Hamvazószerdáig tart a farsang

A nyugati kereszténység számára a farsang kezdetét jelezte a január 6-i vízkereszt, avagy a háromkirályok ünnepe, a karácsonyi ünnepek zárónapja. Az ünnep liturgiában használatos elnevezése az Epiphania Domini, az Úr megjelenése, a magyar vízkereszt a víz megszentelésének szertartásából származik.

Gazda Árpád

2008. január 11., 00:002008. január 11., 00:00

Az ünnep a IV. század végéig a karácsonyt is magában foglalta, ennek elkülönülése után lett jelentése a napkeleti bölcsek eljövetele, Jézus megkereszteltetése és Jézus csodatétele a kánai menyegzõn. Vízkereszt napján volt szokás a szentelmények hazavitele, a szenteltvíznek gyógyító hatást tulajdonítottak. A házakat vízzel és sóval szentelték meg, a pap krétával a szemöldökfára írta a házszentelés évét és a G. M. B. betûket (Gáspár, Menyhért és Boldizsár). Az egyházi évben vízkereszt napjától a nagyböjt kezdetét jelentõ hamvazószerdáig (idén február 6-áig) tart a farsang ünnepi idõszaka. Ez a közelgõ tavasz örömünnepe, egyben a tél és tavasz jelképes küzdelmének megjelenítése. Elnevezése középkori német eredetû lehet, de vannak itáliai hatásra utaló adatok is.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház