Meleget sugároznak a ferormátus hagyományokkal szakító ablakok a zilah-ligeti templomban.
Történelmet írt egy évtizeddel ezelőtt a zilahi reformátusság, a tízezer lelkes egyházközségből ugyanis akkor vált ki a ligeti gyülekezet, egyúttal pedig egy új templom alapkövét is elhelyezték. A születésnapra lelkészértekezlettel és gyülekezeti nappal emlékeztek, és bemutatták azokat az ólomüveg-ablakokat is, amelyeket a Londonban élő, magyar származású Hévézi Endre iparművész adományozott a gyülekezetnek.
2006. december 15., 00:002006. december 15., 00:00
Ma már teljes pompájában tündököl a zilah-ligeti templom, amelyben a karácsonyi ünnepkört illusztráló ólomüveg ablakok is a helyükre kerültek. A különleges adventi ünnepség idején a templombelső fehérségét a színes üvegeken áttörő napfény törte meg és melegítette át. „Legyen ez a templom továbbra is sziget a Ligetben, melyben a fáradt test megpihen és a lélek új erőt nyer ” – mondta igehirdetésében Vicsay Ferenc, a zilahi egyházmegye lelkészértekezletének elnöke az ünnepi lelkészértekezleten. A templom építésével 2004-re készült el a gyülekezet: akkor még nem gondolták volna, hogy a hajlék tovább fog szépülni. Hévézi Endre a Szatmárnémetiben épülő református Rákóczi Kollégium előcsarnokának ablakait szerette volna elkészíteni, mivel azonban az építkezés ott elakadt, a 82 éves művész más helyet keresett alkotásainak. Hévézi ekkor hallott az új templomról, felvette a kapcsolatot a gyülekezettel és a lelkésszel, és három ólomüveg ablakot ajánlott fel templomuk számára. A művész egy évvel ezelőtt járt Zilahon. Akkor azt vallotta, az ablakok különösen fontosak számára, mert általuk szeretné befolyásolni a református templombelsőt szabályozó hagyományokat. A három ablakot aztán több is követte, így ma már a szószék felőli oldal egyszerű ablaküvegeit is allegorikus bibliai jeleneteket ábrázoló kompozíciókra cserélte át. „A református egyházat sokszor vádolták művészetellenességgel, azonban amikor a reformáció idején a szentképeket eltüntették a templomokból, még Zwingli Ulrik, a legradikálisabbnak tartott reformátor sem engedte meg, hogy a templomok színes ólomüveg ablakait kitörjék.” – emlékeztetett Oláh Mihály, a ligeti egyházközség lelkésze. Szerinte a kálvinista templomok eredetileg sem voltak fehérek, hanem gazdag florális és geometriai falfestés díszítette őket. Oláh Mihály éppen ezért úgy érzi, köszönettel tartoznak Hévézi Endrének, aki saját költségén készítette el az ablakokat, majd Zilahra szállíttatta őket. Az alkotások művészi értéke felbecsülhetetlen, anyagi értékük meghaladja a nyolcvanezer eurót. A gyülekezeti nap délutáni istentiszteletén Liget díjjal jutalmazták az ablakok alkotóját, a templom alagsorában pedig a gyermekek rajzaiból kiállítást nyitottak meg.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.