A mai katolikus egyház és a laikus társadalom egyik legaktuálisabb kérdésköre, a család a témája a Vatikánban vasárnap elkezdődött rendkívüli püspöki szinódusnak. Az egyház egy része és a sajtó is fordulatot vár a Ferenc pápa meghirdette találkozótól.
2014. október 10., 13:402014. október 10., 13:40
Több mint 250 pap és laikus tanácskozik két héten át a Vatikánban a házasság előtti párkapcsolatról, házasságról, családalapításról, gyermekvállalásról, a gyermekek neveléséről, a párkapcsolatok elromlásáról, válásról.
Lesz szó a házasságon kívül és egyneműek közötti párkapcsolatban élőkről, a hagyományos családi modell problémáiról és felbomlásáról, a társadalom tartóoszlopának nevezett család nehézségeiről a gazdasági válság okozta egyre mélyebb szegénységben.
Milyen segítséget tud adni a mai egyház ezekre az egész világon aktuális kérdésekre? – erre keres választ az október 5–19. közötti püspöki szinódus. A találkozót és témáját Ferenc pápa tűzte ki tavalyi pápává választása után néhány hónappal. Az argentin pápa a családok megszólítását jelölte meg az általa vezetett egyház első és legsürgetőbb kihívásának.
A püspöki szinódust megelőző szombat esti imavirrasztáson Ferenc a mai egyház és család szerepéről is beszélt. Nyolcvanezres tömeg töltötte meg a Szent Péter teret, jelen voltak a szinóduson részt vevő püspökök, valamint azok a házaspárok is, amelyek tagjai szintén felszólalnak majd a szinóduson.
Ferenc pápa beszédében kijelentette, azért a családot helyezte pápasága első szinódusának középpontjába, mivel a „család a mai napig emberségre tanít, és elengedhetetlen szerepe van az igazságos és szolidáris társadalom megteremtésében”. Ferenc pápa a szinódus püspökeihez fordulva azt kérte tőlük, legyenek képesek meghallgatni a másikat, hogy a szinódust az „őszinte, nyitott és testvéri” párbeszéd vezesse. „Az egyház tartsa oda a fülét, és hallja meg saját kora szívverését. Az egyház érezze a mai embert, ennek örömeit, reményeit, fájdalmát” – fogalmazott a pápa.
Erdő Péter: a család ideje nem múlt el
Erdő Péter bíboros, főrelátor a hétfőn kezdődött szinódus fő témáit bevezető beszédében a házasságok számának csökkenéséről, az elváltak áldoztatásáról, az azonos neműek közötti házasságról és a nők hátrányos megkülönböztetéséről is beszélt.
Hangsúlyozta, „a család ideje nem múlt el”, és az egyház nyújthat segítséget a házasság elől menekülőknek és a szenvedéssel teli házasságban élőknek is. A mai család problémái korunk nehézségeinek jelei (...) az emberek nem hosszú távra terveznek, a pillanatnyi jólétet keresik, fogalmazott. A bíboros elmondta: a szinódust megelőző felmérés szerint a katolikusok többsége az azonos neműek közötti házasságot nem tartja egyenjogúnak a férfi-nő közötti házassággal. Az elváltak és polgárilag újraházasodottak az egyházhoz tartoznak, hangoztatta a szinódus főrelátora.
A szinódusi vitát megelőző egyórás felszólalásában (Relatio ante disceptationem) Erdő Péter összefoglalta a szinódusi munkadokumentum (Instrumentum laboris) pontjait, és a résztvevők ezekkel kapcsolatban előre megküldött véleményeit, javaslatait. A bíboros mindenekelőtt arról beszélt, hogy a korunkban élő emberek számára „érthetővé kell tenni és aktualizálni kell” az egyháznak a házasságról és a családról való tanítását.
A mai emberek nagy része „nem képes logikus gondolkodásra, nem tud hosszabb szöveget elolvasni (...) audiovizuális kultúrában, az érzelmek világában él, tapasztalatait is érzéseire alapozza (...) menekül a formális elvárásoktól, kötelezettségektől, bürokráciától, amellyel szemben elveszettnek érzi magát” – hangoztatta Erdő Péter.
Mindez azonban nem kell, hogy katasztrófahangulathoz vagy mindenről való lemondáshoz vezessen. Az egyház számára lehetőséget ad arra, hogy új nyelven szólítsa meg kora emberét útmutatással segítve akár a fiatalokat a párválasztásban, akár a házastársakat családi problémáik megoldásában.
Könnyített érvénytelenítés
Erdő Péter kitért arra, hogy a szinódusi felmérés szerint a katolikusok többsége elítéli a melegekkel és leszbikusokkal szembeni diszkriminációt, valamint nem ért egyet a társadalmi nemeket hirdető genderelméletekkel. Szólt arról, hogy a hívők sürgetőnek tartják a nőkkel szembeni diszkrimináció problémájának megoldását a nemek közötti különbségek tagadása nélkül.
A bíboros megemlítette, hogy a szegénységben élő családokban elsőként a nők és gyermekek válnak erőszak áldozatává. Ami az elváltak és polgárilag újraházasodottaknak az áldozás szentségében való részesítését illeti, Erdő Péter arról beszélt, hogy megoldást az egyházi házasságok érvénytelenítésének egyszerűsítése jelenthetne.
A bíboros az egyház tagjai által javasolt lehetőségek között említette, hogy az egyházi házasságok semmissé tételéhez elegendő lehetne az egyházi bíróságok elsőfokú ítélete. Vagy az egyházi házasságokat a helyi püspök is érvényteleníthetné, vagy a válást követő úgynevezett bűnbánási időszak után a felek újabb házasságot köthetnének, amiként ez az ortodox egyházak gyakorlatában is történik. A főrelátor azt javasolta, mindenhol legyen olyan pap, aki az elváltakat és polgárilag újraházasodottakat segíti a számukra legmegfelelőbb út megtalálásában.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!