Amerikában járt a KREK püspöke

A Református Világközösség megalakulásán vett részt az Amerikai Egyesült Államokban Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke. A két legnagyobb református világszervezet, a genfi központú és így főként európai tagokat számláló Református Világszövetség, illetve az amerikai Református Ökumenikus Tanács előző közgyűlésein megszűnt külön jogi személyként létezni, hogy júniusban az USA-beli Grand Rapidsban egyetlen globális szervezetté alakuljon – számolt be a Krónikának a püspök.

Nagy Orsolya

2010. július 09., 10:312010. július 09., 10:31

Csűry István nemcsak az egyesülés napja alkalmából, hanem a testvéregyházi kapcsolatok ápolása érdekében utazott az Államokba három hétre. Lehigh városának presbiteriánus gyülekezete ugyanis már 2002 óta testvérkapcsolatban áll a KREK-kel, ám még csak most jött el az ideje, hogy az erről szóló szimbolikus szerződést az amerikai fél is aláírja. Csűry meglátogatta a gyülekezet ifjúsági missziójához tartozó nyári tábort, ahol már erdélyi fiatalok is nyaraltak. Különösen érdekesnek tartotta a közösség úgynevezett ételbankját. Ide a nagy áruházláncok tíz nappal a szavatossági idő lejárta előtt elhozzák az élelmiszereket, a rászorulók pedig havonta egyszer háromnapi ételcsomagot kaphatnak – tudtuk meg. A püspök azt is elmagyarázta: legtöbbször nem ingyen, hanem egy szimbolikus összeg ellenében vihetik el az adományt, hogy ne érezzék úgy, alamizsnát kaptak. A lehigh-iak érdeklődést mutattak a KREK néhány projektje iránt: moderátoruk (ami a püspöki rangnak felel meg) megígérte, hogy a szórványmisszió, a gyermekprogramok, illetve a kórházprojekt megvalósításában is segít.

Csűry István azt meséli, nagy öröm volt számára, hogy az Egyesült Államok nemzeti ünnepén, július 4-én a vasárnap délelőtti istentiszteleten Eastonban szolgálhatott. Azt mondja, meghatotta, hogy a fajilag vegyes gyülekezet tagjai milyen megértéssel viszonyulnak egymáshoz – már gyerekkoruktól nem zavarja őket a másság. Azt azonban, hogy hogyan élhetünk mi magyarként Romániában, leginkább azok értik, akik már jártak mifelénk – magyarázza a püspök. Ám akit valóban érdekel a dolog, hamar képes átérezni, hiszen az államokbeliek jó részének más országokból származnak a felmenői. Az idősek közül pedig néhányan még Trianonról is hallottak.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház