2011. szeptember 02., 12:102011. szeptember 02., 12:10
Mint arról beszámoltunk, Magyarország miniszterelnöke a Kisebbségekért Díj Külhoni Magyarságért Tagozat Díjjal tüntette ki az ifjúsági szervezetet. Az ünnepélyes díjátadásra augusztus 19-én, az Országházban került sor, az emlékplakettet, díszoklevelet és az egymillió forintos pénzjutalmat Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős államtitkár adta át a szervezet képviselőinek.
Az ODFIE elsődleges célja az ország unitárius fiataljainak szervezett egységbe tömörítése. A szervezet az ifjúság vallásosságának megnyilatkozását, szellemi, művelődési, nevelési és szociális fejlődését, illetve boldogulását segíti. Az országos egylet 1929-ben jött létre, ám a kommunista államhatóság alatt működésüket betiltották. Az ODFIE 1991-es újraalakulását követően az egyesület nagyfokú fejlődésnek indult. A különböző rendezvények szervezése mellett kiadványokat jelentet meg, vallási és nemzeti hagyományok ápolását szorgalmazza, képzéseket és tanfolyamokat tart fiatalok számára. Az egylet székhelye Kolozsváron található, emellett negyven fiókegylet működik főként olyan vidékeken, ahol az unitárius vallás elterjedt. Több mint ezer tagjával az ODFIE nemcsak a tagság érdekeit képviseli, hanem más vallási felekezetekkel, ifjúsági egyesületekkel is szoros kapcsolatot tart fenn.
A magyar nemzeti ünnep alkalmával átadott díjat az egyesület általános nemzeti szolgálatáért, a közművelődés és a hagyományőrzés terén kifejtett tevékenységéért kapta – mondta el a Krónikának Szabó László unitárius lelkész, a szervezet korábbi elnöke.
Az ODFIE augusztus 25–28. között az erdővidéki Bölönben rendezte meg a XXXV. Erdélyi Unitárius Ifjúsági Konferenciát, amelyen a helyi egyletek képviseletében, a bölöni és a központi szervezőcsapattal együtt mintegy 220 fiatal vett részt. A konferencia idei témája Hagyomány és haladás (Tegnapom holnapja) volt. Az előadások sorát Székely Kinga-Réka homoródszentpéteri unitárius lelkész nyitotta meg, aki az Öntudatos unitárius fiatalok: voltak, vannak, lesznek? kérdésre próbált választ adni. Előadásában felhívta a hallgatóság figyelmét a vallásosság és az öntudatos egyháztagság fontosságára. Elődeim nyomában – gyakorlati tudnivalók a családfakutatásról címmel Lakatos Sándor székelykeresztúri lelkész-vallástanár a családon belüli kapcsolatok erősítésére hívta fel a figyelmet, valamint gyakorlatiasan, saját példákkal alátámasztva rámutatott, hogyan és miért fontos az egyénnek ismerni családja múltját.
Három kiscsoportos beszélgetés is sor került: Farkas Wellmann Endre költő Egy kis irodalomtörténet, Rácz Norbert lelkész Miért egyletezem?, Tőkés Lóránt lelkész Hagyományos élet mindennapjainkban címmel a hallgatósággal közvetlenül, saját történetekkel, szakmai tapasztalatok alapján beszélgettek. Az Egyletezzünk! kerekasztal-beszélgetésen az ODFIE korábbi elnökei voltak a meghívottak: id. Bartha Alpár fiatfalvi lelkész, Kovács István sepsiszentgyörgyi lelkész, az Erdélyi Unitárius Egyház közügyigazgatója, Rácz Norbert kolozsvár-belvárosi lelkész, valamint Szabó László szindi lelkész; a beszélgetést Tőkés Lehel, az ODFIE társelnöke moderálta. A meghívottak saját egyletes tapasztalataikat, történeteiket mesélték el, kiemelve, hogy ők sem voltak jobbak a mai fiataloknál. A beszélgetés végén Szabó László bemutatta az egylet által kapott Kissebségekért Díjat.
Az ODFIE jelenleg a szeptember 5–8. között sorra kerülő éves küldöttgyűlésére, az október 21-én kezdődő unitárius egyetemisták és főiskolások találkozójára, valamint a november 5-én Déván megszervezendő Dávid Ferenc-emlékzarándoklatra készül.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.