A drogliberalizáció ellen foglalt állást Rió de Janeiróban Ferenc pápa, aki Brazíliába tartó repülőútja során társadalmi problémákról beszélt az újságíróknak.
2013. július 26., 09:432013. július 26., 09:43
Egyértelműen állást foglalt a kábítószer-használat liberalizációja ellen a riói Katolikus Ifjúsági Világtalálkozón tartózkodó Ferenc pápa, bírálva az ilyen irányú tendenciát Latin-Amerikában. Erről a témáról most először beszélt nyilvánosan, mégpedig egy olyan riói kórházban, amelyet ferences szerzetesek tartanak fent, és amelyben ő nyitott meg egy szenvedélybeteg-osztályt. Mint mondta, a droghasználat terjedése ellen az oktatással és a kábítószer-kereskedelem visszaszorításával lehet hatékonyan küzdeni.
Az évszakhoz képest hűvös idő és az eső ellenére több ezer ember üdvözölte a pápát az utcákon, mielőtt megérkezett a kórházhoz. Az egyházfő a spanyolországi vonatbalesetről értesülvén arra kérte a híveket, hogy imádkozzanak az áldozatokért és hozzátartozóikért – közölte Federico Lombardi szentszéki szóvivő.
Ferenc pápa csütörtökön a program szerint a riói Copacabana strandon üdvözölte az ifjúsági világtalálkozóra zarándokolt híveket, és részt vett egy keresztúti meneten. Az eseményre egymillió embert vártak. Ezzel kapcsolatban a brazil védelmi miniszter szerdán bejelentette, hogy a haditengerészet négy hajója és további 26 kisebb hajó őrködik majd az érintett partszakasz előtt. A biztonsági kérdések nagy fejfájást okoznak a brazil hatóságoknak a pápai látogatás alatt, mert az egyházfő előtérbe helyezi a hívekkel való közvetlen találkozást.
Nem félt a tömegtől
Ferenc pápa szerdán az aparecidai Mária-kegyhelyre látogatott el. „Tartsuk életben a reményt, hagyjuk, hogy Isten meglepjen bennünket, és éljünk örömben\" – buzdított homíliájában a szentélyben bemutatott szentmisén, ahol imádságában a Szűzanya oltalmába ajánlotta pápaságát. Aparecida az ország legfontosabb katolikus kegyhelye, évente mintegy 8 millió zarándokot vonz.
Vatikáni szóvivők korábban elmondták, hogy az Argentínából származó Ferenc pápa ragaszkodott ahhoz, hogy a látogatást vegyék fel a napirendjébe. Ferenc pápa nem első alkalommal látogatott el a brazilok legfontosabb zarándokhelyére, 2007-ben Buenos Aires érsekeként tette tiszteletét Aparecidában. XVI. Benedek pápa szintén imádkozott már a Brazília védőszentje, Szűz Mária tiszteletére emelt szobor előtt 2007-ben. A város hatalmas bazilikáját pedig II. János Pál pápa szentelte fel 1980-ban. A brazíliai érseki konferencia a nemzet szent helyévé nyilvánította Aparecidát 1984-ben.
A Szűzanyát országszerte mély tiszteletben tartják a katolikus hívek, aparecidai megjelenése pedig túlmutat a katolikus vallási gyökereken is. Alakja összefonódott egy nyugat-afrikai eredetű brazil vallás istennőjével, és a fekete szobor kedvessé tette Jézus anyját az ország nem fehér lakossága körében is. A brazil lakosság szerint a szobor egyenesen a brazil nép tükre.
A szerdai eseményen közel ötezer rendőr és katona gondoskodott a pápa biztonságáról, akinek terepjáró autóját hétfőn Rio de Janeiróban megrohanták a hívők, miután a gépkocsi letért a tervezett útvonalról. Federico Lombardi a Vatikáni Rádió keddi adásában úgy nyilatkozott, hogy Ferenc pápa nem félt az őt megrohamozó tömegtől Rio de Janeiróban.
