2011. november 18., 05:412011. november 18., 05:41
A rendezvényen az egyházak és a vallások szerepét vitatta meg a Duna-régióban az EU néppárti képviselőcsoportja, vallási vezetők és a magyarországi hatóságok részvételével.
Tőkés László rámutatott, már az is megtörtént, hogy az ortodox egyház diktált a kultuszállamtitkárságnak. „Mi, katolikusok, reformátusok, evangélikusok, unitáriusok és baptisták ilyen körülmények között követeltük vissza a kommunizmus idején elkobzott tulajdonainkat, ingatlanainkat, levéltárainkat. Másfelől egyházainknak mintegy 1000–1500 iskolája is volt. A mai napig tulajdonainknak csak a 30 százalékát kaptuk vissza, oktatási intézményeinkből pedig alig kéttucat iskolát állítottunk helyre. Közben pedig ez az egyházpolitika folytatódott” – hangsúlyozta beszédében a volt püspök. Rámutatott, a rendszerváltást követően nemhogy szétvált volna az állam és egyház, hanem Bukarest továbbra is uralta a hitéletet, és anyagi eszközökkel próbálta a kiszolgáltatott egyházakat befolyása alatt tartani. „Ilyen szempontból tehát nekünk nagyon jó, ha az állam elválik az egyháztól, viszont az az állam és az egyház közötti együttműködés lenne kívánatos, ami Magyarországon is megvalósult” – vázolta fel az ideális helyzetet az EP alelnöke.
Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes arra hívta fel a figyelmet, hogy helytelen az egyház és a társadalom szétválasztása, együttműködésük ugyanis az egész társadalom javát szolgálja. „Célunk az, hogy a vallásszabadság a legszélesebb mértékben megvalósuljon, beleértve az egyháznak azt a küldetését és jogát, hogy közéleti kérdésekben is tanítást adjon. Célunk, hogy minél inkább együtt tudjon működni az állam és az egyház, az egész társadalom javára” – tette hozzá a kereszténydemokrata politikus.
Erdő Péter bíboros, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöke köszöntőjében arról beszélt, az ember nem áll egyedül a világmindenségben, az emberiség életét az isteni gondviselés kíséri. „Ez a meggyőződés segít bennünket abban, hogy a társadalomnak is optimista, energikus, és értéket teremtő tagjai legyünk. Ez segít minket abban is, hogy a népek között és a társadalmakon belül a kiengesztelődést, a megbékélést szolgáljuk” – mondta a bíboros.
Ján Figel’, az Európai Bizottság volt tagja, a Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyettese, egyben a Kereszténydemokrata Mozgalom elnöke a térség államairól szólva kijelentette, hogy szocializmusból a fogyasztói társadalom felé haladnak, közben a kollektivizmus helyét az individualizmus veszi át. Úgy vélte, az egyensúly megteremtésében játszhatnak szerepet az egyházak, melyek tevékenységének legfőbb célja a közjó.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.