A régi hagyományt elevenítik fel: bormegáldás a váradi székesegyházban

A helyi borászok kérésére feleleveníti a Szent János-napi bormegáldás hagyományát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség – tájékoztatta lapunkat Fodor József püspöki helynök. A püspökséget a bihari megyeszékhelyen az elmúlt években megalakult Vincellér Egyesület kérte a régi szép szokás felelevenítésére.

Krónika

2011. december 16., 09:142011. december 16., 09:14

A vikárius szerint bár inkább csak családias körben, eddig is évente megáldották a bort, amit a hívek elhoztak Szent János ünnepén. Idén azonban a kérésnek eleget téve december 27-én, kedden 18 órától a székesegyházban ünnepi szentmise keretében áldják meg azokat a borokat, amelyeket az egyesületi tagok vagy a hívek visznek. Ezt követően a Vincellér Egyesület szervezésében a „Szent János-áldásra” is sor kerül a Kanonok sor 13. szám alatti helyiségben.

Fodor József tájékoztatása szerint a bormegáldásnak régi hagyománya van a római katolikus egyházban. Egy középkori legenda szerint Aristodemus pogány főpap azt mondta Szent János apostolnak, hogy akkor hajlandó hinni Krisztusban, ha megiszik egy méreggel teli kelyhet, és az nem árt neki. A mérgezett borból először két gonosztevő ivott, ők azonnal meghaltak. Szent János, miután megáldotta a kelyhet, kiitta azt, és életben maradt. Köpenyét a halottakra terítette, akik feltámadtak. A pogányok a látottak után megkeresztelkedtek. E legenda kapcsán alakult ki az egyházban a Szent János apostol és evangélista ünnepén a bor megáldásának szertartása.

Ebben a szertartásban a pogány áldozati ital (libatio) emléke élt tovább a kora középkori szokásban, hogy a szentek ünnepén tiszteletükre bort ittak a templomban; majd, hogy a szokás egyházi értelmezése még inkább kidomborodjék, alakult ki a Szent János-napi borszentelés, ami a 13. században terjedt el. Német neve „Johannisminne”, mert a pap e szavakkal nyújtotta át a bort híveinek: „igyátok Szent János szeretetét.” A szertartás Erdélyben és a Partiumban is, főleg német lakosságú településeken volt általános, és az újbort is ettől a naptól, december 27-étől itták.

A bort termő vidékeken a nép is szenteltetett bort, amit fül- és fogfájás ellen használtak, a boroshordókba öntöttek belőle, hogy a következő esztendőben is jó termés legyen. A középkorban szentelt borral kínálták meg azokat, akik búcsúzkodtak, útnak indultak, hogy Szent János áldása oltalmazza őket. Sokfelé a borral együtt almát is szenteltettek, és torokfájás ellen használták. A szentelt almából a vályúba is tettek s erről itatták meg az állatokat, hogy egészségesek legyenek. A búcsúzáskor megivott pohár bort is szokás Szent János áldása néven emlegetni: „Igyuk meg Szent János áldását!” – ismertette a régi hagyományt a püspöki helynök.
 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház