Böjte Csaba: új kihívások előtt a Nagycsalád

A szakmatanulást és a munkahelyteremtést nevezi meg az idei esztendő legnagyobb kihívásainak újévi levelében Böjte Csaba ferences szerzetes, a több mint kétezer árva és szegény sorsú gyereket felkaroló dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetője.

Pap Melinda

2012. január 06., 09:492012. január 06., 09:49

Mint írja, az alapítvány által létrehozott Nagycsaládnak jelenleg több mint 2500 tagja van, 65 helységben több mint kétszázötven munkatársuk oktat és nevel közel 2300 gyermeket. „Az elmúlt közel húsz évben – a papírok szerint – 3800 gyerek élvezte vagy élvezi családunk támogatását, szerető jóságát” – részletezte Csaba atya.

A ferences szerzetes szerint a 2011-es év sikeres volt az általa vezetett oktatási intézmények számára. Mint írja, sikerült minden helységben megőrizni „a családjainkat”, sőt Gyergyószentmiklóson és Kászonban két új bentlakó otthont is be tudtak indítani, míg Madéfalván egy új napközi otthon indult. Ugyanakkor a házakban a gyerekek létszáma a gazdasági válság ellenére sem esett vissza, és anyagi okok miatt egyetlen gyerektől sem kellett megválni, írja továbbá Böjte Csaba.

Ítélkezés helyett szeretet

Arra is felhívja a figyelmet, hogy egy intézetben nemcsak a darabszám számít, a gyermeknevelés, a jellemformálás ugyanis nem könyvelés és statisztika. „A fő kérdés az, hogy a munkatársakat, a gyermekeket milyen lélek hatja át” – állítja a ferences szerzetes, aki szerint a munka eredményességét abban mérhetik le, hogy mennyire sikerül a Jézus Krisztus-i úton haladniuk. „Célunk felnőtt, nagykorú, a jég hátán is megélő, becsületes, tisztességes, jó keresztény magyar emberek nevelése” – hangsúlyozza a szerzetes, aki szerint az elmúlt esztendőben sikerült előbbre jutni ezen az úton.

„Igen, az asztalt mindenkinek becsülettel, bőséggel megterítettük, de hogy erről a svédasztalról ki mit és mennyit vesz, azt mindenki maga dönti el” – írja továbbá az atya, aki szerint a Nagycsalád tagjai „szépen fejlődnek, haladnak, öröm, büszkeség velük együtt élni, dolgozni”, ugyanakkor olyan kamaszkorúak is akadnak, akik bontogatnák szárnyaikat. „Biztos, hogy Isten nekünk nem az ítélkezés, hanem a szeretet parancsát adta, így mi azokat is, akik szárnyat bontanak, és idő előtt kirepülnek, hogy családot alapítsanak, munkába álljanak, kisebb testvéri szeretettel elfogadjuk.

Nem szeretnénk, ha házaink ketrecek lennének, hol erővel, fortéllyal tartjuk bent a növendékeket. A mi szimbólumunk a nagy fa, melyre az ég madarai leszállnak, önszántukból fészket raknak, és ha jónak látják, továbbrepülnek. Igen, szeretnénk egy biztonságot jelentő nagy fa lenni, mely mindig elérhető az ég madarai számára!” – jellemzi az alapítvány által létrehozott házak tevékenységét Böjte Csaba.

Szakmát kell tanulni!

Az idei év kihívásairól szólva kifejti, mivel Romániában három éve nincs szakoktatás, holott a fiatalok jelentős részének nagy szüksége lenne egy szakmára, hogy jobban elérhessék céljaikat – Németországban például a fiatalok fele szakmát tanul –, ezért a jövőben saját erőből próbálnak erre a helyzetre megoldást találni. A másik céljuk ugyanis a munkahelyteremtés lenne, ugyanis Erdélyben leállt a munkaerőpiac, s míg a nagyra nőtt „gyerekeket” mostanáig a vállalkozók keresték és ajánlottak munkát számukra, ez a tendencia alábbhagyott.

„Nagy a csábítás külföldről, félő, hogy legügyesebb fiataljaink csoportosan elmennek. Többen már útra keltek, és sajnos óhatatlanul hatással vannak az itthon maradottakra is” – írja Böjte Csaba. A szerzetes pozitív kezdeményezésként említi, hogy néhány házban elkezdtek gazdálkodni, ami megoldás lehet a jelenlegi helyzetre. „Szerintem muszáj, hogy a rengeteg elméleti oktatás mellett a gyerekek a kétkezi munkának a szépségeit, örömeit és miért ne, a nehézségeit is megtapasztalják.

A közösen végzett, becsületes munka sikerélménye segíthet az oktatási, nevelési céljaink elérésében” – jelenti ki Csaba atya, aki szerint ha a hivatalos iskolahálózat nem biztosítja, akkor „a házaknak maguknak kell ezeket a célokat kitűzniük és valóra váltaniuk”. Hozzáteszi, céljuk az önfenntartó, saját életét, jövőjét kézbe venni tudó fiatalok nevelése, ezért nem elégedhetnek meg az iskolák által feltálalt elméleti tananyag elsajátításával, hanem a megkezdett úton bátran tovább kell menniük.

„Nekünk is, akárcsak a fecskeanyának, az a célunk, hogy a nagyra nőtt, megerősödött fióka saját szárnyán legyen képes bejárni a világot, tudjon magának egzisztenciát teremteni, és bárhonnan visszataláljon testvéreivel a szülőföldjére” – zárja levelét Böjte Csaba, aki január 9-ére Csíksomlyóra hívja a házak vezetőit, hogy személyesen beszélgessenek el, és együtt tudjanak válaszokat keresni az új év kihívásaira.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház