Fotó: Kiss Gábor
Lelki és testi fogyatékosoknak nyújt menedéket a brassó-belvárosi református egyházközség új épülete. A Bertalan negyedi, Lânii utcában kialakított Betlehem-ház egyaránt szolgál imaházként és nappali foglalkoztató-központként, és itt működik az egyházközség által fenntartott szociális mosoda is.
2018. június 02., 10:192018. június 02., 10:19
A betegeknek, fogyatékosoknak kíván menedékként szolgálni a Brassóban nemrég felavatott Betlehem-ház. A helyi gyülekezet által május 26-án tartott hálaadó ünnepségen elhangzott igehirdetésében Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hangsúlyozta, remény nélkül nem lehet teljes életet élni. Felhívta a figyelmet, hogy
Kató Béla emlékeztetett, hogy a brassói gyülekezet életében is többször volt vihar, amikor a városközpontban lévő templomot a hatalom lebontatta. „Brassóban mára Isten az akkori gyász után eloszlatta a viharfelhőket, mind a három gyülekezet építkezik. A belvárosi gyülekezet egy újabb istentiszteleti helyet hozott létre, megtoldva azt a szeretetszolgálat lehetőségeivel.
– jelentette ki a püspök, hozzátéve: a ma jelentkező kihívásokra – még ha azok félelemmel is töltenek el – az embernek hittel kell válaszolnia.
Kató Béla püspök prédikációjában hangsúlyozta, Kálvin a szeretetszolgálatot tartotta az egyház egyik legfontosabb ismertetőjegyének, az egyház életformája a szeretetszolgálat. A szeretetszolgálat pedig abból él, hogy Isten igéje folyamatosan táplálja, az elesettekkel, fogyatékosokkal való munkában is ez segít át. Az egyházfő kijelentette, feladat és adomány ez a munka, amelyben szolgálatunk mindenkire kiterjed, és amelyben nem tehetünk különbséget ember és ember között. „A szivárvány kell tehát ennek a háznak a színe legyen, amely Isten szeretetére kell emlékeztessen bennünket” – állapította meg Kató Béla.
Az esperes szerint elérkezett az ideje, hogy a társadalom peremére szorítottak, a fogyatékosok, a betegek megmutassák magukat. Szerinte ez a ház a testi, lelki betegek háza kell hogy legyen, ahol nem kell elrejtőznie senkinek. Az esperes szerint a Betlehem-ház a csodák háza lesz, ha rendeltetésszerűen tölti be hivatását.
Az ünneplő közösség egyperces néma csenddel, imával emlékezett a nemrég elhunyt Ménessy Miklós brassói lelkipásztorra. Kassay Géza lelkipásztor beszédében három szimbólumot emelt ki, az első a ház neve: Betlehem. Elmondta, az ingatlanban, amelyben ma az imaház és a diakónia működik, pékség működött, ezért nevezték Betlehemnek, a kenyér házának. A másik szimbólum a kakas a tornyon, amely ébreszt és figyelmeztet bennünket, hogy Krisztust kell követnünk. A harmadik szimbólum maga az építkezés.
Tőkés Ernő brassói lelkipásztor a reformáció 400. éves évfordulójára készülve szeretetotthon létrehozását szorgalmazta, amelyet fel is építettek, 27 szobája volt, leánybentlakásként működött, majd kórház és hadiözvegyek és -árvák menhelye volt. Az államosítás után ezt az épületet is lebontották, ezért az épületért és a telekért a mai napig nem kárpótolták az egyházat. Ennek egy töredékeként épült fel a Betlehem-ház, hogy menedéke legyen a betegeknek, fogyatékosoknak, a környéken lakóknak lelki táplálék, igazi kenyér.
Markó Gábor egyházkerületi főgondnok hangsúlyozta, ha van épület, ahova az emberek menjenek, akkor hívek is vannak, akik megtöltsék azt. Miután beszámolt a gyülekezetben történt fejlesztésekről, Józsa Csaba, a gyülekezet főgondnoka köszöntőjében arról beszélt, hogy bármit teszünk, sosem hagyhatjuk ki terveinkből Istent, hiszen mindig övé a dicsőség. A főgondnok szerint a templomavatás azért is különleges az erdélyiek számára, mert a templom sokszor volt oltalmunk, menedékünk, hitünket soha nem tudták elvenni, bármi is történt velünk. Köszöntőt mondott továbbá a hollandiai zeelandi gyülekezet lelkipásztora, aki pénzbeli ajándékot is hozott a brassói reformátusoknak. A fogyatékos gyerekek szolgálata után a gyülekezet kórusa, majd a brassói magyar dalárda is énekelt.
Kiss Gábor
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
Egész életét meghatározta, emellett számos kispap hivatásának megtalálásában is közreműködött, és végig kitartott abban a hivatásban, amit felszentelésekor vállalt. A Csíkszeredában szolgáló Tamás József püspök 75 évesen, 51 évnyi papi szolgálat után hamarosan nyugállományba vonul. Vele besz&am
Helyére került szerdán a Temes megyei Igazfalva református templomának a tavalyi vihar által ledöntött toronysüvege – közölte a Temesvári Rádió magyar adása.
A Szentlélek az az isteni erő, amely megváltoztatja a világot – mondta Ferenc pápa a Szent Péter bazilikában bemutatott pünkösdi misén vasárnap.
A csíksomlyói búcsú eredetét János Zsigmond fejedelem 1567-es állítólagos hittérítő hadjáratához kapcsoló „hamis legenda” terjesztésének felhagyására kér mindenkit az unitárius egyház, egyúttal Isten áldását kívánva a búcsú minden résztvevőjére.
Idén is ünnepi fogadtatásban részesülnek a partiumi és erdélyi vasútállomásokon a csíksomlyói búcsúba utazó hívek. Az ünnepi szentmise szombaton lesz, vasárnap pedig a Gyimesekben várják a zarándokokat.
Ferenc pápa a székelyföldi származású Pál József Csaba kanonokot és főesperest nevezte ki temesvári megyéspüspöknek – közölte szerdán a temesvári egyházmegye.
A határon átívelő beruházásokat finanszírozó európai uniós program keretében újul meg a teljeskörű restaurálás alatt álló nagyváradi római katolikus püspöki palota körüli kert.
A május 18-án, pénteken 19 órakor kezdődő szentmise nyitja meg a csíksomlyói pünkösdi zarándoklatot, a szentmisét követően a kegytemplomban egész éjszakán át tartó virrasztás kezdődik – tájékoztatta lapunkat a csíksomlyói Ferences Rendház.
A Szíriában folyó „irtóháború” befejezését és a humanitárius jog betartását sürgette vasárnap hagyományos húsvéti Urbi et Orbi áldásában Ferenc pápa.
szóljon hozzá!