Kálvin-napok Felsőháromszéken

A gyülekezetek lelki épülése, az összetartozás tudatának fokozása, a református keresztyén értékek megőrzése és a hitben való erősödés a célja a héten zajló, immár ötödik alkalommal megszervezett Kálvin-napoknak.

2013. július 05., 07:362013. július 05., 07:36

2013. július 05., 07:372013. július 05., 07:37

A kézdi-orbai református egyházmegye és a háromszéki Mária egyesület szervezte rendezvénysorozatot számos kulturális program is színesíti.

A rendezvénysorozat hétfőn délelőtt kezdődött el az orbaiteleki református templomban, több mint kétszáz gyerek részvételével. Szőcs László egyházmegyei főjegyző köszöntőjében Máté evangéliumából olvasott fel a jelenlévőknek. Házigazdaként Incze Hunor kathekétikai előadó, Orbaitelek református lelkésze gyerek-istentisztelet keretében beszélt, Káin és Ábel történetét feldolgozva, a szeretetről. A nagyszámú hallgatóság lelkesen válaszolt a lelkipásztor szószékről feltett kérdéseire a testvérekről, családról, szeretetről.

Az igehirdetés után Hajdú Loránd vártemplomi kántor és Nagy Tibor vezetésével csendültek fel a mindenki által jól ismert ifjúsági énekek, majd a gyerekeket kilenc csoportba osztották, akik különböző helyszíneken dolgozták fel a bibliai őstörténeteket játék, agyagozás és kifestősök segítségével. „Rendkívül sikeresnek könyvelhetjük el az első napot, hiszen a kézdi-orbai egyházmegye 35 gyülekezetéből harminc képviseltette magát\" – értékelte az első napot Szőcs László egyházmegyei főjegyző.

Pusztai megpróbáltatások Oroszfaluban

A legkisebbek után kedden az ifjak számára szerveztek programot Út a pusztában címmel, Oroszfaluban. Tizenkilenc település fiataljai gyűltek össze az oroszfalvi, frissen felújított református templomban. Szőcs László egyházmegyei főjegyző köszöntésképpen Sámuel első könyvéből olvasott fel a 120 ifjú résztvevőnek, az eseményt Németh Csaba egyházmegyei főgondnok is megtisztelte jelenlétével.

Raff Róbert házigazda, a berecki református missziói egyházközség lelkésze elmondta, az egész napos foglalkozás hét helyszínen zajlik a faluban, az ifjak nyolc csoportra oszolva végigjárják ezeket, teljesítve a különböző feladatokat. Az első helyszínen éneklés zajlott, Mózes hálaadó énekét idézve, a második a víz megédesítéséről szólt, harmadikként az átkelés a Vörös-tengeren, míg a negyedik helyszínen a feladatok megosztásával kellett megbirkózniuk a fiataloknak, felidézve azt a bibliai eseményt, amikor Mózes felosztja népét.

Az ötödik feladat a tízparancsolat kőtábláinak elkészítése volt, melyekre héberül kellett felírni a parancsolatokat, hatodikként pedig egy óriáspuzzle kirakásával kellett megküzdjenek, amely az úrvacsorát (páskabárányt) ábrázolta, az utolsó feladat pedig egy frigyláda elkészítése volt. Az esemény Márton Előd, az erdélyi Ifjúsági Keresztyén Egyesület utazótitkárának előadásával zárult, aki arról beszélt, mi volt a jelentősége a 40 éves pusztai vándorlás különböző megpróbáltatásainak.

Nők egymás közt

A Kálvin-napok harmadik eseménye a szebbik nem képviselőinek szólt, szerdán, Kézdimárkosfalván ugyanis nőszövetségi konferenciát tartottak: 25 gyülekezetből több mint 200 résztvevő érkezett. Gáspár Erika szörcsei lelkipásztor hirdetett igét, a résztvevőket Szőcs László egyházmegyei főjegyző a Zsoltárok könyvéből kiragadott igével köszöntötte. Orbán Judit, a kézdi-orbai református egyházmegye nőszövetségének alelnöke, vajnafalvi lelkipásztor elmondta, egy ilyen átfogó eseményen, mint a Kálvin-napok, szükség van egy napra, ami a nőké, ahol őket érintő témákat dolgoznak fel. „Egyfajta közvetlenség uralkodik, ilyenkor úgymond magunk között vagyunk, és közösen imádkozhatunk egymásért. Jó érzés, hogy ennyien jelen tudnak lenni a gyülekezetekből\" – mondta az alelnök.

Bántó-Tamás Csilla Andrea, a 120 lelkes, kalotaszegi Kispetri gyülekezet lelkipásztora előadóként érkezett a konferenciára. Elmondása szerint kellemesen csalódott a székelyföldi emberekben, annak ellenére, hogy feléjük folyton olyan hírek érkeznek, miszerint a székely embereket nem lehet megmozgatni, úgy látja, a Kálvin-napok eseményein nagyon sokan vesznek részt. „Nagyon tetszik a programsorozat egysége, hogy a szervezők minden korosztályra gondoltak, a célközönség pedig még hétköznap is kétszázas tömeggel képviseli egyházmegyéjét\" – részletezte. Előadásának címe Igent a nemre. A szójáték tulajdonképpen a női nemre vonatkozik, s arra biztatja a női társadalmat, hogy merjenek igent mondani női mivoltukra, merítsenek bátorságot, ismerjék meg egymás problémáit és büszkén vállalják nőiségüket. Vinczi Botond helyi lelkipásztor, házigazda örömmel vette tudomásul, hogy a fiatalabb korosztály is kezdett felzárkózni a rendezvényhez.

A Kálvin-napok pénteken presbiteri konferenciával folytatódik Alsócsernátonban, igét hirdet Sohajda Béla, a szatmári református egyházmegye főjegyzője, szamosszegi lelkipásztor. Délután előadást tart dr. Dézsi Zoltán, az Erdélyi Református Egyházkerület főgondnoka A kálvini szellem a református egyház életében címmel. Szombaton Lécfalván Bartha Gyula, a szatmári református egyházmegye esperese hirdeti az igét, úrvacsorai ágendát Péter Barna József lécfalvi református lelkipásztor mond. A legkisebbekkel, gyermek-istentisztelet keretében Incze Hunor orbaiteleki lelkipásztor foglalkozik. Utána kórustalálkozó lesz, délután pedig gyerekfoglalkozásokat tartanak, lesz táncház, kézműves-foglalkozás és arcfestés is. Vasárnap a nagykunsági és szatmári egyházmegye lelkipásztorainak vendégszolgálatára kerül sor a gyülekezetekben.

Berszán Réka 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház