Fotó: A szerző felvétele
2010. július 02., 10:492010. július 02., 10:49
A felújítás során kicserélik a cseréptartó léceket és a cserepeket, felújítják a fekvő- és lefolyócsatornákat, a templomhajó bádogozását, és a kéményeket is újrarakják. „A gerendák és a tető faszerkezete meglepően jó állapotban van, a műemlékvédő szakemberek szerint még sokáig kitart” – örvendezett a lelkész. Korda Zoltán szerint a munkálat teljesen új arculatot fog kölcsönözni a templomnak. A falakat nem szükséges újrafesteni, csak azokat a részeket kell lekenni, melyek a megrongálódott tetőszerkezet miatt áztak el. A templomon legutóbb 1989-ben végeztek nagyobb felújítási munkálatokat, ám a tetőt több mint fél évszázada nem újították fel. „1944-ben bombatalálat érte a templomot, ’47. november 26-án szentelték újjá. Azóta a tető nem volt cserélve, így nagy szükség volt a felújításra” – részletezte Korda.
Az új tetőhöz 51 ezer darab cserepet vásároltak Debrecenből. Ezek minőségét 50 évre szavatolja a gyártó, szín és forma szerint is megegyeznek az eredetivel. A lelkész arról is beszámolt, hogy a presbitérium pénzalapot különít el, melyből szakemberek irányítása alatt több mint kétezer oldalas, alaposan dokumentált pályázatot készít. „Nagyon sok munka van még a templomon, amelyet önerőből nem tudunk kivitelezni, hisz egymillió lejbe kerül. 2013-ra ígértek egy pályázati kiírást, amely megfelelne nekünk. Ha elfogadják, ki tudnánk cserélni a templom villamoshálózatát, a nyílászárókat, kijavíthatnánk a plafonon keletkezett hibákat. Továbbá az alapokat is meg kellene erősíteni, mert a forgalom miatt statikailag meggyengült, és a kiszáradt talaj miatt a torony bal oldala enyhén megsüllyedt” – vázolta fel a jövőbeli terveket a pap. A mostani munkálatokra a gyülekezet 22 ezer lejes kormánytámogatást kapott, a fennmaradó 178 ezret a hívek adták össze. A tető felújítása és az ablakok festése mellett a több mint 60 éves padokat rovartalanító és favédő anyaggal fogják kezelni.
Szatmárnémeti legnagyobb református temploma 1778 és 1807 között épült. Nevét az épületet kerítésként körülvevő öntöttvas láncokról kapta, melyek 1860-ban kerültek köré. 1865-ben már a püspökségi jegyzőkönyvek is hivatalosan Szatmár-láncos egyházközségként említik. Az 1900 ülőhelyes, összesen 2200 férőhelyes, 2000 négyzetméter összterületű műemlék épületet a második világháborúban bombatalálat érte, ezért a tetőszerkezetét 1947-ben újraépítették. A Láncos-templomnak 2994 lelkes gyülekezete van, amely 1705 családot jelent. 780 egyező vallású házastárs, 1005 vegyes házasság. |
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.