Fotó: A szerző felvétele
2009. március 20., 09:422009. március 20., 09:42
A néhai megyés püspök, Jakab Antal születésének százéves évfordulóját ünnepelték bensőséges, családias rendezvény keretében az elmúlt héten az egyházi elöljáró szülőfalujában, Gyergyókilyénfalván. A gyergyóújfalvi önkormányzat, a kilyénfalvi római katolikus plébánia, a budapesti Határtalanul Alapítvány és a gyergyócsomafalvi Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány szervezte kétnapos rendezvényen előbb konferencia keretében emlékeztek meg Márton Áron közvetlen utódjának munkásságáról, majd leleplezték a püspök kilyénfalvi andezitből készült mellszobrát, a csíkszeredai Dóczy András szobrászművész alkotását, valamint bemutatták az életéről és munkásságáról szóló Megalkuvás nélkül című könyvet, amelyet Varga Gabriella magyarországi újságíró szerkesztett. A rendezvényen Jakubinyi György gyulafehérvári érsek is részt vett.
Jakab Antal 1909. március 13-án született Gyergyókilyénfalván, 1929-ben érettségizett a gyergyószentmiklósi állami gimnáziumban. 1934. június 19-én gróf Majláth Gusztáv Károly püspök szentelte pappá, majd 1972. február 13-án VI. Pál pápa szentelte püspökké a római Szent Péter-bazilikában. Lelkét hosszas, tevékeny, küzdelmes évek után 1993. május 5-én adta vissza teremtőjének. |
„Úgy tapasztaljuk, hogy Jakab Antal püspök halála után 16 évvel nagyon keveset beszélünk róla. Nagyságát, érdemeit mindössze néhány róla elnevezett létesítmény őrzi” – hangoztatta Varga Gabriella újságíró, a konferencia házigazdája. Ezért egy évvel ezelőtt, amikor a Jakab Antal Emlékbizottság összeült, úgy döntöttek, konferencia keretében emlékeznek meg Gyergyókilyénfalva nagy szülöttjéről, a székelység állhatatos püspökéről, mesélte.
Jakab Antal életének jelentősebb mozzanatait a püspök unokahúga, Kolumbán Csilla hitoktató ismertette.
„Egyházmegyénket a kommunista diktatúra idején, a legnehezebb időszakban vezette, amikor emberpróbáló nagy feladat volt megmaradni hívő kereszténynek és népét szerető székely magyarnak” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ebben a nehéz időszakban Jakab Antal a hivatását az elkötelezettek hűségével, lelkiismeretesen végezte, vállalta a sok küzdelmet, csalódást, és örülni tudott az apró sikereknek is. „Erőssé edzett, szinte konok kitartása és akarata tette ízig-vérig székellyé” – zárta gondolatait Kolumbán Csilla.
Tempfli Imre egyháztörténész a kommunista hatalomnak a katolikus papsággal szemben alkalmazott, boszorkányüldözéshez hasonló embertelen módszereiből adott rövid ízelítőt, Jakab Antal négy társának szekusdossziéjából idézve.
Vencser László kanonok a püspök papképzés terén kifejtett munkásságát méltatta, hangsúlyozva, hogy a diktatúra ellenére jelentős javításokat is eszközölt a gyulafehérvári papnevelő intézmény épületein. „Jakab Antal nemcsak az épületekre, azok fejlesztésére figyelt, hanem a szellemi és lelki élet színvonalának emelésére is gondja volt” – hangoztatta a kanonok. Jakab Antal munkásságáról szólt még Hajdú Gyula, a gyulafehérvári Hittudományi Főiskola egykori rektora, Csíki Dénes egykori püspöki irodaigazgató, illetve Borsos Géza, a Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány elnöke is.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.