Elmondta, hogy a brazil utcákon az emberek örömükben megrohamozták a pápát szállító járművet. Mint fogalmazott, „kisebb hiba csúszott be az útvonal kiválasztásába\", ezért akadt el a jármű a városi forgalomban, és a pápát meglátó emberek nem tettek mást, mint kitörő örömmel üdvözölték. Lombardi szerint Ferenc pápa nem ijedt meg, csak a személyi titkára, Alfred Xuareb. „A helyzet nem volt könynyű, de nem volt aggasztó\" – tette hozzá a szóvivő, azt is hangsúlyozva, hogy a biztonsági szolgálat tanult az esetből.
Azzal kapcsolatban, hogy a riói rendőrség hétfőn házi gyártású pokolgépet talált a pápai látogatás egyik helyszínének közelében, Lombardi elmondta, hogy a kisméretű robbanószerkezetre az Aparecida-székesegyházhoz közeli nyilvános vécében bukkantak. A pokolgépet azonban nem egy pápa elleni esetleges merénylethez rejtették oda – hangsúlyozta a vatikáni illetékes.
A munka erkölcsileg is fontos
A Rómából Rio de Janeiróba tartó hétfői repülőúton Ferenc pápa az időseket és a fiatalokat is kizáró mai társadalom veszélyeiről beszélt a nemzetközi újságíróknak. Ferenc pápa a tizenkét órás repülőút első felében személyesen ment el az Alitalia repülőgépen az újságíróknak fenntartott részbe, és egyenként köszöntötte az őt kísérő olasz és külföldi tudósítókat. Elmondta: a nemzetközi munkanélküliségi statisztikák szerint fennáll a veszélye annak, hogy egy egész generáció munka nélkül marad.
„A világválság nem tett jót a fiatalokkal\" – fogalmazott a pápa hangsúlyozva, hogy a munka nemcsak gazdasági szempontból, de erkölcsileg is nagyon fontos. A munka mindenekelőtt személyes méltóságot ad az embernek, mondta az egyházfő. Ferenc pápa szerint a mai emberek a „kiközösítés kultúráját\" gyakorolják. A modern társadalom először az időseket „tette félre\", mintha már nem tudnának mit nyújtani, és a társadalom most ugyanezt teszi a fiatalokkal is. A kirekesztés helyett az egyházfő a befogadás kultúráját szorgalmazta. „Ha elszigeteljük a fiatalokat, megfosztjuk őket a családhoz, a hazához, a kultúrához, a hithez való tartozástól\" – hangoztatta a pápa.
Bíznak a pápában a fiatalok
Szimpatikusnak, megbízhatónak, a társadalom problémáit átérzőnek tartják Ferenc pápát az olasz és külföldi fiatalok a riói ifjúsági találkozó előtt közölt felmérés szerint. Kilencezer 18–29 év közötti különböző nemzetiségű és vallású fiatalt kérdeztek a márciusban megválasztott egyházfőről, magukat ateistának valló fiatalokat is. A válaszok alapján a fiatalok 91 százaléka szerint Ferenc pápa személye szimpátiát sugall; 85 százalék úgy látja, az egyházfő közel áll a szegényekhez és mindazokhoz, akik nehézségben élnek; 83 százalék szerint Ferenc pápa olyan katolikus, aki ráérez a társadalomban végbemenő változásokra és újdonságokra.
A fiatalok több mint 70 százaléka azt nyilatkozta, Ferenc pápa olyan ember, akiben meg lehet bízni. A válaszadók 56 százaléka katolikus vallású volt, 28 százalék más valláshoz tartozott, a többiek nem hívőknek nevezték magukat. A felmérés szerint az egyházfőről pozitívan nyilatkozó fiatalok ugyanakkor kevésbé bíznak az egyház intézményében. A Cattolica del Sacro Cuore milánói katolikus egyetem, az Angelo Scola milánói érsek vezette Tolomeo alapítvány és az Ipsos olasz közvélemény-kutató intézet közös vizsgálatának eredményeit a La Repubblica napilap on-line oldala közölte a riói találkozó előtt.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!