív példa, ezért éri meg csinálni. Mindez továbbvisz, újabb motivációt ad” – szögezi le a Caritas munkatársa.

Kérdésünkre, hogy a csoportterápia valóban tud-e úgy működni, mint a filmekben, hogy egymást is segítik, motiválják a teljes leszokásban a résztvevők, a szakember leszögezte, a csoport ereje valóban hat.

Létbizonytalanság és alkohol

Hasonló önsegítő csoportok indultak február elsejétől Gyergyószentmiklóson a Caritas Családsegítő Központban is. Kedves Rita gyergyószentmiklósi segítőnővér, gyergyószentmiklósi addiktológus konzultáns elmondta, szerdánként 18 órától várják mindazokat, akik úgy érzik, szenvedélybetegségük leküzdésében segítségre van szükségük, illetve hozzátartozóik is csatlakozhatnak. Ugyanakkor egy másik csoportos, szintén önsegítő jellegű tevékenységet is útjára indítanának, amely kimondottan a szenvedélybeteg családban felnőtteket célozná meg.

A találkozók célja ez esetben megismerni azt, ahogyan a családban lévő szenvedélybeteg és az ezzel járó nehézségek hatottak a személyes fejlődésre, és segíteni megbékélni a múlttal, és tanulni a kiegyensúlyozott életet. Korhatár 22–40 év. A csoport várhatón február 10. körül indul, egy, a részt venni szándékozókkal közösen egyeztetett időpontban. Erre a foglalkozásra előzetes jelentkezés szükséges.

Kérdésünkre, hogy van-e olyan – legalább hozzávetőleges – székelyföldi vagy országos kimutatás, amely alapján meg lehetne becsülni, hogy hányan szorulhatnak segítségre, Kedves Rita nemleges választ adott. Statisztikák nincsenek, mondta, és a szenvedélybetegségre utaló részinformációk nem elegendőek ahhoz, hogy következtetéseket lehessen levonni. Ilyen részinformációk jönnek például az egészségügyi ellátás területéről, de ez sok esetben hiányos, hisz nem mindenhol kerül a statisztikai adatok közé az alkoholfüggőség.

Részinformáció jön az igazságszolgáltatás területéről is, de így sem teljes a kép. Az évente növekvő egy főre eső alkoholfogyasztás utal arra, hogy az alkoholfüggők száma is évről évre nőhet. „Aggasztó, hogy országos viszonylatban a kereskedelemben eladott alkoholmennyiség tavaly nőtt az előző évhez képest, azonban a válságot megelőző években is az volt a trend, hogy a szám évről évre magasabb volt” – válaszolta a szakember kérdésünkre, hogy szerinte a válság miatt nőtt-e az alkoholba menekülők száma. A segítőnővér úgy látja, hogy az emberek azért isznak egyre többet, mivel az élet maga is egyre inkább elbizonytalanodik, több a kockázat, s ezt a létbizonytalanságot nehezen viselik az emberek.

Elérhetőségek:
Gyergyószentmiklós és a környéke: tel.:
0731-137191 (e-mail: rita.kedves@caritas-ab.ro)
Csíkszereda és környéke: tel.: 0732-830156
(e-mail: julianna.retyi@caritas-ab.ro).

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház